Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
4928
 

Behzat Ç.’yi çok seviyom la...

Behzat Ç.’yi çok seviyom la...
 

Psikolojisi travmalı da olsa, onca darbeye rağmen hayatı çok ciddiye almayan ama hayatın içinden langır lungur bir adam.

Argo konuşuyor, ağzından küfür düşmüyor, maço mu maço, suratında karanlık bir ifade, ama bir o kadar da doğal, o kadar içten ve o kadar da yürekli.

Bu hırpani başkomiser, Behzat Ç…bir dizi kahramanı, bir fenomen ama sahici bir fenomen.

Başka dizilerdeki yapay aşklar, entrikalar, sosyete, yıkılmışlıklar, kasım kasım kasılmalar yok bu dizide. Emrah Serbes'in “her temas iz bırakır” ve “son hafriyat” romanlarının kahramanı Behzat Ç. romanlardan olduğu gibi diziye yansıtılmış. Son zamanlardaki en gerçekçi dizi, küfürlerini bile seviyorum la…

Ya onca maçoluğun arkasındaki yüreğe ne demeli? Harbi bir adam bu Behzat Ç…vicdanlı, kadına saygılı, sevgili, çok insan.

Behzat Ç. gerçek ama diğer karakterler de en az onun kadar gerçek… Harun, Akbaba, Hayalet, Savcı Esra, Bahar, Şule.

Behzat Ç. dizisi klasik bir polisiye değil zira alışıldık polisiye dizilerin sınırlarını zorluyor. Tüm dizi karakterleri alengirli sözler sarfetmeden, filozofça diyologlar kurmadan, en doğal halleri ile varlar. Behzat Ç.’nin kendine has bir tarzı söz konusu, ABD özentisi değil, ben bunu çok takdir ediyorum. Yönetmen iyi bir iş çıkarmış.

Argo söylemler, akılcı ve çok komik espriler, doğal davranışlar, kadın-erkek ilişkilerindeki naif göndermeler, politik mesajlar, polis teşkilatı içindeki çekişmeler…tüm bunlar o kadar sahici işleniyor ki, son zamanların en çok izlenen dizisi olmaya aday.

Bir de işin Ankara yönü var…diziyi sevmemdeki nedenlerden birisi de bu. Bölümdeki mekanlar, sokaklar, Çankaya, Karum, ODTÜ, Tunalı, Sakarya, Ulus…hatıralarımdan diziye yerleşmiş, bir bir karşıma çıkıyorlar. Merakla ve özlemle izliyorum.

Savcı Esra…hayranım o kadına. Geçtiğimiz bölümde öyle bir laf etti ki!...

“Dünya'nın ekseni yerinden oynadı Behzat, 12 santim kaydı, sen bana 1 santim yaklaşmadın... mutsuz olalım, ben seninle mutsuzluğa da varım'' sözleri ile favorim oldu.

Eskiden dizilere çok fazla takılmıyordum, ancak Behzat Ç’nin hastası oldum, her Pazar akşamını iple çekiyorum.

Hele şu sahne yok mu… bi sus bi izle la…


İz Bırakanlar Unutulmaz - Behzat Ç. 30. Bölüm sonundan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel özetlemişsiniz gerçekten. Behzat Ç. bir Ankara polisiyesinden de öte Türkiye'de olup biten kirli oyunlara ışık tutan özgün bir yapıt. İlk izlediğimde daha önce yine Erdal Beşikçioğlu'nun oynadığı ES ES dizisi gibi saçma sapan bir şehir dizisi olacağını sanmıştım. Bir kaç bölüm kaçırdıktan sonra dizinin müptelası oldum. Şimdi pazarları iple çekiyorum. Normalde polisiye de sevmem, Türk yapıtlarına karşıda sorgulayıcı yaklaşırım. Ama bu dizi süper. Emrah Serbes'in çok sağlam bir kalemi var. Her 10 bölümde bir senaryoyu o yazıyor. Türkiye' sağlam bir yazar kazanmıştır. İzlemeyen varsa hala izlesin bir an önce

ukant 
 05.05.2011 15:31
Cevap :
Ben dizi izlemezdim, müptelası oldum Behazt Ç'nin.:)) teşekkürler, sevgiler  07.05.2011 0:45
 

Yanıtınız o kadar doğal ve samimi, tespitiniz o denli isabetli ki ki yazacağım şeyler uzun olacağından yerine bir blog yazdım. :-) Yazılarım sizi kasıyorsa üzgünüm, ama elimde olmadan mekanik (ve neredeyse matematiksel) bir dil kullanıyorum galiba. Neyse, bloğumu okuyun bakalım ne düşüneceksiniz? Selam ve saygılarımla.

Güz Özlemi 
 04.05.2011 16:37
Cevap :
Yok yookkk, yazlarınız kasıyor demedim, bir genellemeydi o...ama yorumlarınızı daha çok seviyorum, akılcı ve çok doğru saptamalarınız var. Yazana değil yazının içeriğine eleştiri getiriyorsunuz, bu eleştiri olumlu ya da olumsuz olabilir, her iki çeşidi de zaten en makbul olanıdır. Yazınızı okudum, yorum yapacağım...sevgiler  04.05.2011 18:09
 

kasan ne varsa izlenmez diyecektim...ama çok gevezelik yaptım galiba, sığmadı...yorumunuz için teşekkür ederim, sevgiler (offf ne çok konuştum ben yav)...

ÇokEskidendi 
 04.05.2011 13:03
 

Yani kabalığını, kullandığı argo sözcükleri, pejmürdeliğini kastediyorum. "Böyle, ama en azından dürüst, sıcak, duygusal..." diyorlar hanımlar ya, o anlamda söylüyorum. Elbette konu bu değil de belirtmeden geçemedim işte :-) Diziyi izlemiyorum, göz ucuyla birkaç kez -mecburiyetten o da- baktım da, değerlendirmelerinize katılıyorum. Amerikan özentisi olmayan, boyundan büyük laflar etmeyen doğal bir dizi. Demek ki insanlarımız böyle şeyleri seviyor, yani kendinden bir şeyler buluyor. Keşke sanatsal ve felsefi içerikli program ve diziler olabilse ve bunlar da izlenme rekoru kırsa diye içimden geçiyor. Ama o “kendinden bir şeyler bulmak” var ya, demek ki dizilerde kendinde olmayan ya da benimseyemediği şeyleri bulamıyor insanlar. Güzel bir tanıtım yazısıydı. Saygılar.

Güz Özlemi 
 04.05.2011 12:05
Cevap :
"Benim tarzım" dediniz de; sizin yazılarınızdan çok yorumlarınızı beğeniyorum (bir itiraf)...yorum yapmanın da en az yazmak kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Diğer yazılara yaptığınız yorumları okuyorum, bu kanaate vardım:) Ancak; tarzla kişilik illaki de uyumludur ama içtenlik, doğallık ve samimiyet(dikkat edin, enseye şaplak olayı değil) tarza mutlaka yansımalı, bu anlamda çok kasılan tarzlar ya da kişilikler ya da yazıları antipatik buluyorum. Behzat Ç, bir karakter, bir tarz...doğal ve içten, bu anlamda diziyi izlenir kılıyor...Sanatsal ya da felsefik içeriklerin alıcısı da farklıdır, ancak doğallık ve "içimden geldi" hali her kategoride alıcı bulacaktır. Ne yalan söyleyim felsefe kategorisinde kendimden bir şeyler bulsam bile sevmiyorum:) ama bu demek değildir ki zır cahilim:)) belki de tecrübe ve özgüvenle düşünebilme yönetemini ve yöntemini çözdüğüm içindir:) Sanat ve felsefe konusundaki yapımlar ya da yazılarda dahi doğallık olmalı, kasan ne varsa her zaman batar ve izlenmez d  04.05.2011 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2322
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster