Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

kevser şekercioğlu akın

http://blog.milliyet.com.tr/kevser

06 Şubat '12

 
Kategori
Yemek - Mutfak
 

Beyaz lahana çorbası

Beyaz lahana çorbası
 

internetten alıntıdır


 BEYAZ LAHANA ÇORBASI VE PRATİK BİLGİLER

Malzeme: 1 adet beyaz lahana,

Kıyma veya kemikli et,

2 adet havuç,

1 adet büyük kuru soğan

Domates,

Sızma yağ,

Arzuya göre kereviz yaprakları da katılır.

Maydanoz, dereotu, pul biber, tuz,

 

Yapılışı: Yağ, soğan, kıyma ve küçücük kare doğranmış havuç kavrulur. Yazdan kalma doğranmış domatesle beş on dakika daha kendi suyunda pişirilir. Suyu konulur ve ince, ince doğranmış beyaz lahana eklenerek yarım saat veya kırkbeş dakika pişirilir. Çorbanın altı kapatılmadan önce maydanoz ve dere otu ilave edilir. Kapatıldıktan sonra tuzu ve pul biberi konulur. İsterseniz iki tabak bile yiyebilirsiniz.

Bu çorba sizi soğuğa, hastalığa karşı koruduğu gibi zayıflamanıza da çok yardım edecektir. Çorbaya kıyma ya da kemik konması daha fazla tokluk hissi vermektedir. 

Pratik Bilgiler:

  • 1 kg. Ayva çekirdekleri bir küçük bir kaba konularak üzerine 1 ölçü bardağı  suyu ilave edilir. Çekirdekli su çok kısa bir süre içinde jöle kıvamı haline gelecektir. Temizlenmiş yüze bu karışım sabah-akşam göz kenarları dahil ve ellere sürülür, sonra temizlenmez. Ciltteki lekeleri yok ettiği için bu formülü hemen paylaşmak istedim. Ben hala denemekteyim, sonucu bakacağız ama en azından insan kendini iyi hissediyor.
  • Micro dalga fırında, pilav-makarna-börek gibi yemekleri ısıtırken streç film kapatın, tazeliğini koruyarak plastik gibi olmuyor. Evet, biliyorum zaten bu fırını kullanmak iyi değil ama ihtiyaç olduğunda diyorum.
  • Tül perdelerinizi yıkarken deterjanınıza bir yemek kaşığı bulaşık makinesi deterjanıda katın. Yağ çözücü özelliğinden dolayı perdeleriniz daha iyi temizlenecektir. 
 
Toplam blog
: 374
: 869
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1965 Akçakoca doğumluyum. Evli ve dört kız annesiyim, küçük bir kızın  anneannesiyim. A.Ü. Halkla..