Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '15

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
159
 

Burcu öğretmen iş başında

Burcu öğretmen iş başında
 

Biz şehirliler; yediğimiz önümüzde, yemediğimiz ardımızda oh rahat köşelerimizde devletin verdiğiyle yetinerek rahatımıza bakarken; köylerdeki bazı arkadaşlarımız hiç de öyle rahat değil.
 
Haber şuydu: 
 
“Eğitim Meleği' Burcu Korkmalı okulunu kışa hazırlıyor.” (gazeteler)
 
Ondan sonra, genç öğretmen Burcu Korkmalı’nın çabaları sergileniyordu. 
 
Muş'un Varto ilçesinde, Sırasöğütler Köyü İlköğretim Okulu'nda görev yapan öğretmen Burcu Korkmalı, bölgede çetin geçen kış öncesi okulun ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyordu. Hem de tek başına…
 
Ne yapmış Burcu öğretmen:
 
“Öğrencilerin kış mevsiminde rahat bir ortamda eğitim görmesi için hummalı çalışma başlatan Korkmalı, cam silip, boya yaparak, yakacak için odun hazırladı…”
 
Bunların tümünün internette resmi var.
 
Burcu öğretmen, kendi işini (ve okulun işlerini..) kendisi yaptığı gibi bir de insanlara, insanlık dersi verdi:
 
“Korkmalı, 15 yaşına kadar köy hayatı yaşadığını anlatarak, her öğretmenin görevinde ilk dört yılını köyde geçirmesi gerektiğini söyledi…” Buyurun bu fedakarlığın büyüklüğüne..!
 
Tunceli’li Burcu öğretmen köye daha geçen yıl gelmiş. Artık epey de deneyim kazanmış köyde! Daha başka neler bekliyor onu:
 
“Bu süreçte yaşadıklarımdan birçok tecrübe edindim. Bu yıl da geçen yıl kömürden dolayı kirlenen okulumuzu boyama kararı aldık. Önce sınıfımızı temizledik, camlarımızı sildik, boyamızı yaptık. Ardından kışa hazırlık yapmaya başladık. Geçen yıldan kalan odunumuzu kırdım. Yeni odun kömürümüz de gelecek. Öğrencilerimizle sobamızı kuracağız. Bu şekilde kış hazırlığına başladık. İnşallah çocuklarla beraber rahat bir kış geçireceğiz."
 
“Yalnız,”  dediğime bakmayın. Burcu öğretmenin elbette yanında askerleri var. Öğrencileri hemen öğretmenlerin yardımına koşuyorlar. O istemese bile..
 
Bazen öğretmen öğrencilerine bir şeyler öğretebilir. Bazen de öğrenciler öğretmene... Bu konuda Korkmalı neler diyor:
 
“Köye ilk geldiğinde 17 öğrenciyle bir başına olduğunu belirten  Korkmalı, “Okulun müdürü, öğretmeni, hizmetlisiydim. Yani her şeyiydim…” dedi. Korkmalı, “Öğrenciler bana çok yardımcı oldu. Çünkü onlar  birleştirilmiş sınıfa alışkın oldukları için beni yönlendirdiler, yardımcı  oldular. Beraber okuduk diyebilirim. Böylesi daha anlamlı oldu. Burada olmaktan memnunum…” diyor.
 
Burcu Korkmalı gibi kaç tane öğretmen var Türkiye’de . Belki yüzlerce, belki binlerce. Bunlar Türkiye’nin en ücra köşelerinde. “Eğitim Kahramanlığı” yapıyorlar; daha da önemlisi “Serhat Kahramanlığı” yaparak bütün insanlarımıza örnek oluşturuyorlar. Memleketin çocuklarını okutmak, adam etmek için varlarını yoklarını  ve ondan da ötesi gençliklerini bu köylere ve yurdumuzun dağlarına, köylerine vakfediyorlar.
 
Burcu öğretmen kaç yaşında? 23 bilemediniz 24.. Bu yaşlardaki bir insanın tek başına, 17 tane genci, çocuğu kurtarmaya çalışması… Onları okutup adam etmeye çalışması… Bunun yanında okulun hademesi olup, odun kırması, badana yapması, pencereleri silip temizlemesi onun için hiç zor değil. O bunu mutlulukla yapıyor. İnsanlara, çocuklara gençlere yardımcı olduğunu biliyor ve yaptığı işin kutsallığını biliyor.
 
Onun kimseye şikayeti yok. Onun için lütfen onun hakkında soruşturma açıp, “Yoksa sen yakınıyor musun?” diyerek sorgulamalarda bulunmayın. Çünkü bizim ülkemizde iyilik işe yaramaz, bir bakarsın kişinin aleyhine de dönüverir.
 
Fakat benim bu genç öğretmenler yerine sizden birkaç isteğim var lütfen beni dinleyin.
 
1. Bu öğretmenlere batıdaki çok rahat öğretmenlerden daha fazla ücret ödeyin. Çünkü biliyoruz ki, bu öğretmenler kazandıklarının bir kısmını yine öğrencilerine ve okullarına harcayacaklardır.
 
2. Bu dağ başlarındaki okullara artık basit, kullanışlı kaloriferler yapın. Bu çocuklar bir de tezek bulma, odun kırma derdiyle uğraşmasınlar.
 
3. Hiç olmazsa yılda bir okullarını badana boya yaptırın. Eksiklerini gediklerini giderin. “Gelecek yıla kaldı.” Demeyin.
 
4. Köyde belirli bir süre çalışan öğretmene istediği yere atanma hakkı verin.
 
5. Her ilde bu öğretmenlerin sorunlarını dinleyecek ve maddi ve manevi bütün sorunlarını çözebilecek bir  kaynak kişi (sponsor) bulundurun.
 
6. Bu kahraman insanlara yardımcı olun.
 
Kolay değil, bu insanlar çoğumuzun altından kalkamayacağı işleri yapıyorlar. Bu insanlara, bu öğretmenlere kimler yardım yaparsa mutlaka cennetlik olur. Çünkü feci halde yardıma ihtiyaçları var ama söyleyemiyorlar, konuşamıyorlar. Çünkü konuştukları zaman sorguya çekiliyorlar.
 
Bu kahraman  insanlar dertlerini anlatsınlar. Köylerinin çocuklarının, öğrencilerinin sorunlarına çareler bulunsun.
 
Bu insanlar ne önemli işler yapıyor biliyor musunuz?
 
Hiç de kolay değil.
 
Allah kolaylık versin.
 
Genç öğretmen arkadaşlarım hepinizin  ellerinden saygıyla öpüyorum. İnşallah tümünüz de Burcu öğretmen kadar mutlu olursunuz (hatta daha çok…!)
 
 
 
 
 
S Zobu, Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam VAROLun. Ben de siz dahil tüm öğretmenlerimizin ellerinden öperim. Maalesef köylerimizde acı olan bir şey daha var: Nüfus azalmasından dolayı 10 çocuğun altına düşen okulların kapanması. Köyle boşaldı Hocam. Köy bacalarından mutluluk dumanları tütmüyor artık. Selam ve saygı bıraktım buraya Hocam.

S Zobu 
 25.10.2015 12:37
Cevap :
Sana da Eyvallah! Köyler boşalıyor (Herhalde devlet bundan memnun oluyor..Nedense!) Artık 5-6 köyden birinde okul var.. Ona da okul denirse.. Bir levha, bir oda alın size okul..! Eskiden her köye bir okul hedefi vardı. O okuldan büyüğü küçüğü herkes yararlanırdı. Şimdi köyler ve okullar giderek birbirinden uzaklaşıyor. Aslında köy de olmasa, okul da yapılmasa herhalde daha çok mutlu olacaklar. Saygılar, teşekkürler.  26.10.2015 8:35
 

Değerli arkadaşım, bu yazınız bana sevgili öğretmenlerimizle imamları araştırma sonucu edindiğim izlenimi yazma fırsatı verdi. Gidip geldiğim çevremde izlediğim kadarıyla ilk ve orta okullarda öğretmenler tam gün lojmansız Çocukları çağdaş birer yurttaş yapmak için çalışıyorlar. Ne yazık yanı başında ki bir iki kişi ancak gelip namaz kılınan camide İmam lojman yok diye istemiyor, ıssız tenha bir köşede hiç cemaati olmayan ama lojmanı olan camide tek başına yaşıyor.

Şahin ÖZŞAHİN 
 24.10.2015 22:35
Cevap :
Bu gariban öğretmenlerin çoğunun da doğru dürüst lojmanları yoktur. Kendilerine verilen tek oda'lara sığmaya ve yaşamaya çalışırlar. Oysa bu öğretmenler en eli öpülecek varlıklardır. Hayatları hiç de kolay değil. Buna karşılık, Gençliğe ne kadar çok eziyet ediyoruz Şahin... Bu dine imana sığar mı! İnsaf... Saygılar.  25.10.2015 12:28
 

Kıymetli öğretmenimiz Sayın, Erdal CEYHAN : Hocam, Burcu öğretmen bu ülkenin çocuklarına ilgiyi, bilgiyi eğitimi aşılamak için yaratılmış ve bu hizmet yüreğine nakış olmuş. Bu içten gelen bir arzudur.Parayla, ücretle bu arzu Peyda olmaz.Yazdığınız gibi Burcu öğretmenlerin sayısı çoktur ancak onların önünde engellerde oktur.Çok duygulandım.Hele oralardaki yokluğu çok iyi bilirim.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 24.10.2015 17:46
Cevap :
Allah bu gençlere cesaret, yürek versin. Kolay iş yapmıyorlar. Aslında bir çok Burcu var bu ülkede Türkçe'yi ve Türkiye'yi. Cumhuriyeti savunan. Onlar sayesinde her halde ayakta durabiliyoruz. Hepsine saygılar, sevgiler.  24.10.2015 21:55
 

sen nediyon hocam, biz dindar nesil yetistirecegiz!!!

Newyorker 
 22.10.2015 17:41
Cevap :
Burcu öğretmenler Atatürkçü, Cumhuriyetçi, Demokrat, laik çocuklar yetiştirecektir... Bunun lamı cimi yok! Çünkü onları bu Cumhuriyet yetiştirdi.  23.10.2015 17:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 837
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster