Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '10

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
606
 

Burdur'da şap vakası nedeniyle bütün hayvan pazarları kapatıldı

Bir yıl aradan sonra daha yoğun olmak üzere Burdur’da yeniden şap vakası saptandı. Burdur’da bulunan bütün hayvan pazarları Ağustos sonu itibariyle ikinci bir emre kadar kapatıldı ve hayvan giriş çıkışı yasaklandı.

Tarım İl Müdürlüğü elemanlarının yaptığı kontrollerde merkez, merkez köylerde yoğun olmak üzere il çapında hayvanlarda şap hastalığı saptandı. Merkeze bağlı Aziziye, Çendik, Akyaka köylerinde, Çeltikçi/ Bağsaray (Arvallı) beldesinde, Kemer/ Yakalar köyünde ve Bucak/ Ürkütlü beldesinde, hayvancılığın çok yoğun yapıldığı Büğdüz beldesinde, Merkez Menderes Mahallesindeki ahırlarda çok yaygın olarak şap hastalığına raslandı.

Tarım İl Müdürü Kadir Güven’in verdiği bilgiye göre, Tarım İl Müdürlüğü, hastalığın saptandığı yerlerde aldığı “idari ve fenni önlemlere rağmen hastalığın yayılma eğilimini sürdürmesi” üzerine İl Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu 31 Aralık 2010 tarihinde toplanarak Burdur’u karantinaya almaya, hastalık tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar bütün hayvan pazarlarını kapatma ve hayvan giriş çıkışını yasaklama kararı aldı.

Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz Tarım İl Müdür Kadir Güven Burdur halkına ve hayvan yetiştiricilerine şu mesajı verdi: “İlimizde faaliyet gösteren bütün hayvan pazarları 31 Ağustos itibariyle ikinci bir emre kadar kapatılmıştır. Yetiştiricilerimiz, konulan karantinaya ve kordon tedbirlerine uydukları takdirde hastalığın kısa sürede söneceğine inanıyorum. Hastalığın yayılması konusunda aşılama ve dezenfeksiyon faaliyetlerinde hassas davranılması çok önemli. Eğer Müdürlüğümüzün gösterdiği hassasiyeti yetiştiricilerimizin de göstermesi halinde hastalığın söneceğine ve kısa zamanda hayvan pazarlarının açılacağına ve sevklerin kısa sürede başlayacağına inanıyorum.”

İl Müdürü Güven, şap hastalığının insan sağlığını nasıl etkilediği sorumuz üzerine, bu hastalığın tıpkı insanlarda görülen grip gibi viral bir hastalık olduğunu, ete geçmediğini, hayvanın genellikle iştahı ve toynaklarını etkilediğini, bu nedenle insan sağlığına zararlı bir sonucun bildirilmediğini belirtti.

Yorumu

Burdur 72 binlik nüfusuyla orta büyüklükte bir il…

Genellikle ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır esas olarak.

Ancak tipik ve şirin bir memur ya da emekli kenti de denebilir.

İşçi kitlesinden pancar üreticisi köylülere, nakliyeciden küspe, melas vb. çeşitli ürünlerini kullanıcısına kadar 10 binlerce insanı ilgilendiren Şeker Fabrikası şahdamarıdır.

Bir de kalabalığı 20 binlere ulaşan MAKÜ’sü…

Bir de her ay 4–5 binlere ulaşan bedelli askeri…

Son 10 yılda Bucak merkezli mermer sanayisinin gelişmesi ekonomisinin bir başka boyutu…

Ancak bizi “teğet” geçeceği söylenen 2008 kriziyle birlikte ilin semalarında yandım anam feryatları yükselmeye başladı. Bazı işadamları ve sanayiciler makinelerini söküp il dışına götürmeye durdu. Bir ara şahdamarı kesilmeye kalkışıldı. Kahvehaneler işsizlerle dolup taştı. Çöp konteynırlarını karıştıranlar çoğaldı. Boşanmalar tavan yaptı. Şehrin Antalya tarafında çıkışındaki Domuz çiftliğinin yanında bulunan Yeddi Emin deposu haczedilmiş emtia gittikçe dolup dolup taştı.

İthalatının serbest bırakılabilmesi için kamuoyu oluşturmak amacıyla bilinçli bir şekilde yükseltildiği besbelli olan et fiyatlarının dalgalı olması hayvan yetiştiricilerini perişan etti.

Bakanlığın uyguladığı bu ve benzeri yanlış politikalar nedeniyle krizin ve iktidarın vurduğu Türkiye’nin Hollanda’sı denilen Burdur hayvan üreticisini bir de doğa vurmaya kalkışıyor çeşitli hastalıklarla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 510
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 502
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster