Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '19

 
Kategori
Babalar Günü
 

Canım Babacığım....

Her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü tüm dünyada ve ülkemizde “Babalar Günü” kutlanıyor.. Çeşitli etkinlikler düzenlenerek yapılan kutlamalarla babalarımızı anar gözbebeği biricik evlatları olarak onları en kalbi duygularımızla tebrik eder, kutlarız. Eğer kimimizin babası hayatta değilse saygı, sevgi ve hürmetle yad ederiz.

Mesela benim canım babam hayatta değil. Canım, kanım her şeyim babacığımın vefatından sonra canım kadar sevdiğim, kıymet ve değer verdiğim cancağazım sevgili eniştem Hayrettin Erikli beyefendi büyük bir özveri ve titizlik örneği göstererek, ikinci babacığım olmuştur. Bu vesileyle babalar gününde köşemden kendisinin babalar gününü en ulvi, içten duygularla kutlar, saygı ve sevgiyle bir kez daha pamuk ellerinden öperim.

Hayatımızda bizim için en önemli olan iki insandan birisi de babamızdır. Babalarımız, annelerimiz gibi çoğu zaman sevgilerini gösteremezler bizlere bilirim lakin onların kalbinin derinliklerinde çocuklarına karşı besledikleri sevgi her zaman çok büyüktür. Hayatları boyunca çocuklarının geleceği ve mutluluğu için çabalar durur, bu uğurda bizlere her şeyin en güzelini, en iyisini, en değerlisini vermeye çalışırlar.. Tüm hayalleri bizim iyi bir gelecek, iyi bir eğitim, huzurlu ve müreffeh bir hayatın sahibi olmamız üzerinedir. Bu açıdan çok fedakar ve cefakardırlar. Nitekim çeşitli zorluklar çekerek, tüm hayatlarını bize adar, tüm gelecek planlarını bize göre yaparlar.

Babalar coşkun akan çağlayanlar, derin okyanuslar gibidir. Diplerini görmek zor olsa da onların ne kadar zengin olduğunu bilmek için çok kafa yormaya gerek yoktur. Bu yüzden sadece babalar gününde değil her zaman ve her yerde canımız babalarımızın kıymetini bilmeliyiz. Bazen bir hatamızı görerek surat asabilir, öfkelenip kızabilirler bize. Aslında bu tatlı serzenişlerinin hepsi de çocuklarını düşündükleri ve sadece çok sevdikleri içindir. Bir baba evladının sadece iyiliğini ister. Bunu bilmek, buna göre davranmak ve babalarımıza hak ettikleri gerçek değerini göstermek sevgili çocuklarının görevi olmalıdır. Bu yüzden babalarımızla olan ilişkilerimizi buna göre düzenlemeli; Düşüncelerimizi, davranışlarımızı ve hayatımızı baba sevgisini hep akılda tutarak yaşamalıyız.. yaşlandıklarında da onları daima korumalı, gözetmeli ve yardımlarına koşmalı, ihtiyaçlarını görmeliyiz.. Yine aldığımız bir kararda fikirlerine değer vermeli, önemli bir işimizde onlara da danışmalıyız. “Ve bilmeliyiz ki,’ Canımız babalarımız bizlerden çok daha tecrübelidir. Bazen diplomalı olsak bile eğitim durumu yüksek olmayan babalarımız kadar bilemeyebiliriz bazı konuları!.. Bu sebepten, babalarımızın hayat görüşleri ve tecrübeleri çok ayrı çok başkadır inanın!

Bir babayı mutlu edecek en büyük şey ise çocuğunun iyi ve başarılı bir insan olmasıdır.. Bizler de onların verdikleri kutsal emeklerinin ve mucize sevgilerinin karşılığı olarak çalışmalı ve ailesine, milletine, ülkesine ve insanlığa iyi, faydalı ve başarılı insanlar olmaya gayret göstermeliyiz...

NOT: Babalar Günü, haziran ayının en özel, en anlamlı günü. Tüm babalara kutlu olsun.

 
Toplam blog
: 643
: 67
Kayıt tarihi
: 20.02.17
 
 

Eğitim Durumu Halkla İlişkiler Yüksek Lisansı İsletme Fakültesi Sosyoloji Bölümü Gazeteci ..