Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '17

 
Kategori
Çocuklar ve ilkler
 

Canından bir can dilemiş, Allah dört can vermiş

Canından bir can dilemiş, Allah dört can vermiş
 

Görsel alıntı


Kimi canımdan bir canım ( evladım ) olsun diye yıllarca hasret çekerken.

Kimi de bir canım olsun yerine ikiz, üçüz, dördüz canlarına kavuşur mutlu olur sevinir. 

Yapılan araştırmalarda ikiz ya da dördüz çocukların daha uyumlu, daha sağlıklı, daha zeki oldukları görülmüştür.  

İkiz ve ya dördüzlerin yaşamlarında düşünceleri, dünya hayatına bakış açıları, insanlarla ilişkilerinde hep sevgiyi rehber aldıkları sonucuna varılmıştır.

Parlak gözleriyle kısa zamanda etraflarıyla ilgilenmeye başlarlar.

İkiz ya da dördüz çocukları, dikkatlerini çeken yüksek yerlere bir şekilde ulaşıp dokunmaktan çok hoşlanırlar.

Genelde az uyurlar. Bu, aile büyüklerinin, özellikle geceleri kalkıp iyi olup olmadıklarını kontrol etmelerine sebep olabilir.

Onların çift karakterli olduğu söylenebilir; bu nedenle ebeveynleri onları anlamakta zorlanırlar. İkiz ya da dördüz çocukların çok neşeli ve güler yüzlü olurlar.

İkizler ya da dördüzlerin aynı renkleri tercih ettikleri, uyumlu aynı desenli giyindikleri ve aynı tarihte evlenmeyi tercih ettikleri görülmüştür.

Devamlı hareket halindedirler, bulundukları yerin altını üstüne getirmekte hiç vakit kaybetmezler.

İkiz ya da dördüzlerin sanata olan merakları küçük yaşlarda başlar. Resim, müzik ya da dansa karşı çok yetenekli oldukları görülmüştür. 

Konuşmayı erken yaşta öğrenirler. Yeni kelimeleri büyük bir hızla hafızalarına yerleştirirler.

İkiz, ya da dördüz çocuklar zeki ve kıskanç olurlar. Hiç durmadan sorular sorarlar. Kendilerine bilgisayar ya da boyama gibi türlü türlü uğraşlar edinirler.

Genellikle sevgi dolu ve iyi huyludurlar ama disiplin gerektiği zaman  bunu neden uygulandığını bilmeye ihtiyaç hissettikleri görülmüştür. 

Okul hayatları, tembel oldukları için ebeveynleri için zor geçer. İlgisini çabuk kaybettiği için sürekli özel dersler almak zorunda kalabilirler.

İkizler, ya da dördüz çocuklar isterse okul aktivitesinde başarılı olabilirler. İnsanlarla olan iyi ilişkileri onları hayatta hızla yükseltebilir. Büyük ve mutlu bir ailenin parçası olmaktan çok hoşlanırlar.

Çok hareketli ama aynı zamanda hassas olurlar.  İkiz ya da dördüzlerin ailelerinden beklediği, sürekli bir anlayış ve sevgidir.

İlgi alanları çabuk değişen bu çocukları oyalamak gerekir. Onlarla konuşmak, ruhlarının derinliğine inmek ve onları dinlemek, hoşlarına gider.

Tenkit yerine, doğruları başka bir metotla onlara anlatmanın daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.

Eleştirilmekten çok sıkılan bu çocuklar, dırdırcı ebeveyn karşısında ileride ailelerinden kopma eğilimi gösterebilirler.

Eğlenceli ve destekleyici bir aile ortamı onlar için idealdir. Okul hayatında çıkabilecek sorunlarda da anne-babadan destek almak isterler.

Okulda başarılı olmak istemelerine rağmen çalışmak istemezler, bu davranışlarını da haklı gösterebilecekleri yollar arar dururlar.

Hızlı ve çok konuşurlar. Diğer kız ve erkek kardeşlerini sorularıyla bunaltabilir. Aile içinde hep onların sözü dinlensin, hep onların istedikleri yapılsın diye ön plana çıkarlar.

Kalabalık bir aile toplantısında herkesin göz bebeği olmak isterler. Zekâ oyunları oynamaktan hoşlanırlar. İyi bir ruh halinde başarılı bir tartışmacıdırlar.

Çünkü kelimelerle araları çok iyidir ve onlara istedikleri şekli rahatlıkla verirler.

Doğal olarak çok sosyaldirler. Her zaman yeni arkadaşlar edinirler. Mutluluklarını kız kardeş veya erkek kardeşleri ile paylaşmaktan haz duyarlar.

Yüce Allah bütün çocuklara sağlık, mutluluk versin. Yolları, şansları, bahtları daim açık olsun.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN  

 
Toplam blog
: 608
: 2204
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..