Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Çekmece düzenine dikkat! (anne-kız diyalogları)

Çekmece düzenine dikkat! (anne-kız diyalogları)
 

alıntıdır


Her anne kız arasında bu diyalogları yaşar mı bilemem ama biz rutin aralıklarla yaşıyoruz. Çekmece düzeni, perde düzeni, mutfak düzeni, etraf düzeni ve yatak kapatma düzeni.

Geçen sabah iş yerinde mesaimin ilk saatlerindeyken annemden gelen bir telefonla panikledim. Sabahın erken saatlerinde hayırdır inşallah dedirten telefonu açtım ve başladım dinlemeye;

“Aşk olsun anneciğim! Çekmece düzenine neden dikkat etmiyorsun? Ne dedim ben kazakların yaka kenarından üçer parmak bırakıp katlamıyor muyduk? Şimdi bakıyorum bazıları ince, bazıları kalın katlanmış. Vallahi hiç yakıştıramadım.”

Şoktayım haliyle. Masamın üzeri evrak dolu, bunca yoğunluğun arasında çekmece düzeni için eleştirilince şok ifadesiyle bakıyorum etrafa.

“Orda mısın?” deyince kendime geldim.

“Ama bu ara çok yoğunum mazur görmen gerek. Dikkat etmedim.” Dediğimde ise; “dikkat etmedin çünkü önemsemiyorsun! Olmaz ama, sen nasıl işine önem verip titizlikle çalışıyorsan bu da benim işim. Saygı göster! Hadi kolay gelsin şimdi” dedi ve kapattı telefonu.

Daha sonra takıntılarının hepsini düşündüm bir bir. Perdelerde ayrı bir konudur bizim için. Eğer güneşliği açtığımda bir kenarı kıvrık kalırsa hemen çağırır beni; “bir aşağı in bak şu camlara. Hiç yakışıyor mu, perde böyle mi çekilir?” diye bir ikazda bulunur.

Mesela yatak örtüsünü örtmekte çok önemlidir bizde. Öyle ki, askeri kamp düzeninde eşit sarkıtılmalı yatak örtüsü iki cepheye de. Yani üzeri de dümdüz olacak. Madeni para atacaksın, sekecek!

Alem kadın benim annem:) Düzen herkeste aynı mı bilmem ama bizde böyle. Ve işin enteresan tarafı bende de böyle olmak zorunda!

Evden çıkarken terlikler bile inci gibi dizilmeli. “çıktığımız gibi dönemeyebiliriz. Ya da yanımızda evimize eşlik eden misafirler olabilir. Kapıyı gönül rahatlığıyla açman gerek. Dağınık bırakıp çıkarsan senin ayıbın.”

Buna benzer öyle çok şey sayabilirim ki…

İşin enteresan tarafı o evdeyken olan rahatlığım tek başıma kaldığım zamanlar kendi isteğimle bozuluyor. Bende farkında olmadan onun alışkanlıklarını öyle bir benimsemişim ki, her kız annesinden gördüğü düzeni uyguluyor dedikleri bu olsa gerek.

Ama ne yalan söyleyeyim annem evdeyken ben de biraz fazla abartıyorum şu dinlenme işini. Hayatımda mühim bir yeri olmasa da önemlidir çekmece, perde, etraf düzeni.

 

 
Toplam blog
: 670
: 1923
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..