Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
4931
 

CHP'de milletvekili adaylarının belirlenmesi!

CHP'de milletvekili adaylarının belirlenmesi!
 

Seçim çevrelerinde belirlenecek (sıralanacak) olan milletvekili adaylarının veya belediye başkanı ile yerel meclis üyeleri adaylarının demokratik usullerle seçilmelerine SPK (siyasi partiler yasası) ve partilerin tüzükleri engel değildir. Temel neden yapısaldır! Yani, parti oligarşilerinin; adayları tek başlarına genel başkan, genel sekreter, örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılarının da içinde olduğu dar bir kadro ile belirleme arzu ve istekleridir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya bir vesile ile "önce partiler düzelsin, önce siyasi partilerin kendi içlerinde parti içi demokrasiyi sağlaması gerekir" diye açıklama yapmıştır.  

CHP tüzüğünün 5. bölüm (58-62) maddeleri adayların nasıl belirleneceğini saptamıştır. "(a): Ön seçim, partiye kayıtlı üyelerin katılımı ile yapılır (SPK 36). (b): Aday yoklaması, partide belli görevlere seçilmiş olan delegelerin katılımı ile yapılır. Aday yoklamasında seçmen olacak parti görevlileri ve üyeleri yönetmelikle belirlenir (SPK 42/6). (c): Merkez yoklaması, adaylar parti meclisince saptanır. Ön seçim ve aday yoklaması yargı gözetim ve denetiminde yapılır" şeklindedir.  

Sayın Deniz Baykal Başkanlığında dört milletvekili, dört yerel seçim olmak üzere 8 seçim geride bırakılmıştır. 1999 yılında birlikte yapılan milletvekili ve yerel seçimlerde adaylar (b) fıkrasına göre (basit usulde) belirlenmiştir. Diğer 7 seçimde ise adayların tümü (c) fıkrasına göre (merkez yoklamasıyla) belirlenmiştir.

Burada adaylar dar bir kadro tarafından, MYK içindeki oligarşi marifetiyle saptanmakta, sonra blok liste ile kurultayda seçilmiş olan parti meclisinde isimler okunarak adaylar kesinleştirilmektedir! Buradaki amaç, (c) fıkrası uygulaması ile parti ilkelerine ve ideolojiye değil, kendilerine bağımlı, kendileri gibi milletvekili, belediye başkanı ve yerel meclis üyeleri seçmeye yöneliktir!  

CHP'de 1994 yerel seçimleri itibariyle hep böyle olagelmiştir. Bunun aksini hiç kimse söyleyemez! SPK ve tüzük bahane edilerek sürekli merkez yoklaması yapılmış, yönetim hakkı kötüye kullanılmıştır! Antidemokratik merkeziyetçi bir yapı oluşturulmuş, bundan fayda sağlayanlar da hiçbir zaman seslerini çıkarmamışlardır! Şimdi tasfiye olanlardan herhangi birileri parti içi demokrasiden bahsederse onlara kesinlikle inanmamak gerekir!  

Gazeteci Metin TOKER 1970'lerin ikinci yarısında Cumhurbaşkanı KORUTÜRK tarafından kontenjan senatörü seçilmişti. TBMM 1980 öncesi "Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu" olmak üzere çift meclisliydi. 450 milletvekili meclise, 150 senatör senatoya halk tarafından seçilir, 15 üye de Cumhurbaşkanı tarafından kontenjan senatörü olarak atanırdı.

Prof. Dr. Yakup Kepenek'in Cumhuriyet Gazetesi'nde bir makalesinde aktardığına göre "TOKER arada bir TBMM'deki arkadaşlarına: Bana izin, 'seçmenimi' görmeye gideceğim der ve Çankaya'nın yolunu tutarmış! Aslında Türkiye'nin bugünkü aday belirleme sisteminin ve siyasetin yapısal çarpıklığı, bu alaycı tümcede çok doğru olarak özetleniyor" demektedir.  

Şimdikilerin ne farkı var? CHP'deki mevcut milletvekillerinin, belediye başkanlarının hatta belediye ve il genel meclis üyelerinin seçmenleri de Deniz Baykal, Önder Sav ve parti oligarşisi değil mi? Böyle sosyal demokrasi olur mu?  

2009 yerel seçimleri sonrası hazırlanan MYK seçim sonuç raporuna göre: Eğer bu seçimler milletvekili seçimleri olsaydı, CHP'nin 26 ilde barajın altında kalacağını yazıyordu! Bu illerin 15'inin doğu ve güneydoğu illeri olduğunu ortaya koyuyordu! Bütün adayların merkezden atandığı sistem iflas ediyordu! Raporda "bu illerde yeni bir strateji uygulanmalıdır" deniliyordu.  

Uygulanabilir Yeni Bir Stratejik Öneri:

2, 3, 4 milletvekili çıkaran iller:

2 milletvekili (Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Iğdır, Karabük, Karaman, Kırşehir, Kilis, Sinop, Tunceli, Yalova). 3 milletvekili ( Aksaray, Amasya, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Düzce, Edirne, Hakkari, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Uşak). 4 milletvekili (Ağrı, Batman, Çanakkale, Çorum, Giresun, Isparta, Muş, Osmaniye, Şırnak, Yozgat) olmak üzere: Toplam 44 ilde CHP'ye kayıtlı üyeler birbirlerini tanıdıkları ve üye sayıları az olduğu için, bütün üyelerin oy kullandığı (önseçim) metoduyla, üyeler aday adayları arasından 125 milletvekili için en iyi sıralamayı yapacaklardır!                                  

5, 6, 7 milletvekili çıkaran iller:

5 milletvekili (Afyon, Adıyaman, Elazığ, Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak). 6 milletvekili (Malatya, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon). 7 milletvekili (Aydın, Denizli) olmak üzere: Toplam 15 ilde delegeler ve önseçmenler birbirlerini tanıdıkları için, ilçe kongre delegeleri ve önseçmenlerin oy kullandıkları (genişletilmiş usulde aday yoklaması) metoduyla, üyeler aday adayları arasından 85 milletvekili için en iyi sıralamayı yapacaklardır!  

8, 10, 12 milletvekili çıkaran iller:

8 milletvekili (Balıkesir, K.Maraş, Van). 10 milletvekili (Hatay, Manisa). 12 milletvekili (Şanlıurfa) olmak üzere: Toplam 6 ilde il nüfusları kalabalık, üye sayıları fazla olduğu için, ilçe kongre delegelerinin oy kullandığı (basit usulde aday yoklaması) metoduyla, üyeler aday adayları arasından 56 milletvekili için en iyi sıralamayı yapacaklardır!  

Bütün bu parti içi seçimler; Hakim Nezaretinde-Yargı Denetiminde yapıldığı zaman bir anlam ifade eder. O zaman sıralamalar hukuken değiştirilemez! Sağ partilerde yapıldığı gibi eğer, il başkanlıkları gözetiminde eğilim (temayül) yoklaması şeklinde gerçekleştirilirse olmaz!

Önceki parti yönetiminin bazı seçimlerde yaptığı gibi 'benim adamım sıralamaya girememiş' mantığıyla, keyfi olarak sıralamalar değiştirilebilir! Bu tutum, parti içinde geçmişte huzursuzluğa neden olduğu gibi şimdi de olabilir! Bu tutum aynı zamanda sosyal demokrasiye de aykırıdır!  

Büyükşehirler 284 milletvekili: (İstanbul 85, Ankara 31, İzmir 26, Bursa 18, Adana, Antalya ve Konya 14, Gaziantep 12, Diyarbakır, Kocaeli ve Mersin 11, Kayseri ve Samsun 9, Sakarya7, Eskişehir ve Erzurum 6) olmak üzere: Toplam 16 büyükşehir metropol il sınırları içinde birden fazla ilçe olduğu, farklı hatta aynı ilçelerdeki üyeler dahi birbirlerini tanımadıkları ve feodal ilişkiler (hemşericilik, bölgecilik, inanç ve etnik ayrımcılık) ağır bastığı için...

MYK tarafından partililik bilincine uygun bir şekilde merkez yoklaması metoduyla adayların sıralanmasının en uygun bir planlama yöntemi olacağı, Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu'nun demokratikleşme söylemine de denk düşeceği kanaatindeyim!  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 108
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 895
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Orhan UZEL Seyitgazi / Eskişehir 1951-Mimar (ADMMA)-CHP ve Mimarlarodası Üyesi-Çankaya / Ankara ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster