Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '12

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
635
 

Dayatmak ve dayatılmak

Dayatmak ve dayatılmak
 

Bıçakla kalp resmi; tek yanlı dayatmanın en somut örneği


Günlük yaşamda insanın karşılaşabileceği en zor durumlardan biri dayatılmaktır tabii ki dayatmakta yapılacak en kötü durumdur.

İnsanın beklentilerini arzularını karşındakiyle uzlaşmayla paylaşacağına, olmayacağını hissettiği durumu dayatmaya başlaması kadar rahatsızlık veren başka ne olabilir ki?

Resimde görüldüğü gibi beklentisine karşındakinden olumlu karşılık görmeyen birinin kanla kalp resmini çizerek duygusunun en berbat izini bırakması dayatmanın somut en kötü örneğidir.

Mantık temeli olmayacak şekilde borç istemek, borç almayı dayatmakta aynı şekilde irite eden bir durumdur ama kimden alırsam kardır mantığıyla insanları sıraya koyup istemekte bir tarzdır ve tavırdır.

Borç verseniz alamayacağınız için vermeseniz vermeyeceğiniz için kötü olacaksanız, vermediğiniz için kötü olun ki; en azından zarar görmeden kötü olursunuz...

Aynı şekilde iletişimde dayatmada rahatsızlığın sosyal boyutuna örnektir. Bir ararlar meşgulüm dersiniz, iki ararlar meşgulüm dersiniz, üçüncüde sorarlar nedir bu kadar meguliyet. Görüşmek istemiyorum diyemezsiniz ama onlarda bir türlü anlamak istemezler.

Sosyal, duygusal, ekonomik beklentilerde dayatmak, sanırım insanın algı veya anlayış çapının darlığının duygusunun eksikliğinin sonucudur.

Dayatılmayan ve dayatmayan bir psikolojiler dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan,varlığını ve bilincini baskı amaçlı etkilere kapatmalıdır.Sosyal,siyasi ve ekonomik dayatmalara da göğüs germelidir.Yoksa bedensel ve ruhsal bozulmalar yüzünden hastalanır.Psikolojisi bozulursa direnci zayıflar ve toplumsallık ilkesinin dışına düşer...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 06.11.2015 0:32
Cevap :
Farklı açıdan yorumunuzla katkınıza teşekkür ediyorum...  06.11.2015 12:28
 

Bir çok yazımda işlediğim bu konu burada daha sistemli anlatılmış.

Kerim Korkut 
 05.11.2015 11:34
Cevap :
Nede olsa aynı frekanstayız:)  05.11.2015 20:37
 

Toplumsal yaşam karşılıklı olarak dayatmayı veya dayatmaya maruz kalmayı zorunlu kılar ve bu fiilleri ortadan kaldırmak bana göre olanaksızlık halidir. Çünkü bir arada yaşayan insanlar ister istemez bir takım beklentiler içine girerler. Buradaki temel sorun bence "Yak bir sigara" diyen birinin mi yoksa "sigara içme yahu" diyen birinin mi dayatmasına maruz kaldığımız sorusudur. Selamlar

Matilla 
 06.09.2012 19:00
Cevap :
Yorumunuz yaşamın akışının olağan hali ama doğru mu? 'yak bir sigara' ile 'sigara içme yahu' dayatmaları 180 derece farklı mantıklarsa da, sonuçta dayatmadır. Dayatmasız yaşam dileğiyle. Selamlar...  07.09.2012 11:56
 

Merhaba, iki ucu pisliğe batırılmış bir değnek gibi... Selamlar...

Mesut KARİP 
 05.09.2012 16:40
Cevap :
Gibi... selamlar.  06.09.2012 13:43
 
 
Toplam blog
: 617
Toplam yorum
: 2082
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1203
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster