Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
464
 

Devletin akıllara zarar harcamaları...

Geçtiğimiz günlerde bir internet sitesinde okudum. AA muhabirinin bir haberiydi. Devletin yıllık harcamalarını haber yapmış. Aslında haber olarak gerçekten ben çok başarılı buldum. Hani hepimiz bazen sorarız ya "BU KADAR PARA NEREYE GİDER" diye... Bu haber sanki o sorunun cevabı niteliğinde. Ben gerçekten çok beğendim içeriğini. Alıp kopyalayarak yayına koymak etik olmayabilir belki ama en azından beğendiğim için ve haberi yapan arkadaşın emeğini biraz daha fazla bir kesime ulaştırmak için ekledim buraya. Bazı kısaltmalar yaptım; fazla uzun olmasın diye. Emekten çalmak için değil, dediğim gibi ana temaları işleyerek özünü vermeye çalıştım aklım aldığınca. Merak edip okumak isteyen veya okumak isteyipte bu yazıyı bulamayanlar için açıkçası buraya koyma ihtiyacı duydum. AA muhabiri arkadaşa da ayrıca teşekkür etmek isterim bu emeği için. İsmini bulabilsem koymak isterdim doğrusu. Şimdi şu giderlere bir göz atın bakalım. Hangisi aklınıza yatıyor, hangisi size göre gereksiz ve israf. Karar tamamen okuyucularıma ait. Sıralama karışık ama rakamlar önemli bence. RAKAMLAR...

Elektrikten telefona, yiyecekten yakacağa, arsadan kırtasiyeye kadar....

Devletin kendi çalışma ofislerinde yaptığı harcamalar ön sıralarda:
Kırtasiye ve büro malzemeleri 289.5 milyon lira,
Su ve temizlik malzemeleri 291 milyon lira,
Akaryakıt 1 milyar 79 milyon lira,
Yiyecek ve içecek 1 milyar 410 milyon lira,
Giyim 621.5 milyon lira,
Haberleşme 296.5 milyon lira,
Elektriğe 662 milyon 365 bin lira ödeyen devlet;
Gayrimenkul, mal bakım ve onarım giderleri 864.5 milyon lira,
Taşıt alımı için 147.5 milyon lira,
Yakacak 886 milyon lira,
Her türlü malzeme alımları 335 milyon lira,
Telefon ve diğer haberleşme giderlerinin faturası da 296.5 milyon lira.
37 milyon 281 bin lira temsil giderine karşılık, 13 milyon lira tanıtma harcaması yapılmış.
Dernek, birlik ve diğer kurum ve kuruluşlara 56 milyon lira,
Memurların öğle yemeği için 42 milyon lira.
Bunun dışında 2008 bütçesinden yaklaşık 291.5 milyon lira kira ödemesi ve ayrıca arsa alımı, kamulaştırma için de 953 milyon lira harcama var. Tedavi ve cenaze masrafları için 6.5 milyar lira. Yayın alım ve yapımı için 11.5 milyon lira, bilgisayar giderleri için 54.5 milyon harcamış devlet.

MİLLETVEKİLLERİNİN DEVLETE YÜKÜ

Bütçeden geçen yıl milletvekillerinin maaş ve tazminatları için 66 milyon 303 bin lira, sosyal güvenlik primleri için de 1 milyon 333 bin lira çıktı. Milletvekillerinin tedavi ve sağlık giderleri için 5 milyon lira, ilaç giderleri için de 1 milyar lira civarında para harcandı. Güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımlarının yıllık faturası 3 milyar 176 milyon lira olurken, istihbarat personel giderleri de bütçede yaklaşık 312 milyon liralık bir tutar oluşturdu.

GÜNLÜK HARCAMALAR

2008 bütçesinden, hane halkına günde 20.5 milyon lira yardım yapılmış. Ulaşım giderleri için her gün devletin kasasından ortalama 404 bin lira, taşıt kiralaması için 71 bin lira, akaryakıt için 3 milyon lira, günlük su ve temizlik giderleri için 800 bin lira, elektrik kullanımı için 2 milyon lira, gıda için 3 milyon 860 bin lira para çıkıyor.

Şimdi bunlar ilk akla gelen ve sürekli gider olarak görünen harcamalar. Aslında toplamadım ama gerçekten dudak uçuklatır rakamlar. Burada yatırımlar yok, ödenekler yok.. Burada olmayanlar belkide olanlardan daha fazla. Onları ekleyince bunun içinden çıkmanın mümkün olmadığını anladım ben. Böyle harcamaları olan bir devletin, bütün bunların yanında dış ve iç borç ödemeleri, destek fonları vs. gibi giderleri karşılamak için sadece tasarruf etmesi yetmez. Daha fazla gelire bunun yanında sürekli azaltılan gider kalemlerine yönelmesi gerekir. Fakat daha iyi mukayese için sanırım devletin birde gelir kalemlerine göz atmak gerekir. Onuda ileriki günlerde elimden geldiğince yazmaya çalışacağım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3092
Kayıt tarihi
: 16.02.09
 
 

Yıllardır yazmadım... Şimdi yine devam.. Haftanın belirli günleri... Çünkü eskisi kadar vaktim yo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster