Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
647
 

Dolores Claiborne (Stephen King)

Dolores Claiborne (Stephen King)
 

Aynı Adlı Filmin Afişi


Dolores küçük bir ada olan Little Tall Adası’nda yaşayan bir kadındır. Kocası Joe alkoliktir ve tembelin tekidir. Dolares birbirinden zeki üç çocuğunu okutmak, daha bir geleceğe sahip olmalarını sağlamak için ada zenginlerinden huysuz, geçimsiz ve titiz Vera’nın yanında hizmetçilik yapmaktadır.

Vera’nın yanında en fazla dayanan hizmetçidir. Dolores’in günleri benzer şekilde geçmektedir. Gündüzleri Vera’nın yanında azarlanmalar, geceleri sarhoş kocasından yediği dayaklar. Dolores’e koca dayağı canından bezdirmiştir. Dayanacak gücü kalmayınca Joe’ya karşı gelir. Bu kavgayı gören en büyük çocuğu ve tek kızı Selena’nın psikolojisi bozulur. Annesinden nefret etmeye başlar ve alkolik babasına yaklaşmaya başlar. Fakat Joe tam bir pisliktir, Dolores’in karşı çıkması onu korkutmuştur.

Dolares Claiborne temizlik hastası Vera’nın dediklerini yaptığı için Vera tarafından sevilmese bile işini düzgün yaptığı için tutulmaktadır. Patronunun tüm kaprislerine katlanmaktadır. Evde her işin bir kuralı vardır. Yıkanan çamaşırlar asılırken mutlaka 6 adet mandal kullanılması bunlardan biridir.

Joe’nun sorumsuz davranışları evin huzurunu iyice bozmaya başlar. Çocuklarının geleceği için Dolores bir şeyler yapmak zorundadır.

Kitabın başında Dolores Claiborne dedektiflerce sorgulandığını görüyoruz. Dolares, Joe ve Vera’nın ölümünden suçlanmaktadır. Dolores tüm olanları anlatır.

Stephen King değişik bir teknik kullanmış. Sorgu sırasında dedektiflerin soruları, konuşmaları yazılmamış. Dolares dedektiflerin sorularını tekrarlayarak bizleri bilgilendiriyor.

Sigmund Freud’un “Bir kadın ne ister?” sözünü kitabın başında görüyoruz. 1993 yılında yazılan kitapta Stephen King gerilim unsurunu ustaca kullanıyor. Bazı kısımlarda korkmamak elde değil. Ayrıca okuru sonraki sayfalarda meraklandırmayı çok güzel beceriyor.

Kitabın aynı isimle çekilmiş 1995 yapımı filmi de var.

Kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle kuyu ile ilgili bölüm çok gerilimli. Kadın olmak her yerde ve her zamanda zor. Bir kadın ne ister? Bir kadın SAYGI ister.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Kadın olmak her yerde ve zamanda zor. " Bu cümleyi bir erkekten duymak güzel. Kitabı da en kısa zamanda okuyacağım.

turkuaz75 
 10.04.2008 10:58
Cevap :
Tavsiye ederim. Okurken sıkmaz, başlarda biraz bulanık ama sonlara doğru herşey aydınlanıyor. Özellikle belirttiğim gibi, kuyu bölümü çok gerilimli. Saygılar.  10.04.2008 13:26
 

ah tavsiye ediyorsun iyi de ediyorsun ama nereye nasıl yetişeceğim vallaha bilmiyorum :)) bu arada tuhaf bir şekilde kitabını okudğum bir filme gitmrmrk gibi bir huyum var nedense kitabı özellikle de beğendiysen sanki filme gidince hayalkırıklığına uğrayıp aynı tadı alamayacağımı düşünüyorum...

beenmaya 
 09.04.2008 19:12
Cevap :
Ben kitabı okuduktan sonra "Elimde para olsa telifini ödeyip şu kitabın filmini çevirsem." diye düşündüm. Bizim Türk kadınlarının fedakarlıklarına çok benziyor. Nette araştırma yapınca filminin çoktan çevrildiğini gördüm. Mecbur seyredeceğiz artık kurt düştü içimize. Eğer okursan kuyu bölümünde kalbin hızlı atacak. Saygılar.  09.04.2008 19:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 850
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 2919
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

1975 Aydın doğumluğum, bir Ege sevdalısıyım. Dostluğa, arkadaşlığa önem veririm...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster