Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '13

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
379
 

Dünyanın alkışladığı Yönetmen Elia Kazan’ın Köyündeydim.

Dünyanın alkışladığı Yönetmen Elia Kazan’ın Köyündeydim.
 

Elia Kazan'ın evi ve Nazan Şara Şatana


Kayseri gezim tüm hızıyla devam ediyor. Ben inanıyorum ki burada bir ay kalsam yapacağım daha onlarca haber, gezeceğim çok yer kalır. Burada her adımda tarih, her bakışta bir farklılık ve inanılmaz değerlerin yetiştirildiği köyler var. Sadece köyler demek ne kadar az kalıyor dilimde. Şehir büyük devlet adamlarını çıkarmamışmı? Ötesi yok; Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül buralı değil mi?

Dün bizi ağırlayan dostlarımızdan Osman Solak Bey ve ailesini ziyarete gittiğimizde ünlü yönetmen Elia Kazan’ın köyününde Germir olduğunu öğrendim. Ondan söz ettiler iki kez geldiğini söylediler. Evine baktığını oradaki komşularla sohbet ettiğini anlattılar. Meraklandım, heyecanlandım. Gidip görelim dedim.

Bundan sonrası hüzün…

Elia Kazan, sinama sanatının ustalarından biri. Yönetmen ve yazar.

En iyi yönetmen ödülünü defalarca almış bir üstad.

Başarıları o kadar çok ki.

Ben açıkçası böyle birinin yaşadığı yeri farklı beklerken geriye kalan bir evin enkaz bile denemeyecek kadar az taşparçaları ile karşılaşınca üzüldüm.

Orada yaşayanlar, köylülüre olduğundan gizli bir gururları var.

Bir teyze onu tanıdığını söyledi. Kayserili her bayanın gönlünün güzelliği ile bizi evine davet etti:

“Gelin evime buyurun anlatayım, soluklanın… Ayran yaparım size karnınız açmı?  Yemek yaparım hemen mantı dökerim”

Hey Maşallah diyeceğim burada izninizle.

Şehirlerde aç kalsanız kimse bir simit parası vermez, burada insanlar kapılarının önünden geçenleri yemeğe davet ediyorlar. Mutlu oldum. Hala ülkem insanından umut kesilmemiş, hala herkesin güzünü para hırsı sarmamış. Böyle temiz insanlarla konuşmak onların gözlerindeki saf temiz muhakaddes ışığı görmek ne güzel…

Bize Elia Kazan’ı onun gözyaşlarını anlattı.

O çok küçükken gitmişler ya da teyzenin dediği gibi göçmüşler buralardan. Çocuk aklına çizmiş buraların resmini ki, yıllar sonra geldiğine virane evini bulduğunda çok ağlamış.

“O zamanlar acer gelindim, bir ağladı ki evim dedi evim ne olmuş?”

Gerçekten evi ne olmuş değildi yok olmuştu.

İyide bu adam dünyanın en önemli sanatlarından biri olan Yedinci Sanatın dünya çapında bir ismi… Bırakın herşeyi unutun, hatırlamayın. Menfaatçi düşünün ve deyin ki:

“Hey insanlar Elia Kazan bu evde doğdu dünyaya nam saldı.”

Dünyanın her yerinde turlar düzenleniyor bazı ünlülerin evlerini, yaşadıkları şehirleri görmek için. Bizde ise benim gibi meraklısı bir iki taşa bakıyor bir iki resim çektiriyor ve ondan sonra hatıraları sona erecek nur yüzlü bir teyze ile onu yad ediyor…

Ne diyelim, biz elimizden geleni yapalım onu bir kez daha hatırlayalım…

İyiki bizim topraklarımızda doğmuş…

 

Nazan Şara Şatana

Elias Kazancıoğlubilinen adıyla Elia Kazan (7 Eylül 1909 – 28 Eylül 2003), Rumasıllı ABD'liyönetmen ve yazar. Özellikle Tennessee Williamsve Arthur Miller'ın oyunlarını sahneleyerek tiyatroda büyük başarı kazanmış, etkileyici filmleriyle sinema sanatının ustaları arasına girmiştir.

Dört yaşındayken ailesiyle birlikte ABD'ye göç etti. New York kenti'nde ve New York eyaletindeki New Rochelle'de büyüdü. Massachusetts'te Williams College'a gitti ve yükseköğrenimini burada tamamladı. Yale Üniversitesi'nde tiyatro öğrenimi gördü. 1932'de oyuncu olarak katıldığı New York kenti'ndeki ünlü Group Theatre'da 1939'a değin etkinlik gösterdi.

Kazan ilk oyununu 1934'te New York kentindesahneledi. 1940'larda yönettiği oyunlarla ülke çapında üne kavuştu ve Broadway'in en iyi yönetmenleri arasına girdi. 1947'de Cheryl Crawfordve Robert Lewis'le birlikte ünlü oyunculuk okulu Actors Studio'yu kurdu. Bir yıl sonra Lee Strasbergde bu gruba katıldı. Film yönetmeye 1944'te başladı. Filmleri çoğunlukla ilerici ve toplusal açıdan eleştirel temalar içermektedir. 1948 ve 1955'te Akademi Ödüllerindeiki kez en iyi yönetmen oscarını kazandı. 1960–64 arasında da New York kentindeki Lincoln Sahne Sanatları Merkezi Repertuar Tiyatrosu'nun yönetmenleri arasında yer aldı.

1952'de Amerika'ya Karşı Etkinlikler Komitesi'nce (HUAC) sorgulanan Kazan, buradaki ifadesinden ötürü ağır eleştirilere uğradı. Başta Rıhtımlar Üzerinde olmak üzere çeşitli yapıtlar bu kovuşturmadaki tutumuyla ilgili izler taşır. 1960'ların ortalarında tiyatrodan uzaklaşmaya başladı; sinemayı da ikinci plana bırakarak yazarlığa ağırlık verdi. 1999 yılında 71. Akademi Ödüllerinde Yaşamboyu Onur Ödülü'nü, HUAC sorgusu nedeniyle protestolar arasında aldı.

1970'lerden itibaren Türkiye'yi sık sık ziyaret eden Kazan, 1988'de 7. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde seçici kurul başkanlığı yaptı. Zülfü Livaneli'nin Sis filminde küçük bir rol aldı (1989).

A Tree Grows in Brooklyn(Bir Genç Kız Yetişiyor)(1945)

Gentleman's Agreement(Centilmenlik Anlaşması)(1947)

Pinky(1949) (Kara Damga)

A Streetcar Named Desire(İhtiras Tramvayı)(1951)

Viva Zapata!(1952)

On the Waterfront(Rıhtımlar Üzerinde)(1954)

East of Eden(Cennetin Doğusu)(1955)

Baby Doll(1956) (Taş Bebek)

A Face in the Crowd(1957) (Kalabalıkta Bir Yüz)

Splendor in the Grass(1961) (Aşk Bahçesi/Gençlik Biterken)

America, America(1962) (Amerika, Amerika)

The Arrangement(1969) (Uzlaşma)

The Last Tycoon(Son Patron)(1976)(Vikipedi)

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1731
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 4600
Kayıt tarihi
: 09.12.10
 
 

Turizmci; Genel müdür Yazar ; Romanlar, senaryolar müzikkaller... Sinema filmleri, TV filmleri.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster