Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
6592
 

e-okul uygulamaları

e-okul uygulamaları
 

"Milli Eğitim Bakan Hüseyin Çelik, "e-Okul Uygulaması" konusunda yayımladığı genelgede, "e-Dönüşüm Türkiye Projesi" kapsamında, bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı birimlerinin birçok iş ve işlemlerini "web tabanlı" yazılımlarla elektronik ortamda gerçekleştirdiğini anımsattı.
"e-Okul uygulamasında" öğrencilere ait tüm bilgilerin elektronik ortamda tutulduğunu ve sistemde mükerrer öğrenci bulunmadığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:
"Yapılacak merkezi sınavlarla ilgili iş ve işlemler e-okul üzerinden gerçekleştirilecek. Girilen bilgilere göre karne, diploma, takdir, teşekkür, başarı ve onur belgelerinin bazımı yapılıp ilgili çizelgelerin dökümü alınacak.
Öğrenci devam-devamsızlık ve nakil işlemleri sistem üzerinden gerçekleştirilecek ve ayrıca resmi yazı ile öğrenci nakil isteme, gönderme belgesi ile öğrenci gelişim dosyası istenmeyecek. Ancak, internet erişimi olmayan okullar bu işlemlerini resmi yazıyla yapacaklar. Daha sonra en yakın internet erişimi olan okula giderek e-okul ile ilgili işlemlerini gerçekleştirecekler. Bu uygulamaya resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumları ile özel ilköğretim kurumları da dahil edilecek.
Kesinlikle sisteme başka sistemlerden veri aktarımı yapılmayacak."

Yaklaşık 2 haftadır bütün öğretmenler ve yöneticiler e-okulla yatıp kalkıyoruz. Öğrenci devamsızllıkarından tutun da, öğrencilerin okuduğu kitaplara kadar, bütün sınav, performans, proje, davranış notlarını e-okula giriyoruz. Bizim gibi büyük kentlerde yaşayan, evinde PC bulunan, bilgisayar kullanmayı bilen öğretmenler için büyük kolaylık. Akşam evde oturup bütün işlerinizi hallediyorsunuz. Benim kafama takılan köylerde görev yapan öğretmenler. Acaba onlar bu işi nasıl yapıyorlar? Dün aynı soruyu müdür yardımcımıza sorduğumda, bazılarının en yakın ilçeye giderek internete ulaştığını söyledi. iyi de doğuda kardan yolları kapanmış köyler var, ilçeye gitse bile kaç tane internet kafe bulabilirler? Bu tür uygulamalar başlamadan önce alt yapının tamamlanması gerekmez mi? Tüm Türkiye'de okul ve öğrenci işlemlerini internet üzerinden yapacaksanız, tüm okul ve öğretmenlere aynı şartları sağlamanız gerekmez mi? Kendimi o meslektaşlarımın yerine koyuyorum da. Bir PC ve internet bulabilmek için yollara düşmek herhalde çok zor gelirdi.

Diğer yandan uygulama oldukça modern görünüyor. Bazı eksiklikleri olmasına rağmen. fakat internete yüklenen bilgilerin yok olmayacağı garantisini nasıl veriyorlar merak ediyorum. Haberlerde duyuyoruz. En güvenilir siteler bile hacklenmekten kurtulamıyor, en gizli bilgilere dahi ulaşılabiliyor. Burası da bana göre muamma.

Ayrıca not verme ve ortala not konularında da mutlaka güncellemeye gerek var. Verilen sınav notlarının ortalaması alınıp, performans ve diğer notlarla ortalamaya girmiyor. Sınavlar ayrı ayrı ortalamaya giriyor. Burada öğrencileri ve velileri uyarmak isterim. Örneğin 3 sınav notu, sınıf içi performans notu ortalaması, performans ödevi ortalaması, varsa proje notu toplanıp 6 ya bölünerek ortalama alınıyor. Yazılı sınavların bu şekilde ortalamaya katılması büyük haksızlık. Benim okuttuğum 4. sınıf çocuklarının sınav tecrübeleri çok az olduğu, henüz sınava hazırlanmaktan ya da önemini anlamaktan uzak oldukları için (henüz 10 yaşındalar) sınav notları düşük olabiliyor. Zira sınıfta çok başarılı olan öğrencinin sınıf içi performans notunu 100 yapsam bile, sınavları düşükse ortalamayı çok fazla yükseltemedim. Bence bu sınava dayalı sistem bir an önce değişmeli.

Sistemin en iyi yanlarından biri nakil öğrencilerin, diğer okula kayıt yaptırdığı anda, sizin listenizden çıkması. Eskiden yazışmalar ve ruhsal dosyaların gitmesi beklenir, o zamana kadar da çocuk yok yazılırdı. Yine devamsızlık takibi çok güzel. Belli bir günü (7, 14, 18, 20 gün) dolduran öğrenciler için sistem otomatik olarak yöneticiyi uyarıyor ve veliye gönderilmek üzere hazır bir mektubu yazdırabiliyorsunuz.

İleride velilere şifre verilerek çocuğuna ait bütün bilgileri internet üzerinden takip etmesi de sağlanabilir.

Sistemin kullanılmaya başlanmadan düşünülmesi gereken yanları da var. Örneğin her öğrencinin bir dönem boyunca okuduğu kitaplara ait bilgileri tek tek giriyor ve her seferinde kaydet yapıyorsunuz. 38 öğrenci benim tam 3 akşamımı aldı ki, ben 12 yıldır PC kullanan hızlı bir kullanıcıyım. Bunun yerine öğretmene sınıf kitaplığında bulunan bütün kitapları bir kere girebileceği şekilde bir liste açılıp, her öğrenci için okuduğu kitap o listeden seçilerek çok hızlı bir şekilde bu işlem tamamlanabilirdi.

Her şeye rağmen yeniliklere açığız. Biz eğitimciler artık deneme yoluyla bulmaya alıştırıldık. Önce deneriz, bakarız olmuyor değiştiririz. Ama öğrencileri de değiştirmek gibi bir şansımız var mı? Bu öğrenci olmadı, güncelleyelim diyebilir miyiz? Her program, özellikle derslere ait programlar, uygulamaya konulmadan iyice düşünülüp, araştırılmalı, özellikle uygulayıcılardan fikirler alınmalı.

Bütün meslekteşlarıma kolay gelsin...Zira e-okula 18.01.2008 'e kadar girişleri tamamlamamız gerekiyor. Bir de aynı notları kağıt üzerine kayıt edip, idareye vermemiz gerekiyor. (İnternetten çıktı alıp versek olmuyor sanki)...
haber: meb.gov.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili moonlight1, bu eokul konusunda yazdıklarınızı yaşıyoruz. Biz de bu eokullla yatıp kalktık. Ancak henüz kalkamayanlar da var. Benim şansım üçüncü sınıf okutmuş olmam. Sayfa bazen açılyor, bazen açılmıyor; açılır açılmaz kapandığı oluyor. Hele de ben çok zorlandım, bilgisayar kullanma becerim çok yetersiz. Yönergeleri not alıyorum oradan da sırayla giderek yazmaya çalışıyorum. Hayatımda da yalnızlık egemen olduğu için aile ziyareti yaşama şansım da yok. Kızım kendi üniversite derdine düşmüş, sınava hazırlanıyor; oğlum denk geldiğinde kısa zamanda hallediyor. Dersler, okumalar, yazmalar, ödevler, sınavlar ve daha ne varsa hep bilgisayarla hallediliyor. Öğretmen merkezli eğitimden, öğrenci merkezli eğitime geçtik ya sözümona; bence bilgisayar merkezli eğitime geçtik. Bir gazete satın alıp okumanın tadını çocuğa kazandırmadıktan sonra gerisi masal.. Denemelerle nereye gidiyoruz ne bilen var, ne de merak eden?!.. Dilerim iyi olur herşey...Size ve biricik oğlunuza sevgilerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 16.01.2008 21:25
Cevap :
Hocam, son günlerde yoğunluk arttığı için sistem dışarı atıyor bazen. Ben de en büyük güçlüğün sizin bahsettiğiniz durumlar olacağını söylemiştim. Okulda elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Emekli dönüşü bir ağabeyimiz var, ders notlarını ben girdim. Artık her öğretmen bilgisayar kullanacak, tabii ki imkanları elverdiği ölçüde. Başka yolu yok gibi görünüyor. Saygılarımla...  16.01.2008 21:57
 

çıktık bir alemete denilir ya, dilerim geri besleme ile eksiklikleri ve fuzuli tekrarları önlerler, daha kullanılışlı bir "e" olur, sevgilerle.

erol aslan 
 15.01.2008 20:39
Cevap :
Umarım, teşekkürler...Sevgiyle kalın......  16.01.2008 0:48
 

İş uygulamada, uygulama için alt yapının tam olması gerekiyor. Ayrıca bu konuda hizmetiçi eğitim gerekir. Köylerimizde de sorunlar yaşanabilir. Ben her şeye rağmen olumlu buluyorum. Esenlikler dileğimle.

Erdoğan Şahin 
 14.01.2008 11:51
Cevap :
Müdür yardımcısı kısa toplantılarla bilmeyen arkadaşlara eğitim verdi. Teşekkürler yorum için, saygılarımla...  14.01.2008 18:50
 

E-Okul ne işe yaradı o zaman...Güven bunalımı var bunlarda...Halen kırtasiyecilik devam ediyor demek ki...Yazık...Aklın ve bilimin ışığında güzel günler...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 13.01.2008 13:33
Cevap :
Kırtasiyeden vazgeçemiyoruz maalesef. Yorum için teşekkürler. Saygılarımla...  13.01.2008 19:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 741
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 5187
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

1997 yılında öğretmenliğe başlamış bir mühendisim. Bir oğlum var. Çocukları ve yaşamı seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster