Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
8791
 

Eurovision'dan neden çekildik?

Eurovision'dan neden çekildik?
 

Eurovision'da oylama...


TRT, 2013 yılında İsveç'te düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması'na Türkiye'yi temsilen bir parça gönderilmemesine karar vermiş. 

Kamuoyuna yapılan açıklamada bunun sebebi olarak, oylama sisteminde bir süre önce yapılan değişiklik gösteriliyor ve yeni sistemin adaletsiz bir uygulama olduğuna dikkat çekiliyor. 

Kurucu beş ülkenin, yarıfinallere bile katılmadan, direkt final gecesi sahne almalarının yanısıra, telefon ile halkın oy vermesinin sıralamadaki etkisinin yarı yarıya azaltılması ve 'meçhul' bir jüri uygulaması ile birinciliğin keyfe keder belirlenmesinin, bu kararın alınmasında etkili olduğu halka anlatılmaya çalışılıyor.

Bence katılmama kararının altında, Türkiye'nin dış politikası yatıyor. Malum son yıllarda ülkemiz dış politikada Cumhuriyet'in kuruluşundan bugüne kararlılıkla sürdürdüğü ''Yurtta sulh, cihanda sulh'' ilkesinden, alan daraltması ile önce ''Banane cihandan (Sayın Başbakan'ın düştüğü at değil, dünya manasında) ben sadece çevreme bakarım'' denilerek, ''Komşularla sıfır sorun'' politikasına dönülmüş, ardından da ''Biz Osmanlıyız aslanım, ben ne dersem o olur'' ile de bayağı bir emperyal devlet havasına girmiştik.

Alan savunmasından, adam adama savunmaya geçip, Ortadoğu'da Amerika ve onun başa geçirdiği adamların savunmasına yöneldiğimiz için, Arap ülkelerindeki protesto gösterilerinden kareler makaslayan basın, elinde Sayın Erdoğan'ın posterini taşıyan bir kaç kişinin fotoğraflarını gözümüze soksa da, adı geçen ülkelerin aydın çevrelerinde ''Türkiye'ye de ne oluyor, bu neyin gazı, neden kendi iç işlerine bakmıyorlar?'' soruları sıkça sorulmaya başlanmıştı.

Yani,

''Komşularla mutlu, huzurlu, sıfır sorun,

  Ancak siz onu bir de komşulara sorun''

durumunda olduğumuz için, muhtemelen yarışmada başımıza neden geleceği kendisine malum olan uyanık bir TRT'ci de çıkıp,

''Kardeşim, biz yıllardır bu Eurovision Şarkı Yarışması için, komşunun komşuya oy verdiği bir yarışma, İskandinavlar birbirlerine, Kıbrıs Yunan'a Yunan Kıbrıs'a, İngiltere İrlanda'ya demez miydik? Eh madem öyle bütün komşularla sorun yaşarken şimdi kim kalkıp da kim bize oy verir?'' 

''Ermenistan ile hep papazdık, Gürcistan ile turuncu devrim falan derken ne olduğumuz belli değil, Rusya ile vizeleri kaldırdık ama tuttuk Suriye konusunda karşı karşıya geldik, Azeriler ile Bursa'daki Milli maça bayraklarını sokmadık diye aramız limoni, İsrail'i ise zaten hiç sorma, iyisi mi oturalım oturduğumuz yerde, rahatımızı, huzurumuzu bozmayalım...''

demiş olmalı.

Anladınız mı şimdi Eurovision'a neden katılmadığımızı?

Bakmayın siz TRT yöneticilerinin ''Bize sormadan karar alıp, oylama sistemini değiştirdiler. Biz de bu sebeple dik duruşumuzu sergiliyoruz'' diye açıklama yapmalarına.

''Madem dik durmaya o kadar heveslisiniz de, neden bütün haberleri, açık oturumları 'Ulusa Sesleniş'e çevirdiniz? TRT'de tek bir muhalif ses bile çıkmıyor, artık askeri hükümranlık da kalmadı ama siz neden hala  dik duruş yerine, hazırolda duruyorsunuz?'' diye sorarsanız, bilin ki sizi de protesto edip, küsecekler ve ''Banane banane oynamıyorum işte'' diyeceklerdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 344
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1099
Kayıt tarihi
: 22.07.09
 
 

Okur yazarım. Okur yazarlıktan kastım, okuduklarımı yazmamdır ki, bu yazılarımı genellikle 'kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster