Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '10

 
Kategori
Eğitim
 

Evde Dershane…

Evde Dershane…
 

Evde Dershane.


“Görüyorsun ders çalışıyorum! Ev de bile rahat yok ya! “ buna benzer sözleri – okula gidemeyip evde ders çalışan - yakınlarınızdan duymaya başlamışsınızdır. İnternette çeşitli sitelerden “online paket” yayınlarla öğretim yapılmasının yanında, günümüzde “ açık öğretim” için evde ders çalışarak sınavlara girme, “internet dershanesi” - “sanal dershane” yoluyla okul bitirerek diploma alma dönemi gittikçe yaygınlaşmaktadır. Teknolojinin yararları bunlar.  

Eskiden ortaokul ve liselerde “dışarıdan bitirme” sınavları yapılırdı. Çok azimli ve gayretli olanların – evde ders çalışarak – sınavlara girip, başarılı olduklarında, ortaokul ve lise mezunu olduklarına tanık oldum. Aslında öyle kolay bir şey değildir hem hayatını kazanıp, hem de ders çalışarak dışarıdan okul bitirmek.  

Günümüzde teknoloji sayesinde internetten ticari amaçla kurulmuş sitelere üye olunarak, “ders sunumları”, “e-kitaplar, multimedya araçları, sesli ve görüntülü konu anlatımları, akıllı kitaplar, çalışma kağıtları ve konu testleri, yarışma sınavları, DVD, CD ve benzeri eğitim setleriyle “evde dershane” metodu daha da yaygınlaşmış, öğretmene gereksinim duymadan “kendi kendine ders çalışma” yöntemi benimsenmiştir. “On line destek” hattıyla “sanal öğretmen”den “ internetten chat ders” ile (yazışarak) yararlanılmaktadır..Gittikçede yaygınlaşmaktadır.  

*Evde Dershane” internet üzerinden planlı olarak uygulanan online dershanedir. MEB.’nın ders programlarına uygun olarak işlenen konuların planlamasının okul ve dershanelerle eş zamanlı olarak yürütüldüğü, böylece öğrencilerin okul ve dershanedeki başarıları yükselirken, SBS ve ÖSS sınavlarına da hazırlanmalarının sağlandığı bildirilmektedir. *  

* Evde dershane uygulamasındaki en önemli özelliklerden birisi de, evde internet üzerinden yapılan çözümlü sınavlarda; öğrenci soruyu doğru cevaplandığında sorunun doğru cevaplandırıldığının sistem tarafından belirtilmesi, yanlış cevaplandırıldığında ise, doğru cevabın “görüntülü ve sesli” gösterilerek, öğrencinin yanlışlarının anında düzeltildiği ifade edilmektedir.  

Evde Dershane sisteminde, konu anlatımlarında akıllı tahta, video ve grafik tablet kullanılarak ders sunumları bir plân dahilinde yayımlanmaktadır. Öğrencilerin ilgisinin çekilmesi için de ders anlatımları eğlenceli hale getirilmiştir. Bilgisayar başında öğrencilerin sık sık yapılan “çözümlü sınavlar”la - konuları - devamlı tekrar etmeleri sağlanmaktadır. Öğrenci cevaplandırdığı soruların çözümünü video görüntüsünde izler. Her hafta sonu yapılan “deneme sınavları” ile öğrenci zamanını kullanmayı ve sınav stresini atmayı öğrenmektedir. Öğrencilerin bu çalışmalarını, süresini ve başarı durumlarını velileri de, kendi şifresini girerek “veli paneli” nden takip edebilmektedir. Evde dershaneye ne dersiniz ?  

Sevgiyle kalın… Saygılarımla.  

Ali İhsan ÖZÇAKIR  

MEB. Bakanlık Başmüfettişi (E)  

e-mail: aliihsanozcakir@hotmail.com  

 
Toplam blog
: 172
: 4867
Kayıt tarihi
: 07.04.09
 
 

50 yıllık eğitimciyim. İngilizce öğretmenliği ve Bakanlık müfettişliği yaptım. Bunca yıllık eğiti..