Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

kevser şekercioğlu akın

http://blog.milliyet.com.tr/kevser

04 Nisan '08

 
Kategori
Tiyatro
 

Evlilikte ufak tefek cinayetler

Evlilikte ufak tefek cinayetler
 

Eric Emmanuel Schmitt'in yazdığı iki perdelik oyunun yönetmenliğini Kemal Aydoğan, başrollerini ise Haluk Bilginer ve Vahide Gördüm paylaşmışlar.

Polisiye roman yazarı Gilles ve resim sanatıyla uğraşan Lisa onbeş yıllık evlidirler. Oyun, hafızasını kaybetmiş Gilles'i karısı Lisa'nın evlerine getirerek evi ve ilişkilerini anlatmasıyla başlar. Gilles'in hafızasını evdeki merdivenden yuvarlanarak kaybettiğini anlatan Lisa'nın ve buna bir türlü inanmayan Gilles'in ağır konuşmalarıyla geçen birinci perde biraz sıkmakla beraber, ikinci perdedeki sürpriz gelişmelerle canlanmaktadır. İki ay önceden alınmış biletlerimiz ve oyunculardan Haluk Bilginer'in oyun gücüne çok güvendiğim için fazla beklentiyle gitmiş olmak belkide birinci perdeyi ağır bulmama sebep olmuş olabilir.

Her neyse, hafızasını kaybetmiş olan Gilles, karısı Lisa'ya kazanın nasıl olduğunu sorarken bir yandan da karısı olduğunu söyleyen güzel kadını tanımaya çalışmaktadır. Her eskimiş çift gibi birbirlerine kapalı çiftlerin yaptığı gibi bu evlilikte de kaza öncesi hep karından konuşmalar yapılmıştır. Bu kaza ve hafıza kaybı sayesinde çift ilişkilerini yeniden gözden geçirmekte ve yeniden şekil almaya çalışmaktadırlar.

Oyunun sürpriz sonucu ve polisiye roman yazarı olan kocanın aslında hafızasını hiç kaybetmediği ve bu oyunu karısının kafasından geçenleri öğrenmek için planladığı ve de ona yeniden sahip olabilmek için düzenlediği anlaşılır. Güzel sonlara bayıldığım için ilişkide eksiklikler bulmama rağmen oyunu çok beğendim.

Toplumsal roller yüzenden birbirlerine hala aşık olmalarına karşın önüne geçemedikleri durağanlığa ve bunun sonucunda oluşan kin ve şüpheyle bambaşka bir boyuta taşınan bir ilişki örneğinin karmaşalarının sonuçlandırılmasını seyrettik. Eminim herkes kendi beyninde kendi ilişkisinide sorgulamıştır. Bazen çok severken de karşımızdakine kapalı ve samimiyetsiz davranışlar sergileyebiliyoruz. İnsanca duygularımızın getirdiği duygu dürtüleriyle de çok sevmemize rağmen onu öldürmeye kadar varan davranışlar sergileyebiliyoruz. Eğitimli olmak da bu davranışların önüne geçemiyor özellikle karı-kocaysanız:)

Ermişler ve Günahkarlar oyunundaki; hala doktor mu yoksa hasta mı olduğuna karar veremediğim Haluk Bilginer'in oyun gücünden sonra, bu oyundaki Gilles rolünü oyuncuya göre biraz hafif bulduğumu söylemekle beraber her zaman ki gibi çok beğendim. Tiyatro sahnesinde ilk kez seyrettiğim Vahide Gördüm'ü ise televizyonda göründüğünden daha genç ve güzel bulmak hoşuma gitti. Bana göre en az beş aylık hamile ve şekli oğlan karnı gibi sipsivri duruyor. Eğer hamile değilse derhal o göbeği ortadan kaldırması gerekiyor. Oyunculuğu için benden on üzerinden yıldızlı pekiyi aldı ve ben o akşam cömert bir akşamda değildim.

Karı-koca ilişkileri bunca yıldır didiklenmesine rağmen hala konu bolluğu yönünden harika bir mesele. Her açıdan hiç sıkıntı çekilmeyen ilişkiler bölümünün iki karakteride entellektüel tipler. Kentli ve entellektüel rollerin üzerlerine yapıştırılmasından dolayı insanca duygularını sürekli baskı altına almış ve eskimiş bir evliliğin içinde bulunan çiftin karmaşık ilişkisi anlatılmasına rağmen hem oyunculardan hemde konuşmalardan kaynaklanan bir sıcaklık bütün salonda hissedildi.

Oyunun karakterlerini iyice anlayabilmek için evli ve/veya başından uzun soluklu bir ilişki geçmesi ön şart gibi görünmekte. Enaz otuz yaş üstü hedef kitlesine hitap eden oyunu fırsat yakalamamış herkesin seyretmesini gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.


 
Toplam blog
: 374
: 869
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1965 Akçakoca doğumluyum. Evli ve dört kız annesiyim, küçük bir kızın  anneannesiyim. A.Ü. Halkla..