Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '19

 
Kategori
Beslenme / Diyet
 

Farklı Bir Cips Tasarımı

Tasarım! Birçok alanda öyle değerli ki, ilk baktığımızda bizim zihnimizde neler canlandırıyor? İlgimizi çekiyor mu yoksa görüp geçiyor muyuz?  Beni ilgilendiren kısmı tahmin edersiniz ki gıda sektöründeki durumu ve hangi aşamalarda önemli olduğu.  Genelde gıdaların üretimi, içeriği ve dikkatimi çeken farklı ürün çeşitlerinden bahsetsem de 2 ayda bir gıda tasarımlarına da yer vermeyi seviyorum ve tercih ediyorum.

En son yanlış hatırlamıyorsam bir dondurma üreticisinin gerçekleştirmiş olduğu ilgi çekici tasarımdan bahsetmiştim. Daha önce piyasada öyle bir dondurma üretimi/ tasarımı görmemiştik. Haliyle oldukça ilgi çekmişti. Bu sefer dikkatimi çeken tasarım bir cips üreticisine ait. Yine bir gün sizler için ürün incelemeleri yapıp dikkatle gezerken, minik bir kutuya denk geldim. Genelde cips paketlerini bilirsiniz, standart. Bu gördüğüm cips dikdörtgen bir kutuda yer alıyor, yani anlaşılan bu kutu bir kolaylık sağlayacak diye düşündüm. İnceledikten sonra kutunun  “Kolay tüketim”  düşüncesiyle tasarlandığını ve üretildiğini fark ettim.  Kutuyu açıp cips paketini orada gösterilen yere yerleştiriyorsunuz ve ardından kutuda bulunan paket sosu da kolay ve rahat bir şekilde tüketebiliyorsunuz. Tasarımın düşüncesi şu olabilir:  “Rahat tüketim sağlayın diye kutudan bir taban oluşturduk.“   45 gram paketlerde sunulan bu ürün gözlemlediğim kadarıyla tüketicilerin dikkatini çekmiş durumda.

Daha önceki yıllarda bu tasarımı görmüş müydünüz? Hayır.

Deneme isteği uyandırıyor mu? Evet.

Basit gözüken ama mantıklı bir tasarım mı? Evet.

Sektörün böyle farklı ambalaj tasarımlarına ihtiyacı var mı? Evet.

Kendisini tekrarlamayan ve sürekli değişim içinde olan üretim ve ürünleri çok seviyorum, gıda sektörü sadece içerikten ibaret değil. Böyle farklı renklerle canlılık sağlandıkça hem rekabet hem de gelişim sağlanabilir. Ne mutlu…

Sağlıkla Kalın!

Not:  “ Daha önce kimse düşünemediyse, başarılısın.”

Gıda Mühendisi

Nermin Özge BİLGE

 
Toplam blog
: 385
: 303
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..