Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '10

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1701
 

Fatmagül Vasfiye'den Ders Alsın: Adı Vasfiye

Fatmagül Vasfiye'den Ders Alsın: Adı Vasfiye
 

Müjde Ar


Fatmagül'e bir nasihat: Hiç mi Müjde Ablan'dan ders almadın? Yalnızca Adı Vasfiye filminde bile on kereden fazla soyunmuş, dikizlenmiş, üstüne atlanmış olmasına rağmen kendi rızası dışında hiç ilişkiye girmemiş, tecavüze uğramamıştır. Eline bir balta alacaksın ya da sille tokat vuracaksın adamları yere! Şaka bir yana, sevdiğim iki filmden söz açmak istiyorum burada.

Fatmagül'ün Suçu Ne?

Hatırlayanlar vardır. Önceki yazılarımdan da belki anlamışsınız, bir Türk filmi tutkunu olarak çok iyi hatırlıyorum 1986 yapımı Fatmagül'ün Suçu Ne? filmini. Bir kıyı kasabasında beş gencin dördünün tecavüzüne uğrayan Hülya Avşar'ın maviş gözlerini, masum garibanlığını... Beş gençten tecavüze yeltenmeyen ve kimse hapse girmesin diye mağdureyle evlenmek zorunda kalan Aytaç Arman'ın hırçınlığını, küskünlüğünü... Nikahta keramet vardır sözünün bir kez daha doğrulanarak bu iki masumun birbirine sevgi beslemeye başlamasını... Yine de tarih affetmez ve tecavüzcüler 'Ona var da bizi yok mu?' diye kızın yakasını bir türlü bırakmaz...

Adı Vasfiye

Çok sevdiğim, hiç bıkmadan izlediğim filmler vardır Müjde Ar'ın. Baldız filmi vardır mesela (Kadir İnanır'ın Müjde Ar'ın kafasını arabanın penceresine sıkıştırarak ona 'sahip olduğu' meşhur piknik sahnesiye milletçe hiç unutamadığımız bir fimdir)...Oldukça komik bir film olan Baldız'dan farklı olarak Ahh Belinda, Asiye Nasıl Kurtulur ve tabii ki Adı Vasfiye çok sanatsal ama içimizden filmlerdir.

Adı Vasfiye

Atıf Yılmaz'ın belki de en iyi filmidir. Dört ayrı adam tarafından yani dört farklı şekilde anlatılan Vasfiye'nin öyküsüdür. Vasfiye yine garibandır, çok kezler toplumda kadın olmanın zorluğunu yaşar, tacize uğrar(ama dediğim gibi tecavüze uğramaz-canıyla kanıyla karşı koyar), aldatılır, dayak yer, baskı altında yaşar, pavyona düşer vs Ama hep umutla, sevecenlikle, cesaretle, tatlı bir ironi ve espriyle yaklaşır hayata. Ve hep içinden geldiği gibi yaşar, doğru bildiği şekilde. O yüzden onu çok severiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 132
Toplam yorum
: 409
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 3207
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Odtü mezunu; edebiyat ve sinema düşkünü biriyim. AFSAD’ta fotoğraf, Sinematek’te film yapımı üzer..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster