Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '20

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
40
 

Figore- Hemen Her Şey Hikayesi

Yeni çıkan ve ülkemizde benzerinin bulunduğunu ve yazıldığını pek düşünmediğim romanımın (ilk romanım) arka kapak tanıtım yazısını sizlerle paylaşıyorum. Yüksek fiyatına ve bol sayfa sayısına rağmen okumayı seçerseniz hiç pişman olmayacağını düşünüyorum. Tek amacım da bu eser aracılığıyla paylaştıklarımın bir fazla kişi tarafından okunup değerlendirilmesi.

Figore - Bir Okul, Okur, İç ve Hemen Her Şey Hikayesi'nin online kitapçılarda bulabilirsiniz.

Figore’un gerçeklerle ya da bazen (belki) düşlerle, bazen öyküleyerek bazen de günlüklerle anlattığı hikâyesi her şeyden önce doksanlı yılların Amerika Birleşik Devletleri’nde, dönemin yegâne “süper gücünde”, kendisi için hiç de kolaylaştırılmamış koşullarda hayatı anlamaya, onda değerli olan şeyleri bulup hayata tutunmaya çalışan bir gencin hikâyesi.

Kahramanlığını yürüttüğü bu hikâyede ona ailesi, arkadaşları, öğretmenleri, bütün bir okul çevresinin yanında dünyasına katabildiği yazarlardan, düşünürlerden, bilim, din, siyaset insanlarından, kâşiflerden ve kurgu karakterlerden görkemli bir topluluk eşlik etmektedir.

Kafka, Spinoza, Aristo, Einstein, Kolomb, Dostoyevski, Jefferson ve daha çok fazlasından oluşan bu topluluk, kişiliği, akıp giden hayatı, ülkesi, kendisini çevreleyen uygarlık ve her şeyi bu noktaya getiren geçmiş üzerine yaptığı sorgulamalarında ona şu ya da bu ölçüde yardımcı olmaktadır.

Hikâye bir askeri okulda geçiyor. Fakat bu, aynı zamanda bir felsefe, bilim, edebiyat, sanat ve tarih okulu da.
Olayların gerçekleştiği yer bahsettiğimiz gibi elbette Amerika’dır. Fakat yalnız kahramanımızın tutkunu olduğu kitapların ona verdiklerinin, devinerek gelişen düşüncelerinin ne gibi bir parçasını oluşturduğuna dahi bakmak yeter; hikâyenin asıl sahnesi çok daha kişisel başka bir ülkedir.

Mekânın ve zamanın sınırsızlığında rahat bazı kimselerin de gelip içinde boşuna yaşamadığı, hikâyeler arasından bazı hikâyeleri nice yıldır yalnız kahramanları orada yaşadığı için okuduğumuz, hala Amerika’ya yakın olsa da o başka ülke.

Nurcan Koşan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 108
Toplam yorum
: 200
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 2000
Kayıt tarihi
: 22.06.07
 
 

İsmim Burak Çapraz. Buraya başladığımda 21'dim, öğrenciydim. Bir okul bitti ama hala öğrenciyim. İl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster