Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '10

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
491
 

Futbol Kalitesi Düşüşe Geçti

Futbol Kalitesi Düşüşe Geçti
 

langırt daha iyi


Dünya futbolunun ve de özellikle Avrupa futbol takımlarının kalitesinde çok önemli düşüş var. Tabii ki bizim Milli takımımızda da aynı durum söz konusu. Yazımın sonunda takımımızdan da söz edeceğim.

Şimdi ilk önce Dünya futboluna bir göz atalım.

Son Dünya kupasında gördük. Bütün takımlar tel tel döküldü. Şampiyon olan İspanya turnuvaya yenilgi ile başladı. En iyi performans gösteren Almanya bir maç iyi oynadı, bir maç kötü. Brezilya habababam futbolundan örnekler verdi. İtalya futbol fıkarası bir görünüşte idi. Afrika ülkeleri sabun köpüğü gibi futbollarıyla alay konusu olacak durumdaydılar. Güney Amerika takımları bir şeyler yapma çabasında idiler. Netice olarak doğru dürüst futbol oynayan bir tek takım dahi yoktu. Zaten yıldız futbolcu yok gibiydi. Eskileriyle avunur gibi olduk. Göze çarpan ve geleceğin yıldızı olabilir denebilecek bir tek genç futbolcuya da rastlayamadık.

Bu durumun tek nedeni " YABANCI FUTBOLCU TRANSFERİDİR ". FİFA ve UEFA 'da bunun farkında değiller.

Türkiye dahil Avrupa'nın tüm takımlarında yüzlece Güney Amerikalı ve Afrikalı futbolcu dolu.Avupa ülkelerinde bu yüzden iyi futbolcu yetişmiyor.Koca Avrupada 5 tane yıldız futbolcu sayamayız. Enteresandır; futbolun beşiği sayılan İngiltere'de bile Becham'dan sonra yıldız futbolcu bulmak zor gibi.15 ila 20 sene önce Holanda Milli takımında yıldız futbolcudan geçilmezdi.Cruyff ve takım arkadaşları müthişti. Rus, Romen ve Yugoslav takımlarında muhteşem futbol oynayan yıldızlar vardı. Şimdi bir tek yıldız bulamayız. Diğer Avrupa takımların'da da aynı durum söz konusu.

Gelelim bizim Milli Takımımıza. Bu takımla Uluslararası arenada ne yapabiliriz.? Milli takımımızda iki oyuncu dikkat çekiyor: ARDA VE GÖKHAN GÖNÜL.

Tüm takımlarımıza bakıyorum , Metin Oktay ayarında bir tek santrfor yok. Rıdvan Dilmen ayarında bir tek forvet oyuncumuz yok. Can Bartu, Lefter, Kadri Aytaç, Suat Mamat, Şenol, Birol ve bu futbolcular ayarında yüzlerce futbolcu olması gerekirken nerdeler bu futbolcular? Son on senedir bir tek yıldız futbolcu yetişmedi. İyi ki Arda ve Gökhan Gönül var.

Netice olarak Dünyada ve ülkemizde futbol kalitesinin düşmesinin ve yıldız futbolcu yetişmemesinin sebebini, ben YABANCI FUTBOLCU TRANSFERİNE bağlıyorum. FİFA ve UEFA, yabancı futbolcu transferini yasaklasın, tüm ülkeler Arjantinli, Brezilyalı ve Afrikalı tapon futbolculardan kurtulacak ve futbol seyredilebilir kaliteye erişecektir. Bilgilrinize sunarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 471
Toplam yorum
: 2201
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 953
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster