Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
760
 

Gerçek sanat eseri

Gerçek sanat eseri
 

     Yüzlerce yıldır sanatın tanımı, mahiyeti, amacı veya kimin için yapıldığı ve yapılması gerektiği konusunda insanlar kafa patlatmış durmuş. Konu sanat gibi soyut ve felsefik kavram olunca ortaya kesin sonuçlar veya doktrinler çıkmamış haliyle. Yani hala taptaze bir tartışma konusu olarak tazeliğini koruyor. Korumaya da devam edecek. Bu sebeple sanat hakkında söylenen her şey söyleyen kişinin kişisel görüşünden öteye gidemez. Bu gerçeği unutmadan sanat hakkında birkaç görüşümü sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

     Geçenlerde televizyonda izlediğim bir kültür sanat programı kafamda “gerçek sanat nedir” sorusunu oluşturdu. Bu soru uzun yıllardır sezinlediğim ama ete kemiğe bürünmemiş bir halde zihnimde duruyordu. Gerçekten de bu hayati önemdeki ölçüt neyi ifade ediyordu veya gerçekten ölçüt olarak kabul edilebilir miydi? Edilirse standartları ne olmalıydı? Bunu hangi otorite belirleyebilirdi? Tüm bu ikincil soruları bir kenara bırakarak “gerçek sanat” nedir kavramı üzerinde durulması gerekir.

 

     Piyasaya baktığımızda o kadar çok çalışma sanat eseri olarak adlandırılıyor ki, insan sanat bu kadar kolay elde edilebilir bir şey mi diye sormadan edemiyor. Bu sebeple gerçek sanat eseri ilgili kafamdaki düşüncelerimi şöyle sıralayabilirim:

 

  • Gerçek sanat eseri ya uzun emekler sonucu ortaya çıkar ya da uzun emeklerin şifrelerini taşır.

 

  • Gerçek sanat eseri herkese bir şeyler verir. Hem halka, hem sanatçıya, hem geçmişe, hem geleceğe… (Biraz ilginç bir örnek olacak ama gerçek sanat eseri pahalı bir spor araba gibidir. Ona bakan tasarımcı farklı şeyler görür, mühendis farklı şeyler görür, vatandaş farklı şeyler görür. Fakat hepsinin bir ortak özelliği vardır. O da hepsinin gördüğünden ve hissettiklerinden memnun olmasıdır. Bu araba hem klasik olur, hem de yeni modellere ilham verir.)

 

  • Gerçek sanat eseri estetiktir, duygulara ve akla hitap eder ve bir amaç taşır.

 

  • Gerçek sanat eseri maddi beklentiler için yapılmaz. (Böyle eserler ortaya koyan sanatçılar birer zanaatkârdır, esnaftır.)

 

     Fakat unutmayalım ki, yukarıda sıraladıklarım benim kendi görüşlerimdir. Bu kadim tartışmaya birazcık da olsa dâhil olduysam ne mutlu bana. Umarım kafalarda birkaç kilitli kapıyı zorlamışımdır. Vesselam…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 434
Kayıt tarihi
: 19.05.12
 
 

1983 yılında doğdum. Hayatın yoğunluğundan fırsat buldukça yazarak rahatlamaya çalışıyorum. Yazma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster