Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '09

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
3945
 

Gün ışığına çıkarılan Aydın Tralleis

Gün ışığına çıkarılan Aydın Tralleis
 

Özel arşivimden kendi çekimim


Aydın’ın kurtuluşu dolayısı ile özel bir etkinlik için gittiğim Aydın’da muhteşem bir antik kent gezdim ve bu güzelliği sizler ile paylaşmak istedim.

Yaptığım araştırmada sizler için derlediğim antik kentin biyografisi kısaca şöyle:

Tralleis Antik kenti dünyanın en eski ve büyük antik kentleri arasında yer alıyor Efes’in ardından gelir ama yerleşim itibari ile Efes antik kentinden daha büyüktür.

Antik Tralleis kenti, yazılı kaynaklar ve arkeolojik bulgulardan edinilen bilgilere göre, Mesogis Dağları 'nın güney eteğindeki trapez biçimli kesik bir tepeninyüksek düzlüğünde kurulmuştur. Kent, uygun iklim koşulları, doğal savunması, verimli ve sulak toprakları sayesinde antikçağın güçlü kentlerinden biri olmuştur.

Roma ile Seleukoslar arasındaki savaşta Roma’ya karşı tavır alan kent, Pergamon Krallığı'na bağlanmış ve Tralleis adını almıştır. İ.Ö. 189-133 yıllarıarasındaki dönem birçok Asya kentleri gibi Tralleis için de huzur ve barış dönemi olmuştur.

Günümüze ulaşan gymnasium kemer kalıntılarıyla halk tarafından “Üçgözler” olarak da bilinen Tralleis antik kenti, bugünkü Aydın ilinin yaklaşık 1, 5 km kuzeyinde bulunan Topyatağı mevkiinde bulunmaktadır. Antik kentteki ilk araştırmalar 19.yy’da batılı gezginler tarafından kentin zenginliği bütün dünyaya tanıtılmasıyla başlamış. Burada Türk kazıları anca 1996 yılında Aydın Adnan menderes üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölüm Öğretim üyesi Yard. Doç.Dr. Rafet Dinç tarafından sürdürülmektedir.

Kenti gezmeden önce Yard. Doç.Dr. Rafet Dinç tarafından bir brifingi dinleme ayrıcalığına kavuştuk. Öğrencileri ile kazı başında olan hocamız o kadar eğlenceli bir şekilde bu bölgeyi bizlere anlattı ki kent gözümde başka bir güzelliğe kavuştu.

En çok dikkatimi çeken ise kentin kanalizasyon sistemi oldu. Pişirilmiş tuğla künkler ile sağlanan atık sistemi tıkandıkça üzerine yeni bir künk döşenmiş. Hocamızın söylediğine göre on sıra üst üste döşeniş borular mevcut. Yağmur sularının kuyulara aktarımı ve yıl içinde kullanılması başka bir detay. Yığma kemerler, Gymnasium çevresindeki dükkanları, hamamı ile daha ortaya çıkmadan muhteşem bir görüntüye sahip TRALLEİS Antik kenti.

Kazılar bin bir güçlükle sürdürülüyor ödeneksizlikten her an yarıda kalabilir kazılar. Kentin çok azı gün ışığına çıkarılabilmiş. Kültür bakanlığı bu büyük Antik kentin kazısı için gülünç bir ödenek (300 lira) çıkartmış. Bu yüzden ne adam tutabiliyorlar nede başka bir araştırma yapabiliyorlar. Öğrencileri ile bu güç işi başarmaya çalışıyorlar.

Tarih gönüllülerini yürekten kutlamak istiyorum burada.

Bizler tarihimize sahip çıkmak zorundayız.

Hele de böylesine büyük bir Antik kente.

Yolunuz düşerse değil, yolunuzu ne yapıp edip düşürüp görmenizi öneririm.


Altta çektiğim resimler ile sizlere fikir vermek istedim.<ı>

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir Aydınlı olarak yazınızı okuduğumda guru duydum. Antik kentimiz hiç tanınmıyor, hiç tanıtılamıyor. adediğiniz gibi ÖDENEKSİZLİKTEN. Size teşekkürler ediyorum ve Aydın'a tekrar bekliyorm.

sevil yilmaz 
 03.10.2009 1:51
Cevap :
Bende tanıtılamadığını oraya gelip görünce farkettim. Çünkü bu şekilde olacağını tahmin bile edemezdim. Gerçekten güzel ve adı gibi Aydın bir kent Aydın'ınız. Gurur duyabilirsiniz. Yeniden geleceğime emin olabilirsiniz. Ay tepeye doyamadım çünkü:-)  04.10.2009 17:13
 

Aydın, konum itibari ile tarihi bir kenttir. Tralles kurak kara kuru gibi görünür, 3 gözler köprüsü insanı şaşırtır. Son zamanda buralarda yağmaların başladığını bildirmek isterim. Aydın'ın 1,5 saat uzaklıgında Denizli'nin Tavas ilçesine yakın bir yerinde Afrodisias kendi vardır. Oldukça geniş bir alana yayılan antik kent, yıllarını bu kendi bulmak için harcamış olan bir prof. projesidir. Etrafı cevrilmiş ve Afrodit'in heykellerinin de bulunduğu bir müzeyi içinde barındırır. Orayı da görebilmenizi umarım. Sevgilerle.

Nilay Yıldırım 
 01.10.2009 11:33
Cevap :
Afrodisias kentini gördüm. Gerçekten yağmalanmalar oldukça fazla. Tarih bilinci gelişmediği için olsa gerek önemi kavranamıyor. Bu kentlerimiz tamamen korunmasız bu yüzdende yağma kaçınılmaz oluyor. Burdaki kazıda da bir hoca dört öğrenci var başkada kimse yok. ne bir koruma ne de başka bir şey. Kişilerin özverileri ile çıkıyor tarihimiz gün ışığına. Güzel bir katılım teşekkür ederim. Saygılarımla..  01.10.2009 16:11
 

Askerliğimi topyatağında, tarihi kalıntıların yanıbaşında yaptım. Ve Aydın son yılların en çok gelişen bir ili olmuş. Yazın gördüm çok beğendim.

Yapukay 
 30.09.2009 21:24
Cevap :
Anılarınızı depreştmişim, umarım güzel anılardır. Aydın gerçekten gelişmiş odern bir ilimiz ben çok beğendim. Antik kenti gezerken askerlerin talim şarkıları eşlik etti bana. Kazılar askeriyeye tam dayanmış. Askeriye hocanın söylediğine göre bu kentin üzerine kurulmuş belli bir bölümü alınmış ama gerisi askeriyede hala. Teşekkür ederim . Esenlikle kalın.  01.10.2009 0:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 562
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2217
Kayıt tarihi
: 13.06.06
 
 

Hayata güleryüzle bakmaktır felsefem ama polyannacı değil. 1961 Sivas doğumluyum, evliyim 2 kızım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster