Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
530
 

Halkın adalet konusunda itirazı yok; hâkimlerin hâşâ Allah olduğunu falan mı düşünüyorlar acaba

Halkın adalet konusunda itirazı yok; hâkimlerin hâşâ Allah olduğunu falan mı düşünüyorlar acaba
 

Türkiye’de kanunlar Allah’ın emirlerinden daha geçerli, yani doğru; tereddütsüz kabul ediliyor. Ama öte yandan kanunların sonuçları konusunda mağduriyet çığlıkları ayyuka çıkıyor. Türkiye’de halk devlete karşı çıkıyor, polisi taşlıyor, başbakana, cumhurbaşkanına tepki gösteriyor ama kanunlara bir şey diyen yok. Herhalde kanunlarımız Allah tarafından yazıp gönderiliyor.

Kanuna saygı güzel ama bu haliyle köleliğe dönüşmüş durumda. Sonuçları konusunda çığlık çığlığa ağlanıyor ama içerikleri sorgulanmıyor. Türkiye’de genel kanaat, kanunlar doğru uygulayanlar yanlış. Yani demek ki bizi yönetenler kanunları doğru uygulasalar hiçbir sorunumuz kalmayacak. Ne cehalet, ne cehalet!

Kanunların içeriklerinin (kanun maddelerinin) yanlış, eksik hatta bilerek kötü yazılmış olabileceği düşünülmüyor. Bunun nedeni Türkiye’de insanların neyin nasıl olması gerektiğini ya da daha iyisini bilmemeleridir.

Biz bir konuya dikkat çektik. Müebbet hapis cezası veriliyor, kişi cezanın ağırlaştırılmış olup olmamasına göre 24 ya da 30 yıl gibi süreler hapiste kalıyor. Oysa müebbedin anlamı ömür boyu demek. Halk kandırılıyor. Suçlunun hapiste ömür boyu kaldığını sanıyor. Niye müebbet diyorsun,30 yıl hapis de. Ama aynı zamanda idam cezası kaldırılmadan önce bu suçlular idam edilebiliyorlardı. İdamdan 30 yıl hapse… Ve bu ayrımı millet bilmiyor. Zaten kimsenin umurunda da değil. Halkımıza göre hapse düştüğün zaman üç gün yatsan bile hapislerde çürümüş oluyorsun.

Bu konularda yazdığımız yazıları hiç kimse okumuyor, kale de almıyor. Kanunlar konusunda sorunumuz yokmuş. Uygulayanlar kanunları doğru uygulamıyorlarmış. Vay hainler vay! Oysa kanunların dışına çıkmak o kadar kolay değil, adama hesap sorarlar.

Halkımızın kanunlar konusundaki -zaten kanunu bilen de yok; oysa polis Gezi’de kanuna dayanarak gözüne biber gazı sıkıyor- cehaleti Türkiye’de büyük sorun ve biz bu sorunu kimselere anlatamıyoruz. Herkes devleti polisi yerden yere vuruyor ya bir de şu kanunlara bir bakalım diyen yok.

Haklı olduğumun ispatı anayasa konusunda zaten büyük ölçüde mevcut kanunları temel alan yeni anayasa konusunda anlaşılamaması. Devlet, siyasiler kendi kanunlarını kendileri beğenmiyor; bu kanunları anayasaya koymayı uygun bulmuyor ama bizler sanki Kuran ayeti gibi kabul ediyoruz.

Sarhoş şoför bir adamı ezdiği zaman 2 yıl hapis yatıyor, bu adil mi sorduğumuzda bir kişi bile haklısın demedi. Ben her zaman söylüyorum, Türkiye’de asıl sorun halkın kendisinde. Muhalefet yapanlar, sokaklarda yürüyenler, gazeteciler, aydınlar, yazarlar… Tüm bu zevattan bir kişi kanunlarımızın yanlış ya da eksik olabileceğini söylemiyor, yazmıyor, çizmiyor; zavallı Korkut çırpınıp duruyor.

Oysa kanunun yanlış ya da eksik olması kabul edilemez. Hâkim oğlunun kızının katiline az ceza verdiği zaman ciyak ciyak bağırıyorsun, kanunların eksik ya da yanlış olabileceğini neden söylemiyorsun? Türkiye’de kanunlarla ilgili eleştiri yapanların boynunu mu vuruyorlar yoksa. Düşünün Gezi’de ölenler bile kanunlarımızın eksikliğinden bahsetmediler; AKP şunu yaptı, AKP bunu yaptı… AKP’nin elinde sanki kanun kitabı yok. Kanunlardaki eksiklik ve yanlışlık yüzünden haksız yere cop yiyorsun, tomalar üzerine sürülüyor.

İtalya’dan aldık, Almanya’dan aldık; doğrudur. TBMM yaptı doğrudur. Zamanında bu kanunları hazırlayanların ellerinde içki şişeleri ayyaşlar olabileceği bile söylendi. Yine de maşallah Kuran ayeti gibi inanıyoruz. Kanunların doğruysa bunlardan neden bir anayasa çıkarılamıyor? Kaç madde üzerinde anlaşıldı? Diğerlerinde neden anlaşılamıyor? Çünkü eksik, çünkü yanlış. Ama seni ilgilendirmiyor. Başımızda bir kanun olsun yeter.

Ülkenin başına kim gelirse gelsin bu kanunlarla yönetiliyorsun. İnsanlar harıl harıl beğenmedikleri Anayasayı değiştirmeye çalışıyorlar sen yanlış kanunların kitabını besmeleyle eline alıyorsun. Bu yazımı da okumayın! Bu haksız kanunların tepenize tepenize inmesinden nasıl keyif alıyorum bilemezsiniz!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her gelen kendine göre kanun ve yasa düzenliyor düzenletiyor uyuyan bir adalet sisteminde halk şu an sesini çıkarsa ne olur aaa desek ATATÜRK diyorsun diyorlar hani kanun yasa adalet özgürlük zincire vurulmuş gibiyiz aslında ama haklısın böyle halk varken herşey olur...selamlarımla.

Tülay EKER 
 07.12.2013 10:47
Cevap :
Yorum için teşekkür ederim.  07.12.2013 16:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6288
Toplam yorum
: 15345
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster