Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
524
 

Her Şerde Bir Hayır Vardır

Deprem denilen felaketin faydalı bir yanı varsa, o da bizi birbirimize yaklaştırıp kaynaştırmasıdır.

Allah hiçbir zaman, hiç birimize böyle felaketler göstermesin. Gösterdiklerine de Allah yardımcı olsun.

Ancak bu son yıllarda ülkemizde estirilen terör belası oluk oluk kanlar akıtıp kardeşi kardeşe düşman etmektedir. Bu beladan kurtulmak için bin bir türlü çareler aranmaktadır. Ama ne yazık ki, şimdiye kadar hepsi de çözümsüz kaldı. Hiç bir çare bulunamadı.

Hala kan dökülmekte, hala evlatlarımız şehit olmakta. Ocaklara ateş düşüp yakmaktadır. Anaların, babaların, kardeşlerin, birbirini sevenlerin yüreği yanıp gözyaşı sel olup akmaktadır.

İnşallah tez bir zamanda bu terör belasından da kurtuluruz. Deprem, sel gibi felaketlerde olduğu gibi, yine insanlığımızı unutmayız. Birbirimizin yardımına koşup kucak açarız. Şimdiye kadar açılan tüm yaralarımızı tek tek sarıp tedavi ederiz.

Yine eski günlerimizde olduğu gibi kardeş olup bayram ederiz. Allah aşkına şöyle bir düşünün, terör denilen lanet şey, bizi birbirimizden ne kadar ayrıştırdı. Birbirimize sırtımızı dönmeye korkar olduk. Bir insan olarak üzülmemek mümkün mü?

Bir de şu depremde açıkta kalan insanımızın ibretlik haline bakın. Belki vicdanlar sızlar da Allah’tan korkup, kuldan utanarak insanlığımızı hatırlayıp barışı sağlarız.

İnsanımız, şu kış soğuğunda ısınmak için hayvana sarılıp yatıp uyurken, bizler kardeşkanı döküp birbirimizden uzaklaşıp düşmanlığımızı artırıyoruz. Aramıza, kan, kin, nefret sokuyoruz.

Hani bizim kutsal dinimiz, hani bizim Müslümanlığımız, hani bizim çağdaşlığımız, hani bizim insanlığımız, hani bizim omuz omuza savaşıp kurtuluş savaşı veren aziz milletimiz.

Yoksa bir tarih boyu elde ettiğimiz bütün insani değer ve kazanımlarımızı başkalarının çıkarı uğruna üç günde unuttukta, insanlıktan çıkıp geriye dönüş mü yaptık. Her şeyi bozup attık mı?

Hayır, atmadık diyorsanız? Buyurun, geç kalmadan gelin. Biz buradayız. Kucak açmaya hazırız.

Şimdi söylemeye dilim varmıyor. Ama yarın dünyayı deprem saracak. Güneş batıp her yer karanlık olacak. İşte o karanlıkta yaşam mücadelesi veren herkesin bir ışığa, bir insana ihtiyacı olacak. Dünya belki de yeniden oluşup yeniden kurulacak.

Haydi, geç kalma. Hemen şimdi. Geçmişi düşün. Depremi düşün, Ölümü düşün. İnsanın hayvanla yaptığı dayanışmayı düşün.

Şerden, hayra çıkmayı düşün. Sonra pişmanlık fayda etmez. Haydi, şimdi gel. Tut elimi. Koy yüreğini, yüreğimin üstüne. Gönülleri bir edelim. Bozulmasın kardeşliğimiz.

Sonu belirsiz, şu iki günlük dünyada insan olup insanca yaşayalım.

09.03.2010

Cahit KARAÇ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 322
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 995
Kayıt tarihi
: 08.03.08
 
 

1953 Elbistan doğumluyum. Lise mezunuyum. Kamuda çalışıyorum. Evliyim ve iki çocuk babasıyım. Ken..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster