Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
880
 

Hiddet, bir hitabet sanatı mıdır?

Hiddet, bir hitabet sanatı mıdır?
 

Hiddet de bir nevi hitabet sanatıdır. (Başbakan R. T. Erdoğan)


"Başbakan, öfke kullanırken bile bu ülkeye hizmet ediyor!" Bu sözleri kim söylüyor biliyor musunuz? Başbakanımızın kendisi.

Gaziantep'te halka hitaben yaptığı konuşmada, kendisine yöneltilen hiddet ve öfkeli olmasıyla ilgili suçlamalar üzerine böyle konuşuyor.

Sayın başbakan, öfkelenmeden, hiddetlenmeden idare edemiyor musunuz bu güzel ülkeyi?
Ben şahsen sıkıldım artık sizin her fırsatta bağırıp çağırmalarınızı, ona buna hakaret etmelerinizi dinlemekten.

Gerçekten sizi ekranlarda gördüğümde titremeye başlıyorum, huzurum kaçıyor.
"Sayın başbakanımız, acaba şimdi kime hakaret edecek, niçin hiddetlenecek?" diye bekliyorum.
Kanal değiştirip başka program seyretmiyorum. Nihayet bu ülkenin başbakanısınız. Söyleyecekleriniz beni ilgilendiriyor. Ama bilgilenemiyorum. Hep aynı kavga.

İnanın şu yazıyı yazarken bile rahat değilim. Zira basının büyük bir bölümünü etki alanınıza aldınız, doğru dürst yayın yapmak isteyen basın kuruluşlarını da baskı altında tutuyorsunuz. Basın istediği gibi görev yapamıyor. Milliyet gibi devasa bir kuruluş bile sizi biraz fazla eleştirdiğimizde yazımızı yayına alamıyor.

Ben aslında "sayın" kelimesini kullanmayı hiç sevmem. Size hitabederken de bu kelimeyi size değil de makamınıza saygımdan kullanıyorum.

Basının duayenlerinden biri olan İlhan Selçuk'un sabahın köründe evinden alınarak tutuklanması ve daha sonra serbest bırakılması konusunda hiçbir tepkiniz yok?

Kim yaptırdı bu hukuk dışı olduğu düşünülen eylemi?

Yeri yurdu belli, Türkiye'nin en eski gazetecilerinden biri... Çağırsınlar gelsin!

Gelmezse öyle uygulansın katı eylem. Prof Alemdaroğlu ve Doğu Perinçek de aynı durumda.

Sayın başbakan, siz devamlı hiddetlenirseniz, üstelik "Hiddet de bir nevi hitabet sanatıdır." diyerek bizleri şaşkına çevirirseniz ne olacak bizim halimiz? Vatandaş siz politikacıları örnek alıyor.

Herkes her problemini bağırıp çağırarak, öfke ve hiddet hatta şiddet göstererek halletmeye çalışıyor.

Sadece siz değil, Deniz Baykal ve Devlet Bahçeli de aynı şekilde her fırsatta hiddet gösterisinde bulunuyorlar. Belki onlar da sizin, hiddeti "Hitabet sanatı" olarak tanımlamanızın gazına geldiler. Hitabet sanatı diye hiddet gösterisinde bulunuyorlar.

Yapmayın lütfen! Biraz sinirlerinizi dizginleyin!
Üç kuruşluk ölümlü dünyada değer mi bu kadar kavgaya?

Giderken hiddetimizi bile götüremiyoruz. Musalla taşında boylu boyunca uzanıveriyoruz. Kılımız kıpırdamıyor.

Bilişim Çağı'nda diğer ülkeler sıkı bir çalışma içindeler.

Siz, davranışlarınızla insanları Avrupa'dan soğuttunuz.

Hani AB'ye girecektik! Ne oldu?
Türbanla uğraşmaktan, Türkiye'nin çağdaşlığı ve laikliği ile ilgili kavga veren insanları tevkif ettirmekten, başka işlere vakit mi kalmıyor acaba?

Sayın Başbakan ve tüm politikacılardan rica ediyorum, lütfen TV kanallarında, miting alanlarında çirkin görüntüler vermeyin! Sıkılıyoruz. Kavga etmeden, birbirinize hakaret etmeden, alaylı benzetmeler yapmadan yönetin bu güzel ülkeyi.

İlle de kavga edecekseniz birbirinizle, bunun başka bir yolu var:

Bırakın politikayı, yazılın bir güreş veya boks kulübüne, birbirinizle güreş tutun, boks yapın!
Hatta kik boks da yapar daha çok rahatlarsınız. Ama bizi rahat bıraktıktan sonra.

En derin saygılarımla.

Mustafa Mumcu 24 Mart 2008 / 08:00

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kimmiyim..? Bu ülkede yaşayan vergisini veren sadece HALKTAN, HAKTAN yana birisiyim… bay mumcu, Ucurtmalar bir lakap değil bir düşüncedir bir duruştur. Ucurtmaların herkesin bildiği gibi rüzgar gücüyle değilde, rüzgara karşı durduğu için yükseldiğini bilmeniz lazım. Dolayısıyla tıpkı sizin yaptığınız gibi benimde en demokratik hakkım sizi yada bu ülkede yapılan yanlışları, haksızlıkları eleştirmek en doğal hakkım olduğunu düşünüyorum. Hele asla bölücü değilim. Bölücülerdende nefret ederim. Ülkemi, bayrağımı, insanlarımı sizdende daha çok seviyorum. Sağdan yada soldan bu ülkedeki yobazları bende hiç sevmiyorum. Hiç kimsedende korkmuyorum. Sizin yada birilerininde şak şakçısı değilim. Sizi değilde sadece düşüncelerinizi sevmedim o kadar..

Ucurtmalar 
 31.03.2008 14:30
Cevap :
Halktan, haktan birisisin de biz moktan birisi miyiz? Vergini veriyorsun da bana mı veriyorsun? Vergi mükellefi herkes veriyor? Hava atmana gerek var mı? Sadaka mı veriyorsun? Ben devlet yöneticisi miyim de beni eleştirmeye hakkın olsun? Beni sadece eşit şartlarda eleştirebilirsin. Ben senin kim olduğunu bilir ve cevap verdiğimi tanırsam. Bak yine ismini yazmaya çekinmişsin. Maskeli baloda mıyız? Beni eleştirmeye hakkın yok. Önce bir sayfan olsun veya ismin soyadın. Sonra eleştir ama mantıklı. Çamur atma sonra elin çamurlu kalır. Ben seni tanımıyorum ki bölücü mölücü diyeyim. Kimleri sevmediğimi anlattım, sen kimsin bilmeden ne diyeyim. Sadece saygı sınırları haricinden şut çekiyorsun! Sahadan açık oynuyorsun ve bu da etik bir davranış değil. Anladın mı? Benim şakşakçıya ihtiyacım hiç ama hiç olmadı. Havalar da güzelleşiyor. Uçurtmanı uçurtursun artık. mustafamumcu@hotmail.com Elektronik postama yaz bir derdin varsa, ben de cevap vereyim hem de tanışmış oluruz. Hayırlı günler.  31.03.2008 15:51
 

Tam kendi yorumumu yazacakken,Muzaffer abinin yorumuna takıldı aklım!Halk gereken notu veriyor tasalanma diyor,verilen not malümaliniz %34 ,hemen arkasından %47. davudi sesinin ne denli faydalar sağladığı ve suç bastırmak şeklinde açıkları örttüğü apaçık ortada .Saygılar selamlar...

Arif ÖĞÜTÇÜ 
 29.03.2008 21:51
Cevap :
Evet Arif, bence de halk gereken notu veremiyor. Zira varoşlara yerleştirilenlerle ilgileniliyor. Sırf onların oyunu almak için tabii, göstermelik ilgi. Kadın Kolları Kurultayı... Allah Allah! Bu da nereden çıktı? Kadınlar gidiyorlar ev ev dolaşıp erzak ve para yardımı yaparak ekonomik sıkıntıdaki vatandaşın oylarını bir nevi satın alıyorlar. Oyları garanti etmek için öyle yöntemleri var ki, inanmak bile zor. O yüzden yazmıyorum ama biliyorum. Bunun adı da Demokratik bir seçim oluyor ve halkın oyları ile iktidara geliyorlar. Oy... Oy... Eminem... Saygı ve sevgiler.  30.03.2008 4:05
 

Bay mumcu anlatmış...! "Ülkemi ve onun üzerinde yaşayan Türk Milletini oluşturan insanları; hangi etnik kökenden olurlarsa olsunlar, hangi inanca değer verirlerse versinler çok seviyorum. " Yazınızdan ziyade yorumlarınızdan pekte bu ülkedeki çoğunluğu sevmediğiniz hatta varlıklarına tahammül bile edemediğiniz anlaşılıyor. Bu nasıl çelişki...!

Ucurtmalar 
 29.03.2008 14:29
Cevap :
"Uçurtmalar" lakaplı kişi, Siz bir kere saygısız ve art niyetlisiniz. Yazdığınız cümlemde "Ülkemize hoyratça davrananları sevmiyorum." da olacaktı. Onu niye atladınız. Saygılı ve mert bir insan, alenen bir diğerini eleştirip ona hakaret ettiğinde, kimliğini saklamaz. Siz korkak mısınız? Benim tüm kimlik bilgilerim internet ortamında açık. Sizin bu sitede sayfanız bile yok. Kimsiniz de beni saygısızca eleştiriyorsunuz? Buna hakkınız yok. Ülkemi bir bez parçası yüzünden rezil edip oyalayan, Müslümanlık Dinini kendi çıkarlarına göre yorumlayıp siyasallaştıran kimseyi sevmiyorum. Bölücülerden de nefret ediyorum. Türkiye'yi çağdışılığa götürmek isteyen yobazları da sevmem. Bu benim demokratik hakkım. Ama kimseye karşı bir eylemim yok. Sizi de sevmedim.  29.03.2008 21:39
 

Hiddet ve başbakanımız, elmayla armut gibi. Güzel bir yazıydı... sevgimle...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 27.03.2008 22:56
Cevap :
Merhaba Serap Hanım. Lakap değişikliği olmuş. Hayırlı olsun! Evet ELMA DERSEM ÇIK ARMUT DERSEM ÇIKMA! Ama bizim Başbakanımız elma denince de çıkıyor, armut denince de. Valla Ne diyeceğimizi şaşırdık. En iyisi KARPUZ diyelim! Saygı ve sevgiler.  28.03.2008 0:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3180
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster