Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '08

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
700
 

Hıdrellez

Hıdrellez
 

medya.zaman.com.tr


Bir yılın içindeki günlerden, en çok hangisini sevdiğimi sorsalar, aklıma yılbaşından bile önce Hıdrellez gelir. Sonra da doğum günüm, Dünya Barış Günü olduğu için ve hazan mevsiminin başladığı gün olduğu için.

Çocukluğumdan beri, her Hıdrellez'de dilek dilerim. Minik bir kağıda dileğimi yazar, bir gül ağacının altına koyar, sabah da erkenden alırım. Sonra da denize atarım dilek kağıdımı. Bir yıl ne kadar çabuk geçmiş diye düşünürüm.

Hızır ve İlyas sözcükleri söylene söylene halk ağzında “Hıdrellez” biçimini almıştır.Hızır, bazı İslam bilginlerine göre peygamber olup, asıl adı “Elyasa”dır. Bazı bilginler ise Hz. Hızır’ın veli veya melek olduğunu iddia etmişlerdir. Rivayete göre Hz. Hızır ile Hz. İlyas, “ab-ı hayat” içmişler ve ölümsüzlüğe kavuşmuşlardır. Bu iki arkadaş ab-ı hayatı içtikten sonra; Hızır karadakilerin, İlyas ise denizdekilerin yardımcısı olmuştur. Hızır ile İlyas 6 Mayıs tarihinde buluşurlarmış. Bu buluşma ile birlikte dünya da yeşilliklere bürünürmüş

Yaşama renk ve anlam ekleyen şeyler diye düşünüyorum bu gelenekleri. Uymaktan da hiç geri kalmıyorum. Ve şuna inanıyorum ki, dilediğim her şey de kabul oluyor. Dilek bu akşam dileniyor ve sabah dilek kağıdı gülün dibinden alınıyor. Henüz ne dileyeceğime karar vermedim. Birkaç dilek dilesem olur mu diye düşünmedim değil.

Tanrı'nın ne yapmak istediğini hep merak etmişimdir. Bizi neden yarattı, neden herkesi eşit yaratmadı, özürlüleri yaratırken aklında ne vardı vs gibi şeyleri gün içinde sık sık düşünürüm. Bu dünya bir sınav yeriyse, kaç sınavım kaldı verilecek diye de düşünmekten geri duramam. Tanrı, bu güzellikleri yaratıp, orta yerine insanları - kurgulu oyuncaklar gibi - salıp, yukarından bakıp eğleniyor olamaz. Peki, o zaman amacı neydi? Şu ' Nirvana ' sorunu mu yoksa? Fenafillah mı denirdi sahi o mertebeye? Ruhumuzu yüceltmesine yücelteceğiz de, çevremizdeki insanlar izin vermiyor ki?

Evet... Hızır ile İlyas kucaklaşacaklar... Kalbimi huzurla doldurmalarını isteyeceğim. Kimbilir, belki de ruhani alem şu anda yaşadığımız alemden daha gerçektir.

Bu yazıyı 1 yıl önce yazmıştım. Gerçekten ne çabuk geçmiş 1 yıl... Yine dilek diledim. Belki çoğu kişiye saçma gelebilir, ama ben seviyorum gelenekleri.

Işıkla, güzelliklerle, sevgiyle kalın daima...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hiç saçma değil ben de seviyorum gelenekleri. Dİlerim dilekleriniz gerçekleşir bir bir. doğum gününüz kutlu olsun. Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 10.05.2008 20:29
Cevap :
Dilek kağıdımı hâlâ denize atamadım:) Sözüm ona deniz kenarında oturuyoruz. Bugün parktan denizi seyrettik, ama denize fırlatmak ne mümkün:) Sevgiler...  10.05.2008 22:29
 

Bir gün bir arkdaşım şöyle bir dilekte bulunmuştu. "Tanrım, bana, torunumun torununu altın tastan su içtiğini göster." O da bir başkasından duymuş. Aklı sıra bu çekirdek duanın içinde birden fazla dilek varmış. Sevgiler. Selamlar, Ali Nail.

Ahmet Güreşçioğlu 
 06.05.2008 15:47
Cevap :
Sağlıklı, bilinçli ve huzurlu olalım da...Bakın, bu duamın içinde de birden fazla dilek var:) Sevgiyle...  06.05.2008 16:39
 

Ne güzel Hıdırellez günü doğmak. Nice seneler, sağlık ve huzurla. Esen kalın.

İlyas Bayram 
 06.05.2008 12:03
Cevap :
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.  06.05.2008 16:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2193
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster