Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
578
 

İhtiyaç olan TV programı

İhtiyaç olan TV programı
 

Ares Küba


TV'de bir trend ve ülkenin kutuplaşmış toplumsal yapısının yansıması olarak çok sayıda tartışma programı var. Bu programlarda çok sayıda olgu ele alınıyor ve tartışılıyor. Herkes kendine göre bunları yorumluyor ve sonuçlar çıkartıyor.

Bu yorumsamalar sadece TV'de de var değil, internet haber siteleri, gazeteler de aynı şekilde. Ancak biz bir olguyu hiçbir yerde çıplak bir gözle ortaya konmuş olarak göremiyoruz. Olguları ancak yorumlar üzerinden görebiliyoruz.

Örneğin Anayasa maddesi değişecek ve bu tartışılıyor. Herkes bu değişikliği kendi bilebildiği ve anlayabildiği kadarıyla yorumluyor. Biz de geçiyoruz bunların karşısına dinliyoruz. Biri bir şey diyor, başka biri başka bir şey, saatlerce konuşuluyor, uzun uzun yazılıyor vs. Tamam bunlar olsun. Ama siz hiç, hiçbir yoruma başvurmadan, tamamiyle çıplak gözle, sadece olguları ortaya koyan program gördünüz mü? Son İsrail olayı mesela, Başbakan'ın konuşmasını veriyor, üst başlığı şöyle, 'başbakan sert çıktı, başbakan dize getirdi' diye anlatıyor. Sana ne kardeşim, bırak da o yorumu ben yapayım, niye yönlendirmeye çalışıyorsun? Niye angaje ediyorsun?

Ülkede olguları saptırmak o noktalara vardı ki, sadece olguları ortaya koyacak program ya da programlara acil ihtiyaç doğdu. Ülkede düşünceler kutuplaşmış durumda, herkes savrulmuş halde. Örneğin bir tv kanalında bir kültür, tarih, siyaset üzerine bir belgesel bile izlemek yanlış hale geldi. Çünkü, büyük ölçüde siyasal angajmanlarla hareket edilerek metin yazarlığı yapılıyor, gerçekler saptırılıyor, dönüştürülüyor, eksik anlatılıyor, keyfi bağlantılarla, hiç ilgisi alakası olmayan sonuçlar çıkartılıyor. Bu tür kaba namussuz kusurlar yapılmasa bile, yine de belli bir perspektif içeriyor ve o yedirilmeye çalışılıyor.

Bir tv yöneticisi olsaydım, böyle bir programının siparişini verirdim ve şöyle derdim: Yorum istemez, ukalalık hiç istemez, sadece ve sadece olguları anlat, iyi araştır, ekleme, eksiltme. İizleyen kendi yorumunu kendisi yapsın.

İzleyiciye ve gerçeğe biraz saygı, biraz namus, biraz tarafsızlık lütfen. Hayır, biraz değil, tam olarak!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tarafsız bir program izlemek istemek sanırım bir ütopya. Ana haber bültenleri bile yorumlanarak verildikten sonra...

Melek Koç 
 08.06.2010 19:12
Cevap :
Doğru. yazımın nedeni haberin yorumdan geçerek önümüze konması ve bilgiye son derece ihtiyaç duyulan tonlarca konu tartışılıyor olduğu halde, belki de hiç kimsenin, salt olgu nedir diye sormayı akıl edemiyor olmasının rahatsızlığını ifade etmekti. O kadar çok kişi konuşuyor ki ve hepsi de yorum içeren görüş ortaya koyuyor, sanki tek olması gereken buymuş gibi. Ve her taraf desenformasyon ve misenformasyonla dolu.  08.06.2010 20:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 467
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1003
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye düş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster