Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '13

 
Kategori
Siyaset
 

İlham Aliyev`in Türkiye ziyareti çok manidar

İlham Aliyev`in Türkiye ziyareti çok manidar
 

İlham Aliyev`in Türkiye`de karşılanma anı. Resim prezident.az sitesinden alındı


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 3. kez seçimi kazanarak koltuğa tekrar oturduktan sonra ilk resmi devlet ziyaretini gerçekleştirmek için 11 Kasım`da Türkiye`ye gitti. Zaten beklenen bir ziyarettir. Çünkü 9 Ekim 2013 seçimlerini kazanmış İlham Aliyev`in ilk resmi ziyaretini Türkiye`ye yapacağı açıklanmıştı. Ve Azerbaycan kamuoyu böyle bir yaklaşım için Cumhurbaşkanından çok da razı kalmıştı.

İzaha gerek yok, Türkiye`nin Azerbaycan için her zaman ayrı bir önemi var ya. Yani Azerbaycan insanı Türkiye`yi her zaman kendi ülkesi kadar sever, ondan hiç ayrı tutmaz, ayrı görmez.

Şimdi şuracıkta bir de not düşelim ki, aslında İlham Aliyev Cumhurbaşkanlığını kazandıktan sonra yurtdışına bir ziyarette bulundu. Beyaz Rusya başkenti Minsk`te düzenlenmiş Bağımsız Devletler Topluluğu`nun zirve toplantısına katılmak için. Ama tabii ki, bu bir uluslararası etkinlik için gerçekleştirilen ziyaretti. Yani resmi davet üzere bir devlete yapılan ziyaret değildi. O yüzden Türkiye ziyareti, vaadedildiği gibi, ilk resmi devlet ziyareti.

Bir de şunu ekleyelim ki, Cumhurbaşkanı koltuğunu kazandıktan hemen sonra bazı meseleleri halleden İlham Aliyev`in ilk fermanı da Türk Dünyası`yla bağlı olmuştu. Evet, çok manidar bir adım atmıştı Cumhurbaşkanı Aliyev.

Azerbaycan Anayasa talepleri gereği yeni Cumhurbaşkanı seçiminden hemen sonra istifaya gönderilen Başbakan ve Bakanlar Kurulu`nun tüm üyelerinin yeniden atanması gerekiyor. Şimdi İlham Aliyev gereğeni yaptı, yeni Başbakan ve Bakanlar Kurulu heyetini tayin etti. Ardından Milli Meclis heyeti onayladı ve yeni hükümete ilk görev olarak Cumhurbaşkanı Aliyev ferman imzaladı: Türk Konseyi`nin ortak işi olarak Kazakistan`da kurulu Türk Akademisi konusunda Azerbaycan`ın üstlendiği görevleri yerine getirmesi konusunda.

Şimdi İlham Aliyev Türkiye ziyaretinde. Gerçekten manidar bir ziyaret. Türkiye ile Azerbaycan her zaman etle tırnak gibidir ve böyle de devam edecektir zaten. Ve sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in böyle bir şeyi anlayan bir kişiliğe sahip olması, elbette Türk Dünyası konusunda hassas olan herkesi sevindirecek türden. Umarız, böyle karşılıklı kardeş ziyaretleri milletimize çok faydalı olur.

 
Toplam blog
: 39
: 1723
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..