Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
463
 

İşine aşık birisi

İşine aşık birisi
 

İşine "Aşık" ve topluma "Dost" insan Vitali HAKKO


İşine “Âşık” birine hiç rastladınız mı?

Mutlaka böyle birine ömrünüz içinde rastlamış olabilirsiniz. Hatta ipin ucunu kaçırıp işi ile “Dost hayatı” geçirenler bile vardır.

Vitali HAKKO, bana göre işine “Âşık” ama dünya ile “Dost” olan birisiydi görebildiğim ve bilebildiğim kadarıyla…

Onun için “Eğer tanımasanız, iş yerinde kim olduğunu bilemezsiniz.” derlerdi. Demeleri oydu ki Vitali HAKKO, iş yerinde çalışanlarının arasına karışır, onlardan biri olurdu. Eğer “Şahsen” tanımıyorsanız, zaten gördüğünüzde de kimdir bilemezdiniz. İşyerindeki her hangi bir çalışandan farksız…

Ben de O’nu böyle gördüm, böyle tanıdım.

Merter’deki işyerine gittiğimde “Bay Vitali ile tanışmak mümkün olacak mı, çok merak ediyorum kendisini de” dediğimde, “İçeri girerken karşılaştığınız iş gömleği üzerinde, kısa boylu yaşlı kişi oydu” dediler.

Sonra haber mi verdiler yoksa denk geldi de yanımıza mı geldi, bilemiyorum. Sadece “hoş geldiniz” dedi ve ne iş yaptığımızı sordu. Ha… Bir de bize bir şey ikram edilip edilmediğini öğrendi.

Kısa sohbetimiz sırasında, beraber gömlek bakarken “Aldığım bir gömleğiniz çabuk eskidi.” dedim.

Şöyle bir yüzüme baktı.

“Vakko, modadır. Modayı takip edeceksen Vakko giyineceksin…” dedi.

Aslına bakarsanız, VAKKO markasını bu sözle özetlemiş oldu. Arkasından da sanki “Gömlek giydiğin, her halde amerikan bezinden olacak değildi” der gibiydi.

Sorduğum soruya “Utanmadım.” desem yalan olur. Hemen lafı değiştirdim. Bir süre daha bizimle olduktan sonra, dost canlısı babacan bir tavırla “Yine gelin.” dedi ve oradakilere de “İkramda kusur etmemelerini” tembihleyip ayrıldı.

Bir kez de İstiklal Caddesi’ndeki “Vakko mağazası”nda rastladım kendisine. Ben “Tanışıklık” vermedim ama bütün müşterilerine yaptığı gibi beni de gülümseyerek selamladı ve geçti yanımdan…

İş dünyası “örnek alınacak” bir kişiyi daha yitirdi. Böyle kişilerin hayat hikâyelerini bilemede ve nasıl “Vitali Hakko” olduklarını öğrenmede yarar var.

Bir İş adamı Vitali Hakko…

İşine “Aşık” bir iş adamı.

Ama çevresine “dost” bir iş adamı, aile babası…

Hem de oldukça başarılı…

Güle güle size Bay Vitali HAKKO, kısa bir süre içinde görüp tanımaktan o gün mutlu olmuştum. Bu gün ise sadece “İyi bir insandı, çevresine dost birisiydi.” diye anabiliyorum.

11 ARALIK 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

mutlu ve ne güzel bir şey değil mi Üstad? Türkiye'ye mal olmuş bir insanla bu şekilde dolaylı da olsa bir teşrik paylaşımı ve bugün gururla anlatabilmek. Esen kalınız.

Baver Ergun 
 11.12.2007 21:55
Cevap :
Sayın Baver ERGUN... Bu şekilde "Sembol" olmuş insanları tanımış olmak gerçekten şans ve. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  11.12.2007 22:23
 

Kendisini çocukluğumda tanıdım, çalıştığım yer ondan mal alırdı. Çok kibar çok beyefendi ve kesinlikle çok titiz biri olduğu her halinden belli oluyordu. Ne mutlu ona ki bu gün onun için gerek yazılı görsel basın gerek blog gerek okur yorumu olarak yüzlerce güzel yazı yazıldı hakkında. Nur içinde yatsın. Allah Hepimize böyle bir yaşam ve ölüm nasip etsin.

sedataydın 
 11.12.2007 20:01
Cevap :
Sayın S. Aydın... Gerçekten tanımak güzel ve bu güzelliklerin sonunda da Vitali Hakko'yu tanıyordum demek de büyük bir şans. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  11.12.2007 22:25
 

Paylaşımınız için teşekkürler İbrahim bey...Ondört senenlik patronum olmasının yanısıra ,beraber çalışırken çok şey öğrendiğim öğretmenin, samimi ve sıcak ilgisinden dolayı baba yarısı diyebileceğim kişi... Bay Vitali Hakko'yu kaybettik...Vizyonu, sanat aşkı, insancıllığı ve Türkiye'ye kattıklarıyla yaşayacak. Sevgi ve ışıkla, Ayna

Ayna 
 11.12.2007 19:30
Cevap :
Siz, gerçekten bizden daha şanslısınız böyle bir insanla ondört yıl yaşamakla... Sanırım kendisi ile çalışanları bu gün çok üzdü. Ama, O'nun prensiplerini ve "Dostlık" değerlerini öğrenmekle de çok şeyler kazandığınızı sanıyorum. Benimki, bir gün içinde 15-20 dakikalık sohbet fırsatı içinde kaldı ne yazık ki... Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  11.12.2007 22:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 913
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster