Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
212
 

İşte böyle bir şey!

İşte böyle bir şey!
 

Nasıl bir gündü o gün. Sabah uyandığında  saat sabahın üçüydü sadece. Bir o yana bir bu yana dönerek sadece yarım saat geçmişti. Gözlerini kapamak istedikçe daha çok açılıyordu. Aslında onun için hayatının en önemli günlerinden biriydi ve belki de en önemlisi!

“Ya gün boyunca enerjim yetmeyip uykum gelirse saat 15 gibi... O zaman da uyurum ne yapayım?”

Aslında başına gelecekleri değiştirme şansı var mıydı? Herhangi birimizin böyle bir şansı olur mu?

Genç bir adamın hayata karşı hazırlıksız tutumu, anlaşılabilir bir şey olsa gerek. Çünkü üniversiteden ve hatta yüksek lisanstan mezun olana değin birçok sınav atlatmış olmasına karşın hayata dair bilinmezlik bulmacasından henüz hiçbir şey çözmüş değil. O gün onun ilk iş günü olması onu heyecanlandırıyor olsa da hayatında yaşayacağı tüm günlerin yanında o günün hayatı için bir önemi var mıdır? Bence yoktur...

İlk defa satın alınmış ve de çok şık olan füme rengi takımını giydi üzerine. İçinde bembeyaz gömleği ve onun tam zıttı renkte siyah bir kravat, belki de gerçekten gencin ruh halini anlatıyordu. Son derece renksiz, farksız ve düz bir kişilik. Aslında böyle gençler tüm dünyanın beğendiği tavırda gençlerdir. Yani o dümdüz kişiliği onu süprizsiz, muhteşem ve yalın kılacak. Müdiresi onu kontrol edilebilir bulduğu için onu çok mu çok sevecek. Kimsenin yaratıcı olmadığı sistemde analitik zekasıyla ön plana çıkacak olan MASTERlı bu gencin geleceği bir hayli parlak olacak gibi gözüküyor. Son derece düz ve düzgün bir evlilik yaparken Pazar günleri erkek arkadaşları ile gittiği modern meyhanede sevgili Fenerbahçe’sinin gollerini izleyip mutlu olacak! Doğacak çocuğunu, annesine ve kayınvalidesine bırakıp hafiften iş gezisi bahanesiyle haytalık yapmaya bile gidecek ve dönüşte karısına aldığı pahalı çiçek ve hediyelerle kendini affettirecek! Sıradan bu çocuk için hayat öncesinde mükemmelce planlanmış bir oyuna benzeyecekti. Ne ailesinin, ne de çevresinin kafasında herhangi bir soru işareti yoktu daha o gün için(yani bugün). Açıkçası yazar olarak benim de!

Gencin bu dümdüz halinde kazanacağı paraların gelecek için çok büyük önemi vardı. 10 yıldır çıktığı sevgilisiyle nihayet evlenebileceklerdi. Şayet alacağı maaşta söz verdikleri gibi ve ölçüde bir yıl sonra artış yaparlarsa, kira ödemeyecekleri düşünüldüğünde –baba kıyağı- üç kuruşta Nil’den geleceği varsayımıyla üç sene sonra ev bile alabileceklerdi! Yaşam bazıları için ne kadar zorsa bu genç çift için bir o kadar kolay ve planlıydı!

Peki bu güzel oyun yıllar boyu sürdürülebilir miydi? Adı her neyse, bu genç, kendine ve hayata karşı söylediği dümdüz yalanlarla-gerçeklerle- mutlu mesut yaşayabilecek miydi gerçekten?

Ne o genç, ne de biz yaşanmadan bütün bu ayrıntıları bilemeyiz. Bilsek bile bugünden geleceğin değişmeyeceğini nasıl garanti edebiliriz?

Gencin sağlıklı çocukları olacak mıydı?

Aile sorunları yaşayacaklar mıydı?

Hastalık veya zenginlik sorunlar yaşatacak mıydı?

Bütün bu sorular aslında hayata dair ayrıntısız sorulardır. Oysa hayata dair daha nice sorular bulunabilir...

Biz hayat üzerine değerlendirmelerimizi yaparken yakın geçmiş ve yakın gelecek için değerlendirme ve planlama yapabiliriz ancak. Oysa kaderin cilvesi yaşanılan herhangi bir zaman diliminde, herhangi bir x anında karşımıza çıkabilir değil mi?

Bugüne kadar yaşamadığımız zorluklar YAZGI kümesi altında, hiç yaşamayacağız anlamına gelir mi?  

Veyahutta o imrenerek izlediğimiz spor arabayı kullanan heybetli arkadaş gerçekten bu hayatta mutlu mudur? Yoksa gerçekten Ferrari’sini satmak mı istemektedir?

Bütün bunlar hep kişilerin kendi bünye ve hayatında gizli gerçeklerdir. Dışarıdan nasıl ihtişamlı görünürse görünsün, onların detayda yaşadıkları –aslında- kaderlerini belirleyecektir.

Bu yüzden kahramanımın ilk günü için söyleyeceğim gerçekler anın mertebesince değerlendirilebilir o kadar!

Bu genç, adı ne olursa olsun, hayatının baharında şanslı gençlerden biriydi çünkü geleceğe ait planlar yapabilecek kadar doğru bir geçmişten gelmekteydi...

Ama geleceği ne olacaktı?

İşte ona da yaşayacağı kader karar verecekti!

İşte hayat böyle bir şey!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"...doğru bir geçmişten gelmekteydi" İfadeye bakar mısın?

Kerim Korkut 
 11.10.2015 19:41
Cevap :
Şanslı olmak böyle bir şey!  16.10.2015 11:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 628
Toplam yorum
: 1671
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 291
Kayıt tarihi
: 10.04.11
 
 

Eric'i külden yarattım. Tamamıyla benim eserim. Söyleyeceği çok sözü, söylemek istediği az sözü. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster