Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

31 Mayıs '19

 
Kategori
İnançlar
 

Kadir Gecemiz Kutlu Olsun

 
HAYIRLI CUMALAR OLSUN KADRİNİZ KIYMET DOLSUN
 
Sultanlar sultanı, muazzez Ramazan ayının son günlerine yaklaşırken Mübarek Kadir gecesine kavuşuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kadrin kıymetini bilelim, bu gecenin sonunda huzura erelim.  Bu gece yapılacak ibadetlerin İslam alemine hayırlara vesile olması duasıyla...
 
Tüm güzelliklerin kısa sürüşünde olduğu gibi Mübarek Ramazan'da 'dün geldi, yarın gidiyor.' oldu. Üç gün sonra Sultanımızın gidişini ve tutulan oruçların kabul görmesini bayram yaparak kutlayacağız.
 
Bu bayrama erişmemizin bir anlamı da "Ramazan ayını bu yılda görmek nasip oldu. Gelecek seneye de sağlıcakla erişiriz inşallah." manası da taşıyor.
 
Bu akşam mübarek Ramazan ayının 26'sını 27'ye bağlayan gece ve aynı zamanda gecelerin en yücesi, bin aydan hayırlısı Kadir Gecesi...
 
Bu gece Kur'an'ı Kerim'imizin yeryüzüne nüzulünün başladığı ve hazreti Muhammed'e ( Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Peygamberlik vazifesinin lütfedildiği gece...
Bu gece şefkatin ve bağışlanmanın bol olduğu, rahmet ve bereketin çokça yansıtıldığı gece...
 
Bu gecenin hürmetine Allah'ın izniyle bütün camiler dolup taşacak. İnsanlar el açıp Yaradan'ına yalvaracak. Af ve mağfiret dileyecek. Camilerde mevlitler okunacak, hep birlikte iki cihan saadetimiz için dualar edilecek.
Yaşayanlarımıza hidayet, göçüp gidenlerimize rahmet dilenecek. Bu gecenin büyüklüğü hürmetine bağışlanmak hepimizin en büyük dileğidir. Çünkü yaşarken cazip gelen dünya üzerinde, gün içinde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız ne çok yanlışlarımız, farkında olmadığımız kusurlarımız, incittiğimiz dostlarımız, işlediğimiz günahlarımız vardır. 
Hastalık dışında hiç bir bahanenin ardına sığınmadan oruçlarını tutmuş olanlar ile basit türlü bahanelerle keyfi oruç tutmayanlar bu akşam belkide aynı içtenlikle Allah'a yönelmiş olmanın verdiği iç huzurla gözlerinden yaşlar akıtacak. Pişmanlıklarını dile getirip dualarının kabulünü dileyecekler. Şüphesiz Rabb'imiz her şeyi bilendir ve çok bağışlayandır.
 
Mübarek Kadir gecesi hürmetine; Rabb'im dara düşene sabır, sabrı bulunca şükür, şükre erince rahmet, rahmete dalınca sevgisini ihsan eyleyip, gönlümüzden geçenleri avuçlarımıza versin. Cümlemizin duaları kabul olsun. Bir daha ki Ramazan ayına sağlıcakla erişmek dileğiyle; tuttuğunuz oruçlar, yaptığınız ibadetler yerini bulsun.
 
Dünya denizinde, İslam gemisinde, Rasulullah gibi bir kaptanla, Kur'an pusulası ile cennet sahilinde buluşmak umuduyla kandiliniz kutlu olsun.
 
Mübarek Cumamız ve Kadir gecemizin feyz ve bereketi tüm Müslümanların üzerine olsun. Yüce Allah bu güzel günler hürmetine vatanımıza, milletimize zeval göstermesin inşallah!
 
 
Ayfer AYTAÇ
ayferaytac.com
 
Toplam blog
: 622
: 205
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..