Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '14

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
361
 

Kalbimi karartana Karanfil veremem.

Kalbimi karartana Karanfil veremem.
 

Geçen günlerde Mevlana'nın bir sözünü okudum. 'Eğer size üzen kişilere hala selam verebiliyorsanız,o vicdanınızın sadakasıdır. 'diyordu büyük düşünür bu sözünde.

Bir an düşündüm. Yaşamımda beni üzen kişileri. Hayır artık onlara selam vermek istemiyordum. İster vicdanımın sadakası olsun, ister başka bir şey ama beni üzen kişileri yaşamımdan silmek istiyordum.

Dün gece çok zevkle izlediğim Karadayı dizisinde Mahir bir söz söyledi. Birden yüreğimi, yakan bu sözü hemen bir yere yazdım. Dizide bir çok haksızlığa uğrayan genç sonunda 'Kalbimi karartanlara karanfil vermemi beklemeyin benden 'diyordu.

Gencin isyanı sebepsiz değildi. Dün gece dizide bu sözü duyunca Mevlana'nın sözü aklıma geldi. Ben de o sözü duyunca aynen Mahir gibi bir tepki göstermiştim.

Yıllarca çevresindeki kişiler tarafından üzülen kişilerin bir isyanı idi bu .Ben bizi üzen kişilere bunu hatırlatmak ve bu duruma bir son vermek gerektiğini düşünüyorum. Eğer tüm iyi niyetimizle bize kötülük yapanlara iyilik yapmaya devam edersek o kişiler yaptıklarının bilincinde olmuyorlar. Bir süre sonra da biz zaten o kötülüklerle yaşamaya alışıyoruz. Kısacası eskilerin deyimi ile 'Yapanın yanına kar kalıyor.' Bir zamanlar bir Devlet büyüğümüz 'Alışırlar, buna da alışırlar .'demişti. Hakikaten insanoğlu başına gelene alışıyor sonunda. Kötülük yapan da yaptıklarını artırıyor gittikçe.

Diyeceksinz ki ne yapalım 'Bizde mi kötülük yapalım karşılık olarak. Yapamayız. Biz kötülük yapmak üzere planlanmamışız. Ama uğradığımız haksızlıklara seyirci kalmayabiliriz.,

En azından bizi üzen kişileri yaşamımızdan silebiliriz.

Kısacası Kalbimizi karartanlara karanfil atmamızı beklemeyin bizden. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah Kuranda şöyle diyor: "Birisi size kötülük yaparsa siz de ona aynısın yaparsanız bir şey demem ama siz düşünürseniz, acaba nasıl bir iyilik yaparsam bu kötülüğü önlerim diye, bakarsınız düşmanınız dostunuz oluvermiş... Ancak akıl sahipleri öğütten anlar." Kolayı herkes yapar, zoru ancak akıllılar yapar... Saygılarımla...

Halil Güven (Sökeli) 
 29.04.2014 17:29
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim.Saygılarımla  29.04.2014 21:58
 

Haklısın Sayın Gökova....

Abdülkadir Güler 
 29.04.2014 16:27
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla  29.04.2014 17:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1059
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster