Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '11

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
701
 

Karanlık madde ya da F=m.a formülünde ikinci açık olasılığı

Karanlık madde ya da F=m.a formülünde ikinci açık olasılığı
 

Oralarda bir yerde galaksileri birarada tutan bir güç var olabilir.


Newton’un ünlü formülünü bilimle ilgilenen herkes bilir: F=m.a. Ancak yüksek hızlarda yani ivmenin ışık hızına yaklaştığı hızlarda bu formül geçerliliğini yitirir. Einstein’ın görelilik kuramı ve E= m x c2 formülü doğru çözümü getirir. Newton’un görüşüne göre kütlelerin çekim gücü uzaklığın karesi ile ters orantılıdır. Yani uzaklık arttıkça çekim gücü azalır ve bu azalma uzaklığın karesi ile çarpılarak bulunur.

Ancak bir galaksinin dış çevresi göz önüne alındığında, yani uzaklık çok arttığında bu görüş yine geçerliliğini yitirir. Çünkü galaksinin o bölgelerindeki maddeler formüle uygun şekilde davranmazlar.

Bu uygunsuzluk nedir?

Güneş sistemi, Samanyolu galaksisine göre çok küçük uzaklıkları olan bir sistemdir ve gezegenler Newton’un formülüne uygun olarak hareket ederler.Gezegenler  çekim gücünün fazla olduğu iç yörüngelerde hızı hareket ederler. Dış yörüngelerdeki gezegenler ise yavaş hareket ederler. Ancak galaksilerin merkezi çevresinde dönen yıldızlar, uzak olsun olmasın aynı hızda hareket ederler. Aynı zamanda çekim gücü azaldığı için galaksiden kopup gitmeleri gerekirken gitmezler.

Bu durumda karşımıza iki seçenek çıkmaktadır.

1. Newton’un kütlerin çekim gücünün uzaklığının karesi ile değiştiği düşüncesi yanlıştır.
2. Dış yörüngedeki yıldızları iç yörüngedeki yıldızlarla aynı hızda döndürecek başka bir güç vardır.
 

1. Milgrom isimli bir bilim adamı Newton’un formülünde bir değişiklik yaparak MOND (Modified Newtonian Dynamics, yani değiştirilmiş Newton dinamiği) adlı yeni bir görüş ortaya atmıştır. Buna göre yüksek uzaklıklarda kütle çekim gücü uzaklığın karesi ile değil, kendisi ile ters orantılı olarak azalır. Yeni çekim gücü uzaklık arttıkça sanıldığından daha yavaş azalır. Bu da dış yörüngelerdeki yıldızların hem hızını arttırır, hem de galaksi merkez çekim gücü içinde tutar.

2. Dış yörüngedeki yıldızları hızlandıran ve galaksi içinde tutan güç, adına ‘karanlık madde’ denen, gözle görülmeyen, yapısı tam olarak bilinmeyen, bildiğimiz maddeye (baryonik madde) benzemeyen başka bir maddeden kaynaklanan bir güçtür.

Görüldüğü üzere bu tespiti yapmak sorunu tam olarak çözemiyor. Çünkü önümüzde yine iki seçenek var. Ya Newton’un formülünün yanlış olduğunu, ya da yapısı hakkında hiçbir şey bilmediğimiz bir maddenin varlığını kabul edeceğiz. İkisi de bilim adamlarının önüne çözülmesi gereken yeni sorunlar koyar. Biraz daha ileri giderek şunu söyleyebilirim: Bilim adamları yaptıkları ölçümlere göre evrenin bu şekilde görünebilmesi için gözle görülebilen maddenin, olması gerekli maddenin ancak %4-5’ini oluşturduğunu söylemişlerdir. Yani ortada olmayan, görünmeyen bir %96 vardır.

Karanlık maddenin ne olduğunu anlamak için araştırmalar sürmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 6473
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

İstanbul 1980 doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. İstanbul'da oturuyorum. Dünya ve çevre hakkında düşü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster