Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1323
 

Karlı Sokak'ta Bir Sabah

Karlı Sokak'ta Bir Sabah
 

UĞUR'lar Olsun!


Tam tamına 15 yıl geçmiş üzerinden. Atatürkçü, ilkeli, çağdaş, devrimci Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'nun katledildiğinden beri geçen zaman, faili ise hala meçhul. Onca yıl geçmesine rağmen hala dün gibi aklımda.

Karlı bir kış günüydü, haftasonu yatılı kaldığımız akrabalarımızda haberi sabah  ekranda altyazı ile geçerken, hep birlikte çığlık atmıştık. İnanmak istememiştik nedense, ama gerçekti.

Sabah işine gitmek için hazırlanıp eşi ile vedalaşırken hissetti mi acaba ölümü? Arabasına konulan bombanın patlaması sonucu eşinin gözleri önünde etrafa dağılmıştı parçaları. Günlerce o kırmızı kanları karanfillerle örtmeye çalıştı, akın akın gelerek Karlı Sokak'taki o Uğur-suz yere, hain saldırıyı kınamak istiyordu sevenleri. O'nu milyonların UĞUR-LAMASI de uzun süre konuşuldu...

Soruşturmalar, açıklamalar, "Hükümetin Namusu " sözleri, zamanla yerini açık oturumlara, türkülere, kitaplara ve filmlere bıraktı. Davalar açıldı, davalar kapandı.

"UĞURLAR OLSUN!" sözleri yankılandı kulaklarda. Daha kimler kimler katledildi ondan sonra; Madımak katliamı yine aynı yıl gerçekleştirildi. Ahmet Taner Kışlalı, Gaffar Okkan, Onat Kutlar, daha geçen yıl Hrant Dink ve Anayasa Mahkemesi'ne yapılan saldırılar sonucu onca can-lar gitti!

Yazık oluyor bu ülkenin yetiştirdiği aydınlara, kolay yetişmiyor bu insanlar!

Lanet olsun teröre ve bu insanlık suçunu işleyenlere!

Bugün ölüm yıldönümü, sevenleri tarafından anılıyor, ben de buradan saygıyla anıyorum!

Işığı - toprağı bol olsun!

SESLENİŞ

Dağ gibi karayağız birer delikanlıydık.
Babamız sırtında yük taşıyarak getirirdi

Aşımızı, ekmeğimizi.
Arabalar şırıl şırıl ışıklarıyla caddelerden geçerken
Bizler bir mumun ışığında bitirirdik 

Kitaplarımızı.

Kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini,
Yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya.
Ecelsiz öldürüldük.

Dövüldük, vurulduk, asıldık.

Vurulduk ey halkım, unutma bizi...

 

 

SAYGIYLA VE RAHMETLE ANIYORUZ!

UĞUR MUMCU
( 1942 - 1993 )

BİR KİŞİYE YAPILAN HAKSIZLIK

"Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün topluma karşı işlenmiş bir suçtur. Bu bilinci paylaşmak ve bu sorumluluğu yerleştirmek zorundayız. Uygarca paylaşılan sorumluluk bilinci, özgürlüğün de, demokrasinin de tek güvencesidir. Bu güvence sağlanmadıkça, demokrasinin temeline tek bir taş bile konmuş olamaz.

Unutmayalım ki " cesur bir kez, korkak bin kez ölür". Önemli olan, insanın böyle bir toplumda "mezar taşı" gibi suskunluk simgesi olmamasıdır..."

UĞUR MUMCU

"Düşünce bir köprü; kıldan ince kılıçtan keskin... Kalabalıklar geçemez üzerinden."

BU ÜLKE- Cemil MERİÇ

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili yolun*diğer*yarısı, anlamlı ve güzel yazınız için, çok teşekkür ederim. Uğur'lar gibi, değerli insanlarımızı katlediyorlar ve sonrada katilleri vede arkalarındaki karanlık güçleri başka ülkelerde arıyorlar. Ben bunu anlamıyorum, aklım almıyor, ben aptalımki anlıyamıyorum. [Aptal yerine koyuyorlar, insanlarımızı] Kimin öldürdüğü, öldürdükleri belli. Devlet istese bir saat içinde bulur. Aradan 15 sene geçmiş olsa bile.. Söylenecek sözler çok var. Söyleniyorda. Ama herkes kendi bildiğini okuyor, işlerine öyle geliyor. Çünkü ortaya ÇIKARTMAK İSTEMİYORLAR. Karanlıkta kalsın, faili meçhul kalsın istiyorlar. Kendileride var işin içinde. [Hrant DİNK'in katili yakalandı da ne oldu, kahraman yapıldı. Bir sene de geçti üzerinden, ne olacağı belli değil]. Sevgiler olsun.. Uğur'lar olsun.. Uğur'lar gibi olanlara.. Sevgi ve saygılarımla..

Ohannes 
 27.01.2008 16:57
Cevap :
Çok doğru tespitleriniz, kimin eli kimin cebinde belli değil...kafamız iyice karıştı, bu son olaylardan sonra...çoraplar çifter çifter örülüyor başımıza, biz hala başımızı örtüp örtmemek konusunda referandum planlıyoruz.Teşekkürler-selamlar Ohannis Bey!...  28.01.2008 14:31
 

24 Ocak 1993 unutamayacağım bir gündü. Arkadaşımın ağlayarak " Uğur Mumcu öldürülmüş " dediği anı ve sonrasında yaşadıklarımızı hiç hiç unutmadım. Fikirleri ile O hep yanımızda. Sevgiler öğretmenim...

Özlem Akaydın 
 25.01.2008 12:24
Cevap :
Bir çok insan için öyle...sevgiler-selamlar ve teşekkürler...  25.01.2008 13:45
 

O UĞUR MUMCU BİR KAHRAMANLIK HİKAYESİNİN ADIDIR UĞUR MUMCU... UĞURLAR OLSUN UĞUR MUMCU, UĞUR'LAR OLSUN ...

eşkiya 
 25.01.2008 11:55
Cevap :
Öncelikle aramıza hoş geldiniz! Yorumunuz için teşekkürler...selamlar...  25.01.2008 13:46
 

... idi o. Öyle sakıncalı ki, bugün bile medya onun hakkında birkaç sözcük söylemekten öyle korkuyor. Öyle korkutuluyor... İlginiz için teşekkürler... Rahmetle anıyoruz...

UygarHyt 
 25.01.2008 0:27
Cevap :
Haklısınız, teşekkürler ve iyi günler dilerim...  25.01.2008 13:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2038
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster