Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Makul çoğunluk, orantılı güç ve İÇS

Makul çoğunluk, orantılı güç ve İÇS
 

Anarşik teyzem bu değil ama farz edin ki O...


Bilenler bilir benim bir anarşik teyzem vardır. Teyzem dediysem öz teyzem değil tabii ki; bu kış tesadüfen öfkeli bir kalabalığın içinde kendisiyle karşılaşmıştım ve çok öfkeliydi. Zira öfkeli kalabalık sıra bekliyordu ve kendisi de öfkesini hormonlu bir şekilde kabartarak, açıkça sıraya kaynak olmaktı, niyeti. Ama öfkeli kalabalık onu hışımla geri püskürtmüştü.

Anarşik teyzem çevreciydi, sahte kürk giymiş saçlarına da organik olarak kına sürerek kırmızı yapmıştı. Her ne kadar midem biraz alt üst kıvama da gelse çevreci olduğu için ona karşı biraz yakınlık hissetmiştim. Bununla birlikte onun insanların hakkını gasp etmeye kalkmasına da çok sinir olmuştum. Hiç hoş değildi ve onu çok çok ayıplamıştım.

Neyse lafa bi türlü giremedim. Anarşik teyzemin hafızası epey güçlüymüş. Meğer o, beni öfkeli kalabalığın içinde fark etmiş ve sokakta, çarşıda pazarda karşılaşınca selamlaşır ve hatta “nasılsınız anarşik teyze, umarım bugün öfkeniz dünkünden daha iyidir?” diye sorar olmuştum, zaman içinde. İşte bahsettiğim gibi karşılaştığımız yerde hasbıhal eder, olmuştuk. Bu hasbıhallar sırasında işçi emeklisi olduğunu öüğrenmiştim. “Ahh ne hoşş” dediğimde o yine öfkelenmişti. “Neresi hoş? Mayışım hiçbir şeye yetmiyor” demişti. Ben de “öyle diyorsunuz da kimin mayışı yetiyor, anarşik teyze, esnafın durumu, memurun durumu ya da üniversiteden yeni mezun olmuş bir gencin durumu çok mu iyi?” demiştim Makul düşünerek ve öfkesini de bastırıp bana hak vermişti.

Dün yine onunla pazara giderken karşılaştım. Elini öptüm, “eski bir işçi olarak 1 mayıs işçi bayramınız kutlu olsun” dedim. “Ne tür etkinliklerle kutlamayı düşünüyorsunuz?” diye sorduğumda; “evde kutlayacağız, nereye gideceğiz Konak Pier’e gitmemizi beklemiyorsun herhalde, fabrikadan eski arkadaşlarla kısır, bazlama, tiramisu yaparak kutlayacağım” dedi. “Aaaa siz ve tiramisu çok şaşırdım doğrusu, tarzınıza uygun değil” dedim. “Neden?” diye sordu. “Bütün kış yemekteyiz programını izlerken öğrendim, kedi dili bisküvileri neskayfeye batırıp yapıyorsun ııı çok kolay” dedi. “İyi afiyet olsun da lütfen orantılı yiyin, orantısız yerseniz sizin için kötü olur, dedim. Bir de bana demesin mi, aslında İstanbul’da otursaydım iyi olurdu çıkardım Taksim’e alırdım halıları panzerlerin önüne atar, bol bol suyla yıkardım, bahar temizliği olurdu” dedi. “Eeee dedim, biber gazı ne olacak, insanda göz mü kalır? “Ne olacak gaz maskesi alırım olur, biter.” “Eee pes yani sana dedim, anarşik ruhlu olmak demek böyle bir şey, ne işin var meydanlarda bu yaşta, yok halı yıkayacakmış” “Para mı yetiyor, hiç olmazsa sudan tasarruf ederdim” dedi. Tasarrufsa al sana tasarruf “hükümet doğal gazı % 25 indirdi” dedim. “Daha ne istiyorsun, hem de işçi bayramında tüm işçilere, esnafa, memura kıyak geçti”. Böyle deyince sanki biran kınalı saçlarını yolacak gibi bir hal geldi üzerine. Nedense?!!!

Hem bak ne diyorum dedim, “sen şanslıymışsın, benim şu an günlerim kebap sitori olarak geçse de, özel sektörde çalıştığım dönemde ne işçi bayramı, ne 19 mayıs, ne 23 bayramı, hiçbir şeyden habersiz gidip, gemi yükünü yükleyip gidene kadar, çalışırdım, n’abber? Biz de sonuçta işçiydik” dedim. Bir de böyle özel sektör işçileri vardır, gıkları dahi çıkamaz. Siz kurumsal olunca iyisiniz, hani gözümüz yok ama neden onların sesi çıkamıyor. Çifte standart bu, dedim.

Sonra dün akşam haberlerde izledim; işyerlerinde yeni bir sınav sistemi çıkmış. İÇS; açılımı, işten çıkarma sınavcı. İşe girmişsin çalışıyorsun ve birgün patron İÇS yapacam diyor ve düşük not alanları İÇS sınavı ile eliyor. Ya buna ne dersin? Küresel kriz bütün işyerlerini vurdu. Vurdu da birde krizi fırsata çevirenler var. Sonra okulu yeni bitiren gençleri işe alıp “sizi 3 aylık deneme sürecinde deneyip, sonra veriminize göre karar vereceğiz, ” diyen işyerleri var. Ve bu 3 ayı kanunen sigortasız çalıştırma yetkisine sahiptir, işyeri. Ve yine nedense bu yeni mezunların çok büyük bir çoğunluğu verimsizdir, 3 ay sonra işten çıkarılır. Yerine yenileri… Bu bir kısır döngü olmuştur.

"Yaaa işte böyle anarşik teyze, neler var neler. Hadi siz kısırınızı, böreğinizi tiramisunuzu orantılı yiyin de, haa evine makul sayıda misafir çağırsaydın, biliyorsun kriz falan, sonra senin onlara ikram edecek gücün kuvvetin yok, gene alimallah tansiyonu fırlatıp sağlık ocaklarında anarşikleşme, haaa, " dedim.

Öylece baktı kaldı…

Ben de ona eyvallah anarşik teyze, dedim.

 
Toplam blog
: 246
: 1012
Kayıt tarihi
: 15.02.08
 
 

..