Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '10

 
Kategori
Mizah
 

Milyonlarca doları hesabınıza aktaralım..

Milyonlarca doları hesabınıza aktaralım..
 

Fırıldaklığın sonu yok bu dünyada..


Öncelikle Perulu Hose Sau kardeşime yüce Rabbimden rahmet diler, ailesine de başsağlığı dileklerimi gönderirim. Vefakat çok sevgili mistır Borham efendi..biz bu mailleri okumaktan bıktık, siz yazmaktan bıkmadınız. Kimlik bilgilerimizi alıp ne yapacaksınız aceba çok merak ediyorum. Bu devirde 10 buçuk milyon doları kim kaybetmiş de siz benim hesabıma yollayacaksınız!! Lütfen, olmuyor böyle..Genelde de sizin memleket Burkina Faso'dan ya da Nijerya'dan çıkıyor bu tür e-postalar. Başka geçim kaynağınız kalmadı mı kardeşim? Bizde de işsizlik tavan yaptı ve hinlik cinlik had safhada ama sizin gibi boşa kürek çekmez bizdeki cinler.. Lütfen oltanızı daha saf ülkelere yönlendirin. Burkina Fasoca bilmediğim için bu e-postayı Türkçe yazdım ama belki merak edip çevirtirsiniz kendi dilinize. İstanbul ve Türkiye'den sevgiler, selamlar.
- On Tue, 16/2/10, Mohammed Borham wrote:

From: Mohammed Borham
Subject: Business Urgent response please.
To:
Date: Tuesday, 16 February, 2010, 10:43

Business Urgent response please.

FROM THE DESK OF mr borham mohammed.
AUDITS & ACCOUNTS DEPT
BANQUE INTERNATIONALE DU BURKINA FASO
Ouagadougou Burkina Faso .


Attention: Please

I am Mr borham mohammed. the manager Audit & Accounts dept. in the Banque Internationale Du Burkina Faso (BIB). I am writing to ayour assistance to transferthe sum of $10.500.000.00 (Ten million, five hundred thousand ) into your accounts. United States dollars

The above sum belongs to our deceased customer late Mr Jose D. Sau from who died along with his entire family in the plane crash 2003 and since then the fund has been in a suspenseaccount. BeninPeru

After my further investigation, I discovered that Mr Jose D. Sau died with his next of kin and according to the laws and constitution guiding this banking institution stated that after the expiration of (7) Seven years, if no body or person comes for the claim as the next of kin, the fund will be channel into national treasury as unclaimed fund. Because of the static of this transaction I want you to stand as the next of kin so that our bank will accord you therecognition and have the fund transfer to your account.

The total sum will be shared as follows: 60% for me, 40% for you and expenses incidental occur during the transfer will be incur by both of us.

The transfer is risk free on both sides hence you are going to follow my instruction till the fund transfer to your account.

More details information with the text of application form will be forwarded to you to breakdown explaining comprehensively what require of you.

Your Full Name............................
Your Sex..................................
Your Age..................................
Your Country..............................
Passport / driving license.......
Marital Status.......................
Your Occupation...........................
Your Personal Mobile Number....................
Your Personal Fax Number......................

Thanks
Mr borham mohammed. Audits & Accounts Manger.

 
Toplam blog
: 66
: 2742
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

MBA değil ama HBA (Herşeyi Bilen Adam) yapmış birisiyim. Hemen her konuda fikrim var ama hiç fikr..