Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '13

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
86
 

Olimpiyat hayalimiz suya nasıl düştü?

Olimpiyat hayalimiz suya nasıl düştü?
 

2020 olimpiyat Oyunlarının yapılacağı şehir olarak Tokyo’nun neden kazandığı, İstanbul’un (ve Madrid’in) neden kaybettiği elbette büyük tartışma konusu. Türkiye Olimpiyat oyunlarını almaya ilk kez bu kadar yakındı ve sonu hüsranda bitti. Bu konuda uzmanlar, spor bilimciler tarafından çok farklı analizler, değerlendirmeler yapılacaktır. Türkiye’nin 1993’de 2000 Olimpiyat Oyunları için Monte Carlo’da 7 oyla başlayan olimpik macerası, 2004, 2008, 2012’den sonra Buenos Aires’deki 2020 adaylığımızla bizi önce coşturdu, sonra da beklenmedik bir sonla bizi üzüntüye uğrattı.96 delegenin katıldığı ilk turda Tokyo, beklenenin ötesinde bir başarıya ulaşarak 42 oyla birinciliği elde etti. İstanbul ve Madrid 26’şar oy alınca, elenecek ilk kenti belirlemek üzere ikinci oylama yapıldı. İstanbul 49 - 45’le günün ilk sürprizini yaptı ve zaman zaman favori olarak gösterilen Madrid’i elemiş oldu.

Türkiye ve İstanbul ilk kez finale kalıyordu. Bu sonuçlar, sayı verilmeden geldiğinde ilk izlenimler, İstanbul’un Tokyo karşısında Avrupa ve Latin Amerika’nın oylarını da alarak zafere ulaşacağı beklentisini yarattı. Sonra oy sayıları geldi. Japonya ilk turda 5 oy daha alsa, doğrudan seçilebilecekti. İstanbul da Madrid’i elediği ikinci turdaki oyunu (49) son turda alabilse oyunların evsahipliğini kazanmış olacaktı. Ne yazık ki final turu inanılmaz biçimde sonuçlandı: Tokyo 60 - İstanbul 36!

Bu sonucun nedenlerini içeren birçok madde sıralanabilir. Bunların başında İstanbul 2020’nin kentsel alt yapı yatırımları ile birlikte 19.2 milyar dolarlık bütçesidir. IOC’nin Kamu kaynaklarının ekonomik olmayan yatırımlara yöneltilmesi kaygısına karşılık ikna etme çabaları yetersiz kaldı.Sıralanacak diğer sebepler ise;

Doping, şike ve teşvik davaları, UEFA’nın iki kulübümüze verdiği cezalar, Yargıtay’da bekleyen kulüp başkan ve yöneticileriyle ilgili ceza kararları; futbol ve basketbol milli takımlarımızın, atletizmde kadın ve erkek atletlerimizin katıldıkları şampiyonalarda başarısız sonuçlar alması, spor ülkesi olarak yetersizliğimizi akla getirdi.

Paralimpirik Oyunlarında başarılarımız olduğu halde, Paralimpik Oyunlarıyla ilgili , İstanbul 2020’nin engelli sporcular için ortaya koyduğu projeler yeterli bulunmadı. Adaylık kitabına engelliler için proje konmaması, eksiğin sonradan kapanması olumsuz izlenim yarattı.İlk izlenim ve sunumlar her zaman çok önemlidir, ne yazık ki sonradan yapılan müdahalelerle bu olumsuz izlenim düzeltilemedi.

Tokyo’da daha önceden Spor Tesisleriyle ilgili bir alt yapı vardı ve Olimpiyat oyunlarını düzenlemek için  2. Kez  aday olmuştu. Bizim tesisleşme, konaklama ve ulaşımla ilgili vaatlerimiz vardı, Tokyo’nun ise kurulu bir düzeni.

Gerek sporcu yetiştirme, Olimpik oyunlarda ve dünyadaki diğer sportif organizasyonlarda Japonya’nın sağladığı başarılarda göz önünde bulundurulmalıdır. Spor kültürünün bireylerce bilinçlendirilmiş olduğu, spora ve sporcuya değer verilen , toplumsal bir oldu ve statü olarak görüldüğü bir ülkedir.

Bizim ülke olarak aslında temelden başlamamız gerekir yani ‘’Spor Kültürü’’nü haklımıza benimsetmeli, hem sağlık için spor yapmayı, hem profesyonel olarak spor yapmanın faydalarını, ulusal veya uluslar arası organizasyonları desteklemeli, spor eğitiminin yaygınlaştırılması için gerekli altyapının sağlanmasını önemsemeli ve destek vermelidirler.

2020 Adaylık süreci boyunca bizlere örnek olabilecek ve tekrarlanmaması gereken, düzeltilmesi, iyileştirilmesi gereken daha birçok sorunumuz var.

Bir ülkenin sporsal anlamda gelişebilmesi, ilerleyebilmesi ve yenilikleri insanlara kolayca benimsetebilmesi için ‘’SPOR BİLİMCİLERDEN’’  destek almaları gerekir.Çok değerli ve alanlarında uzmanlaşmış bir çok akademisyen ve spora gönül vermiş , spor için bir şeyler yapmaya çalışsan nice spor emekçileri var. Onların deneyimlerinden ve bilgilerinden yararlanmak için atılacak bir adım Türkiye’de SPOR için atılmış bir adım demektir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 802
Kayıt tarihi
: 14.12.12
 
 

Spor bilimleri üzerine çalışmalar yapmakta ve yapılan organizsyonlara katılmaktayım ve yakından t..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster