Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '08

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
524
 

Öyle sıradan, öyle nazik...

Öyle sıradan, öyle nazik...
 

Bizim kız doğduğu gün, herkes bakıp 'ne güzel bebek, sağlıkla büyüsün' dedi.

Anneannesi onu kucağına aldığında, yüzüne şöyle bir baktı. Yumuk ellerini avucunda sıktı, bir dua mırıldandı. Zorlu yıllardan geçmiş anadolu kadını bilgeliğiyle döndü etraftakilere:
'Bu kız sülalede birtane olacak, bakın görürsünüz' dedi.

Bizim kız bu öykü kafasında, yüreğinde büyüdü.

Çok zekiydi, güzel bir çocuktu. Evin tek kızı olduğundan birazcık da nazlıydı. Erdemliydi, ama zeki olduğundan mı, nazlı olduğundan mı yoksa anneanesinin dediği gibi farklı olduğundan mı ne, erdemleri birçoklarından biraz farklı gelişti. Zaten o erdemlerini yaşadığı her deneyimle yeniledi. Oya gibi işleyip yüreğine ekledi.

Deneyim?..Her insan gibi o da pek çok sıradan deneyimle büyüyüp serpildi.

Önceleri düştüğünde ağlamayı, sonraları her düştüğünde değil, canı acıdığında ağlamayı öğrendi. Sonra sonra canı acıdığında sessizce ağlamayı, yarasını sessizce sarıp yeniden koşmayı kendine erdem edindi.

Önceleri hediye aldığında sevinirdi, günü geldi bir armağanla parlayan dost gözleri keşfetti...Vermenin keyfini o günlerde erdem diye yüreğine ekledi.

Önceleri elbisesinde çiçekler açan kırmızı pabuçlu kızları hain bir iç gıcırtısıyla seyrederdi, sonra bir gün kendi elbisesindeki fiyonkların kelebeklere benzediğini farketti. O kelebekler ki özgün, o kelebekler ki annesinin göz nuru, şefkatli...Kendi elbisesini herkesinkinden çok beğendi. İçindeki huzursuz gıcırtıya böyle bir kaç deneyimle gülegüle diyebildi.

Bizim kız dünyaya herkes gibi gelmişti. Ama 'sülalede bir tane' olduğundan mı ne, sıradan deneyimlerden çıkartılan sıradan sonuçlar ona yetmeyecekti.

Birgün geldi. Onca zeki hayat yaklaşımı bir kenara, öyle önemli bir karar bir kenara. Çok düşünmek zorunda kaldığı bir zamandı:

'Evlilik mi? O neydi?...'

Bizim kıza göre yaşam, işlenmekle bitmeyen deneyimler listesiydi ya; evlilik de bu listedeki en eski, en sıradan, (yetişkine karışan her insanın kendine kattıklarıyla şekillendireceği) en nazik deneyimdi.

Ona da birşeylerini katması gerekti.

Yaşamına erdemlerini oya gibi işlemiş, pırıl pırıl bir adamı sevdi, düşünmeden evlendi...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayat işte sıraya koyduğunda yaşam deneyimlerini, evlilik de senin dedğin gibi, insanın kendinde kattığı en nazik bir deneyim..Bu deneyim içinde pırıl pırıl bir adamla evlenmek, en güzeli.. hani derler ya" bir ömür, bir yastıkta kocayın" işte öyle bir şey.. sevgilerimle..

Mehmet EREN 
 28.10.2008 8:39
Cevap :
Çok sağol Mehmetcim, iyi dileklerinin her birini sana da yürekten diliyorum:). İşler sakinliyor yavaştan, artık yazabileceğim mi ne?:)). Sevgilerimle.  28.10.2008 11:00
 

o küçük kıza mutluluklar dilerim:))kendisi de pırıl prıl biri ki karşısına kendi gibi biri çıkmış güzel kızın.sevgiler

deniz rüzgarı 
 22.10.2008 21:07
Cevap :
Çok sağolun Nazan hanım:). Selamlarımla  23.10.2008 8:57
 

Dünya; bir diğerinden farklı, bir diğerinden zeki ve akıllı, erdemli, sevgisi bir kelebek kanadındaki motifler kadar güzel, erdemli nesillere ulaşmak, onlarla daha iyiye, daha güzele ulşamak istiyor. Bunun ilk adımıdır evlilik. Mutlu, başarılı ve sözü edilen değerlerle yüklenecek güzel meyveler diliyorum. sevgilerimle

MuDo 
 20.10.2008 11:52
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum..., Sevgili MuDo:). Selamlar, sevgilerimle  20.10.2008 13:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1055
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster