Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
410
 

Palmiyesiz Palermo!

Palmiyesiz Palermo!
 

http://www.ntvmsnbc.com/news/22290


Çanaklıköy’de sağır sultan bile duydu!

Böyle bir köy var mı?

Neden olmasın? Turisti, betonu bol bir ilçemize zincirle değil on beş kilometre uzunluğunda bir yolla bağlı!

Bu beldede, belediye sözcüğü sihirli! Hoşt; kelimesini duyan tüylüler patilerini yalayıp öyle bir kaçıyorlar ki sanki peşlerinden ölüm koşuyor! Koşuyu kim kazanıyor sizce?

Barınaklar öyle bir ün salmış; ne siz sorun ne de ben söyleyeyim diyeceğim fakat doğru olmayacak; çünkü 20.8.2007 tarihinde: (http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=58636)”İmdat” adlı bloğumda konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve resimleri beğeninize sunmuştum; resimlere bakanlar, ayılıp bayıldılar!

2007 yazında derin mavi sularda bıcı bıcı yapmayı bir iki gün erteleyen; Müslüman, Hıristiyan, Budist ve Nötr inançlardan bir demet insan “merhamet ey Başkan!” adlı bir senaryo ile belediyeye ardından savcılığa başvurmuştu!

Sonuç: Bildiğiniz gibi… Hamam ve tas!

Duyarlı Başkan! 2008 yazında seçim alanını “ Seçmenlerim yardım edin ağaçlar ölüyor” sloganlarıyla donatmış! Etrafıma şöyle bir göz gezdirdim; Palmiyeler can çekişiyor!

Palermo palmiyeleriyle yayılan parazitler mi? Yoksa eskiden çok şirin bir kasabacık, şimdilerde kâbus kente dönüşmesine ramak kalan kuşyuvasının beton yığınları mı ağaçlarımızın kökünü kurutan!

Faili meçhul dosyalar arasında gizli!

Sayın Başkan!

Duygu sömürüsü sözcüklerin yok olup gidenlere bir faydası olamaz!

Paçaları sıvamak gerek! İçten dıştan gelen destekler; ferman sizin elinizde! Yine de çaresizlik, yorgunluk baş göstermiş ise:

Bir müddet dinlenmek iyi gelir!

Akıl akıldan, el elden üstündür derler!

Hani şu İtalya’nın Palermo’su da aynı dertten muzdarip!

Orada ağaçlar intihar etmiyor! İntihara zorlanıyormuş!

Sizin gözünüzden kaçmış olabilir! İnsanlık hali!

Ben bildiğimi size aktarayım; siz de son kararınızı verin!

Yazlıkçılardan fazla medet ummayın; onların hayırları kendilerine yetmiyor! Mavi deniz, temiz hava, mangal, aslan sütünün verdiği pozitif duygular etkisinde kalarak evlat edindikleri tüylüleri; sezon bitiminde önce Allaha daha sonra sokağa emanet ederek, tertemiz vicdanlarıyla şehirdeki evlerine rahatlıkla dönüveriyorlar!

Denizde kum, köyde tüylüler! Çoğalıp gidiyorlar! “Kafa yorduğun şeye bak evladım! Seneye geldiğimizde, istediğin yavruyu alabilirsin!

Mangaldan artan kemiklerle bakarız! Dönene kadar palazlanır! Kendi kendine bakmasını, çoğalmasını öğrenir! Kes şu zırlamayı artık!”

Evet, onlardan medet ummayın!

Palermolu asilzade Signor Taska’nın devasa, saray yavrusu konağında da palmiyelerin durumu farklı değil! (Meşhur Alman asıllı prenses Sisi’nin ( 24.12.1837- 10.9.1898) Macaristan Kraliçesi, Avusturya İmparatoriçesinin vakti zamanında tatilini geçirdiği mekândan söz ediyorum!)

Signor Taska’nın anlattıklarına göre; Asya kıtasından; ucuz sağlıksız, kaçak yollarla Afrika üzerinden Avrupa’ya sızdırılan palmiyeler taşıdıkları parazitleri jet hızıyla yaymaktadırlar! Sözü geçen parazitlerle hangi canlı türü besleniyor! Onlar Asya’da kalmış olmalılar! Bir alet yardımıyla, kemirirken çıkardıkları şapır şupur sesleri duymak mümkün! Palermo ve Asilzade Taska perişan!

Gazeteci Signor Mario Pintagro’nun açıklaması ferahlatıcı!

Parazitleri yok edebilecek silahın mantar olduğunu tespit etmişler!

Başarı oranının ne düzeyde olduğunu bilmiyorum! Çok uzun yıllara ihtiyaç olduğu kesin; Palermo’nun bir gün palmiyesiz kalma ihtimalini düşünmek; acı veriyor! Kuşadası palmiyelerinin akıbeti…

Sayın Başkan! İsterseniz, vaktiniz varsa, okuduğunuz satırları ciddiye alırsanız; araştırın soruşturun; hiç belli olmaz; kurtuluş mantarlı tedavide olabilir! Denemeye değer! Sizce değer mi?

28.Eylül. 2008 Pazar- İzmir

Ağaçların ayakta kalmak için verdikleri savaşlar; bizim için! Ağaçların ağaçlara ihtiyacı var mı? İnsanoğlunun ağaçlara açtığı savaşı kazanması mümkün mü?

Tüm canlılar doğayı yağma edenin kim olduğunu biliyor!

Melekler utanıyor! Melekler gözyaşı döküyor!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O yazlıklarda bakarız hevesiyle alınıp sonra genellikle anne tarafından istenmeyip bırakılan hayvanlar yürekler acısı. Benim bu tür kişilere insan diyesim gelmiyor hayvan diyesim hiç gelmez çünkü onlar hayvanlık mertebesine erişemezler. Bu vicdansız yaratıklar hiç düşünmezler mi ki yazın artık kemikleri vererek beslediğiniz bu masum yavrular kışın aç kalınca ne yiyecekler? Allahım akıl fikir ve vicdan versin onlara... Değindiğin konular insanlık ayıbı maalesef... İkinize de selam ve sevgilerimle...

Sema Sener 
 07.10.2008 11:31
Cevap :
Sevgili Sema! Ülkemde beni çok üzen iki unsurdan biri doğaya takındığımız tavır; bu yönümüzü gerektiği kadar geliştiremedik, herşey maddiyatla halledilir teorisi.. öyle olduğunu var sayalım, o zaman dört elle doğaya sarılalım! Zenginleşeceğiz! Bir komşum bir laf etti günlerdir çözemedim! "Siz Alev Hanım! Hayvanları seviyor koruyorsunuz; biz doğayı seviyoruz! Renkler ve zevkler tartışılmaz" dedi. Hayvanlar âlemini doğaya katmayan bir zihniyet karşısında; çaresizliğimi anlatacak kelime bulamıyorum! Düşünmek, idrak etmek sanıldığı kadar kolay bir yetenek değil! İçler acısı! Senin gibi düşünenler beni bu topraklara kul köle olmak için güçlendiriyor, bırakıp gidivermeyi zorlaştırıyor! Seni çok seviyoruz!  07.10.2008 15:19
 

Merhaba Alev Hanım. Ne yazık ki insanın doğaya yaptığı kötülüğü başka hiçbir canlı yapmıyor. Ne zaman (adam)! oluruz bilemiyorum. Birşeyleri kaybetmeden bir uyanabilsek...En içten dileklerimle iyi bayramlar, sağlıkla ve sevgiyle kalmanız dileğiyle...

Gülsüm Tiknaz 
 01.10.2008 23:43
Cevap :
Ne kadar geç öğrenirsek, kaybımız o kadar büyük olacak; ciddiye alınması gereken bir noktaya gelindi lâkin insanoğlu hafife almaktan vazgeçemiyor! Kendi sonunu hazırlıyor ne yazık farkında değil! Sevgili Gülsüm Hanım! Uyuyanları uyandırmak boynumuzun borcu! Birlik olmadan üstesinden gelmek imkânsız; bu yönde atılan her minik adım çok değerli! Sağlık sevgi dolu günler; anlamlı yorumunuz için teşekkürler!  07.10.2008 14:52
 

Bizim Belediye de pisliği çok oluyor diye ana caddelerdeki yılların palmiyelerini sökmüştü...onların işi gücü rant getirecek arsa yaratmak, ağaç ne getirir ki, maddi olarak tabi ki, yoksa değer biçilmez nimetler sunar... Mutlu bayramlar, selam ve sevgilerim güvercin kanadında...

Fatma Köse  
 29.09.2008 18:06
Cevap :
Sevgili Fatma Hanım! Denizli'den bir tebrik kartı geldi, tahmin edemeyeceğiniz nedenlerden ötürü çok duygulandım! Belki bir gün, bakarsınız o nedenlere değinirim! Bahçede genç zeytin ağacının dalına tutunmak isteyen güvercine kedi kızların bir zararı dokunmadı! Onlar da güvercine hayran kaldılar! Palmiyelere gelince durum anlattıklarımdan da daha vahim! Bir canlı türü yok olma tehlikesinle karşı karşıya geldiğinde; sayısız türleri arkasından sürüklüyor! Bunun bu gidişle neye varacağını bilmek için müneccim olmak gerekmiyor! Mutlu Bayramlar, Sağlık sevgi dolu günler!  29.09.2008 18:38
 

En sonunda melekleri de ağlattık! Getiriniz insanlık oskar'larımızı bize... :( Hayırlı bayramlar sultanlar sultanıma! Sevgim saygımla..

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 29.09.2008 13:03
Cevap :
Sevgili Sultanım! Yarı dolu bardağı görmek istersek; bir avuç ödülsüz kulu teselli etmek kolay olacaktır! Siz kupaları sahiplerine dağıtırken; ben de sizin bayramınızı kutlamak isterim! Selamlar saygılar; sevgi sağlık dolu günler dilerim!  29.09.2008 18:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 584
Toplam yorum
: 2445
Toplam mesaj
: 327
Ort. okunma sayısı
: 847
Kayıt tarihi
: 01.03.07
 
 

Dinleyenin olmadığı yerde anlatmanın önemi! Nasıl YAZAN oldum. 'Yalnız doğar, yalnız göçer' eskile..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster