Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
309
 

Sayın Başbakan...

Sayın Başbakan...
 

Her zaman “Dokunulmazlığınızın” ve “Başbakan” olmanızın ortaya koyduğu “avantaj”ı kullanarak davranıyor ve konuşuyorsunuz. Bizler ise “Vatandaş” olarak size cevap verirken, hem dokunulmazlıktan yoksunuz hem de “Başbakan” sıfatınızın korumasına takılıp kalıyoruz ve sizin gibi konuşamıyoruz. Ve her ne kadar “Anayasal eşitlik” kavramına aykırı gibi görünse de “Devlet erkânı” içinde olmanızın getirdiği “Yasal” ve bana göre olmazsa olmaz “avantaj”ın bir gereği.

Yani bizler sade “Vatandaş” sıfatımız ile kırk düşünüp bir yutkunurken, siz bizlerin karşısında konuşmalarınızın dozu ve ortaya attığınız görüşleriniz ile ölçüyü, endazeyi zaman zaman kaçırıyorsunuz. Bazen söyledikleriniz ile “GERÇEKLER” birbiri ile çelişir oluyor.

Son söyleminiz şu: "Cumhurbaşkanı Atatürk'ün annesine ve eşine bakın"

Bu talimatınızı “Başörtüsü” tartışması ile ilgili veriyorsunuz da, şimdi bu sözünüzün neresi doğru Allah aşkına?

Hadi eşini bir tarafa bırakalım şimdilik, annesi için söylenecek laf mı şimdi bu?

Gelelim eşinin başına…

Siz tarih mi bilmiyorsunuz, albümlere mi bakmıyorsunuz yoksa millet ile kafa mı buluyorsunuz? Dahası, kendinize ait “Dar” tabanınızı bir tarafa bırakın millet ile alay mı ediyorsunuz?

Bu güne kadar “Türban” ile “Başörtüsü” konusunda bir mutabakatınız olmadı. Başı örtmek ayrı bir şey, başı paketlemek ayrı bir şeydir. Kaldı ki baş örtmenin tarifini değişik yapabilirsiniz. Ancak başı paketlemek “Simge”dir, biz de burada ısrarlıyız.

Gelelim Atatürk’ün eşinin “Baş” meselesine…

Latife Hanım, Atatürk ile 29 Ocak 1923 ile 5 Ağustos 1925 tarihleri arasında evli kalmıştır. Kılık kıyafet kanunu ile Şapka kanunu yürürlüğe girdikten sonra da, Latife Hanım dâhil, hiç kimse yasaya aykırı giyim tarzı içinde olmamıştır.

Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın başı örtülü hatta çarşaflı fotoğraflarının yanında başı açık fotoğrafları da vardır. Ayrıca “Kılık kıyafet” yasası çıktıktan sonra Latife Hanım’ın başı hep açık olmuştur.

Şimdi sormak isterim, yazımın başındaki size saygılı davranma koşulları içinde…

Siz "Cumhurbaşkanı Atatürk'ün annesine ve eşine bakın" diyerek nereye varmak niyetindesiniz?

Sayın Başbakan…

Yine size “Başbakan” sıfatınıza göstermek zorunda olduğumuz saygı kuralları çerçevesinde, olayları bilerek, isteyerek (taammüden) çarpıttığınız düşünüyorum.

Lütfen gerek Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’a ve gerekse Atatürk’ün ayrıldığı eşi Latife Hanım’a ait fotoğraf arşivlerini bir emir ile masanızın üzerine getiriniz ve hepsini de inceleyiniz.

Bir başka ifade ile Sayın Başbakan…

Yine “Başbakan” sıfatınıza göstermek zorunda olduğumuz saygı kuralları çerçevesinde diyorum ki "Cumhurbaşkanı Atatürk'ün annesine ve eşine bakın" talimatınız doğrultusunda biz döndük ve bildiklerimiz doğrulara bir kez daha dikkatlice baktık. Lütfen bir de siz, dikkatlice de olmasa, şöyle bir bakar mısınız?

Kaldı ki konu, Atatürk’ün ayrıldığı eşi Rahmetli Latife Hanım’ın da başı değil, Sayın GÜL’ün Sayın eşinin de başı değil.

Bizim meramımız başka, sizin meramınız başka.

Yine “Başbakan” sıfatınıza göstermek zorunda olduğumuz saygı kuralları çerçevesinde arz ederim efendim…

Saygılarımla…

16 AĞUSTOS 2007

Fotoğraf: 1) Latife Uşşaki, 2) Emine Erdoğan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bloguma yazdığınız yorumdan blogunuza dönüp bir göz atayım dedim, bu güzel yazıyı gördüm, çok beğendim. Artık ne desek boş, ama kendi kendimize böyle dert yanacağız galiba artık, bunları dinleyen anlayan olsaydı bu oyu alamazlardı....değil mi? Yine de naapalım, elinize sağlık... Mehlika Şeyda

Mehlika Şeyda 
 19.08.2007 14:43
Cevap :
Sayın ŞEYDA... Teşekkür ederim... Salıcakla kalınız ve fotoğraf çekmeye devam ediniz lütfen... Bende de aynı "Hastalık" var çünkü... Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  19.08.2007 14:59
 

İbrahim abi,iyi güzel yazmışsın da %47 halkımız Latife hanımın ve Zübeyde hanımın başörtülü fotoğraflarını getiriyor artık hafızasına(varsa).Çünkü Başbakan öyle buyurdu,O ne derse doğrudur.Hem % 99 u müslüman olan bir ülkede dindar bir reis-i cumhur olmalı değil mi?Sn.Gül'ün eşi T.C'yi Avrupa İnsan Hakları mahkemesine vermiş ama sonra vazgeçmiş.Kimse iyilikten de anlamıyor bu ülkede.Hanımefendi ne kadar düüşünceli görsünler değil mi?Hem tarikat ve cemaatlerden etkilenmiş birinin Çankaya'ya çıkması ile 1923'ün rövanşı olur mu?(!)Haksız mıyım abi.Saygılarımla.

Ahmet AYDIN 
 16.08.2007 22:31
Cevap :
Sayın Ahmet AYDIN... Teşekkür ederim youm ile destek verdiğiniz için. Eklenecek bir şey yok. Saygı ve sevgilerimle... İBRAHİM PEKBAY  18.08.2007 16:49
 

Zübeyde hanımın başını örtüş şekli fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere paketleme tarzı değildir. Latife hanımın da aynen sizi dediğiniz gibi kılık kıyafet kanununa uygun giyindiği fotoğraflarla sabittir. Sayın Başbakan'ın bu konuda söyledikleri gerçekten ilginçti. Saygılar.

Nilgün Akad 
 16.08.2007 17:39
Cevap :
Sayın Nilgün AKAD... Vallaha bir kez daha görevimizi yerine getirerek "Bakınız" diye ricada bulunduk. Başka yapacağımız ne yazık ki bir şey yok. Yprumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  16.08.2007 23:09
 

Yüreğim yanıyor, ciğerim yanıyor. Olmasaydı sonumuz böyle... Başbakanımız çok bilgili boşuna anlatmışsınız. Hepsini sizden benden iyi biliyor. Saptırma yapacak ya. Atatürk ü Atakürt okuyanları görmedik mi? Onu dinleyen bir kesim var. O kesim dünyadan bi haber. O kesim dinledi dün onu, ve dedi ki "bak nasıl oturttu cevabı ohhh olsun" onaysız sitelerde bloglar çıkar Allahına gurbannn senin diye. Birdahaki seçim daha çok olur bu naralaraı atanlar. Olmasaydı sonumuz böyle... :( Saygılar

sedataydın 
 16.08.2007 17:25
Cevap :
Sayın s.aydın... Çok teşekkür ederim desteğin için. Saygı ve sevgilerimle... İBRAHİM PEKBAY  18.08.2007 16:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 913
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster