Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '21

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

SEVGİ VE MÜCADELE MESLEĞİ

Balkan Harbi hemşireleriHemşirelik, birey, aile ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı hedefleyen bir meslektir.

Peki Hemşire kelimesi ne demek?, nereden gelmektedir?

Hemşire kelimesinin kökeni farsçadır. Kelime anlamı “hem” ön eki ile “süt” anlamındaki “şir” kelimesinin birleşimi beraber süt emmiş demektir yani kardeş.  Bu ifade bizde “karındaşlık”tan gelirken, Fars kültüründe “süttaşlık”tan gelmektedir.

Hemşire” özellikle “kız kardeş” için kullanılan bir kelime. Peki Türkçe‘de kadın sağlık görevlilerine neden “kız kardeş” diyoruz?

Yokluk ve sefalet içindeki savaşlarda yardıma muhtaç ve yarı çıplak onca yaralı erkeği ve onları tedavi etmekten sorumlu onca kadınlardır, hemşireler. Güven veya mesafe gerektiren pek çok durumda “bacı“, “kardeş” gibi kan bağı ima eden hitap kelimeleri, yabancılara şunu ifade etmemizi sağlar: “benden sana zarar gelmez, kardeşinim ben senin.

Zira kardeş kardeşi öldüremez öte yandan ona cinsel istek duyamaz; bunlar çoğu toplumda çok ağır tabularıdır. İngilizcede rahibelere sister” (kız kardeş) denmesi de, bizdeki “hemşire” kullanımına benzer bir uygulama örneğidir.

Zaman içerisinde Osmanlıda hemşire, kız kardeş ve bacı yerine kullanılır olmuş ve bu şekilde literatüre yerleşmiştir. 1852 yılındaki Kırım (Osmanlı-Rus) harbi yıllarında modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale Selimiye kışlasında sıhhiye çadırı kurar ve yanına Türk kızlarını da alır. Bu kızlar dünyanın ilk modern hemşireleri arasına böylece girmiş olurlar. Yaralı askerler hitap ederken bacım veya kız kardeşim anlamına gelen hemşire kelimesini bu insanlara kullanmaya başlarlar ve bir meslek adını böylece almış olur. İyisiyle kötüsüyle her hemşire en az bir hayat kurtarmıştır. Bu sonuç bile onlara toplumlarda yüksek saygı duymasını şart kılar. Florence Nightingale'nin çok manidar bir sözü vardır; “Tanrının en değerli armağanı olan hayat, çok defa hemşirenin ellerine terk edilmiştir.”

Korona virüsünün bütün dünyayı etkisi altına aldığı bugünlerde hemşirelere yoğun olarak sorumluluk ve görev düşmektedir.

Sevgi ve mücadelenin sembolü olan, beyaz meleklerin Hemşirelik günü kutlu olsun.

Nizamettin Biber

 
Toplam blog
: 887
: 2743
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..