Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '08

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1206
 

Seyrüsefer Teknesi

Seyrüsefer Teknesi
 

Yediğim içtiğim benim olsun deyip, gördüklerimi anlatmadan geçemeyeceğim. Mavi yolculuk deneyimimden ufak notları mutlaka aktarmam gerekir diye düşünüyorum.

O kadar ayak direttim teknede yabancı olmasın diye ama son dakikada teknemiz değişti küt diye yabancıların içine düşüverdik. İyi ki de değişmiş; belki de bu kadar eğlenemez, güzel yemekler yiyemez, rota dışı koylara kaptan kıyağı ile giremezdik.

Çocuk olmasın diye söylendim durdum mesela Allah tarafından sabrım sınanmak üzere üç çocukla aynı teknede üç buçuk gün geçirdim. Ama ne yalan söyleyeyim varlar mı yoklar mı onu bile anlamadım. Çocukların kendi kendilerini oyalamakta üstlerine yoktu, sakinlikleri ile yüzümü kızarttılar resmen helal olsundu.

İlk üç gün Avustralya’dan bir çift, Fransa-Kanada’dan anne-kız ( aslen Cezayirlilerdi. ) ve de her koyda ördek ailesi şeklinde yüzen İskoçya’dan* üç çocuklu bir aile ile maviye açıldık.

“Şener Kaptan 3” teknesi ile, Mesut Kaptan ve mürettebatı eşliğinde rotamız ilk dört gün Ölüdeniz, Gemiler Adası-St.Nikola, Çukurbağ, Kekova Tersane Koyu, Batık Şehir, Kaleköy ( antik Simena ), Akvaryum Koyu, Korsanlar Mağarası ve Gökkaya’ydı.

Dördüncü günün ortasında ise ilk grubumuza veda edip, Demre’den yeni yolcular aldık. Bu kez rotamızda Korsanlar Mağarası, Batık Şehir, Kaleköy, Salyangoz Koyu, Gökkaya, Kaş, Kaputaş Plajı, Kalkan Fırnas Koyu, Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz, Kayaköy Plajı, Gemiler Adası-St. Nikola, Turunç Pınarı, Samanlık Koyu, Şövalye Adası ve Fethiye yerini aldı.

İkinci grupla aramıza Amerika, Avustralya, İngiltere, İspanya’dan* gelen, almış başını gezen özgür bir grup katıldı. Türklerle de oluşturulan takım karması ile birlikte her iki grup da ayrı keyifliydi. Her telden her dilden değişik bir atmosfer oluşturduk; ilişkiler, seyahatler, ülkeler, hayatlarımız hakkında bir sürü şey konuştuk, kendi ülkelerimiz adına resmen birer elçi olduk.

Yedi gün boyunca yedik, içtik, gözden düştük, yüzdük, uyuduk, gezdik, gördük. İngilizcemiz tavan yaptı kendi aramızda bile tek dil konuşmaya başladık. Yemekler Adanalı aşçımız tarafından baharat karışımları ile pişirildiği için enfesti. Balığımız, salatamız, köftemiz, kızartmamız, cacığımız maşallah hiçbir şeyimiz kimselerden eksik kalmadı. Hatta karnımız çay saati dahil dört öğün bayram yaptı.

Yürümekten hoşlanmamama rağmen sahsımın dağlardaki siyah keçilere özenip, tırmanmadığı yer kalmadı. Tırmanılan bölgeler arasında en romantik manzara St. Nikola Adası’ndaydı. Zirveye vardığımızda gün batımını buradan izlemek unutulmaz bir andı. Tırmanma bölgesinde yine Kale (antik Simena) manzarasının yanı sıra, dinlenirken içtiğimiz portakal suyu ile yerli halkın evinden çıkarıp ikram ettiği kurabiye nefisti. Kelebekler Vadisi ise çok engebeli ama bir o kadar görkemliydi.

Korsanlar Mağarası’na hava kararmak üzere yüzerken bizi yarasaların karşılaması ve panik içinde tekneye geri yüzmemiz, Akvaryum Koyu’nda altımızdan geçen dalgıçlara Jaws muamelesi yapıp tırsmamız, Kaputaş Plajına uzak demirleyip, bir anda tekneden kaptan dahil herkesin firar eder gibi atlayarak karaya yüzmesi ve sahile vuran balinalar gibi bembeyaz çakılların üstüne serilmesi tıpkı birer film karesi gibiydi. Telefonunun şarjı biten Kanadalı Lidya’yı ise kendi cep telefonumuz aracılığı ile Türk sevgilisine kavuşturduğumuz an ve o an gözünde yer alan pırıltı en duygusal sahneydi.

Doğum günü partimde bizden başka herkes yabancıydı ama kırk yıllık dostlarmışız şeklinde çılgınlar gibi eğlenip, az ötemizde demirlemiş teknedekileri nispetten çatlattık. Önce yumuşacık sesi ile kanki miço Türk Sanat Müziği’nden bir fasıl geçip, herkesi büyüledi. Sonrasında gece boyunca yabancı kızlara itina ile göbek dansı öğretildi. Yabancı erkekler büyük ustalıkla Türk kızlarına hayran edildi. Her an Amerika ve Avustralya üzerinden gerdan kıran halimle youtube’a düşebilirim, ülkemizden erişim engellenmiş olmasına bence şimdilik şükredelim.

Biri bizi gözetliyor evi gibi garip bir hali var tekne hayatının. Yirmi beş metrelik tekne üzerinde maksimum on dört kişi arasında kaçacak başka delik olmadığı için bir anda tarifsiz bir bağ kuruluyor. İlk grupla ayrılmamız bu nedenle çok zor oldu. İkinci grupla ise zaten neredeyse ayrılamıyorduk.

Bu kadar samimiyet içerisinde ister istemez bir takım yakınlaşmalar da olmuyor değil. Dar alanda kısa flörtleşmeler konusunda İngiltere’den gelen aşk kelebeği Mary, bakışarak aşçı ile güzel dakikalar geçirirken, bense ikinci grupla aramıza katılan ve çok iyi zaman geçirdiğim Amerika’nın özgürlük anıtı temsilcisi Brek ile özel dakikaların eşiğinden dönmüş bulunuyorum. İyi mi ettim kötü mü bilemem ama “mavi yolculuğa evet, sonunu bilmediğim bir yolculuğa hayır” sloganı ile bence hayal kurulası bir duruma kafadan engel koymuş oluyorum.**

Her şeyden öte denizde balıklarla dans etmek, metrelerce derinliğe kendini bırakmak, dağlardan denize karışan soğuk suda ürperip, iki kulaç ötede ısınmak tarif edilmez hislerdi. Geceleri yıldızların şovu ise ayrı güzeldi. Tadını çıkarmak isteyenlerin hepsi zaten uyumak için güvertedeydi. Velhasıl, ani kararımızla çıkıp gittiğimiz mavi yolculuğumuzun her anı yaşamaya değerdi.

Kanki miçoya, (sevgilisinin mesaj ve telefonlardan serbest bıraktığı zamanlarda?! ) tek göz odaya kardeş kardeş sığışmamız ve de sorunsuz bir yolculuk geçirebilmiş olmamız konusunda ne kadar teşekkür etsem azdır.

Ben yeni bir rotaya yelken açabilmek için şimdiden planlar yapıyorum, size de mavi olsun veya olmasın hayatınızda mutlaka güzel bir rota tutturmanızı tavsiye ediyorum. ***

* ülkeler harf sırasına göre yazılmıştır.
** http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=110618 nolu blogla çelişmemek gerek diye mi yaptım acaba?
*** kendini aşmış en uzun yazı için üzgünüm.
**** dördüncü yıldız yoktu, teknenin etkisi geçmedi, ben hala sallanıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sizi ilk kez okudum ama tarzınızı sevdim...sevgiler...

Ruksan İLDAN 
 23.07.2008 8:27
Cevap :
Cafe'de yayınlanmasının beni okumanıza vesile olduğuna ve de beğeninizi bildirmiş olmanıza çok sevindim. Tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla.  23.07.2008 9:12
 

Güzel bir tatil geçirmenize sevindim. Bu dinlenme ve tatlı anılar size bir müddet yeter. Ali Gülcü kardeşimiz yine Cin Ali'liğini belli etmiş, yorumuyla 12'den vurmuş. Ben sizin yerinizde olsam gülerken düşmemek için uğraşmaz, düşerdim. Biraz da gülerken yere düşmenize güler, mutluluğu ikiye katlardınız. Saygı ve sevgilerimle.

Mustafa Mumcu 
 20.07.2008 22:08
Cevap :
Mustafa Bey, çok teşekkür ederim gerçekten güzel bir tatil oldu. Sanırım beni uzun süre idare eder. Ali Bey tam da ondan beklenecek şekilde vurucu bir yorum eklemiş gerçekten. Yerini bulan espriler çok keyif veriyor. Saygılarımı sunarım.  20.07.2008 23:22
 

sadece yedik içtiklerin değil gördüklerinde senin olsaymış:))))...kıskandık yahuu...

Sema CURUK 
 19.07.2008 23:09
Cevap :
Sema Hanım çok tatlısınız. :)) Çok keyifli geçti hiç beklemediğim bir şekilde. O yüzden tutamadım kendimi yazdım, ne yapayım. :)) Daha iyi, daha keyifli tatiller sizin olsun inşallah. Sevgilerimle.  20.07.2008 11:56
 

Ne güzel keyifli bir tatil geçirmişsiniz.Fakat istemediğiniz herşey başınıza gelmiş ve hepsini güzellikle atlatmışsınız.Buda Allahın bir lütfu olsa gerek :))Bizim rota bakalım nereleri gösterecek...sevgiyle...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 17.07.2008 5:01
Cevap :
Murat Bey merhaba. Evet, bazen istemediğimiz şeyler iyi hale dönüşebiliyor galiba bunu bir kez daha bu tatille deneyimledim. :) Gerçekten çok güzel geçti. İnşallah daha güzeli siz ve aileniz adına en kısa zamanda gerçekleşir. Saygı ve sevgilerimle.  17.07.2008 10:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 727
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1602
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

Bir fikirden bir başka fikre, gerçeği bulana kadar bir halden başka bir hale geçip duruyorum. İncede..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster