Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '16

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
2131
 

Soğucak

Soğucak
 

Soğucak denilince aklıma hemen “denize tepeden bakılan yer” gelir. Kuşadası, Söke, Yaylaköy, Davutlar, Sahil siteleri arasında kalmış yüksekçe bir köy. Tepede olan yerler genelde serin olur. Serinliği fazla olduğu için “Soğucak” adı verilmiş herhalde.

Küçüklüğümüzde modern yollar yoktu. Söke’den Ada’ ya varabilmek için virajlı eski yollardan geçerken içimiz dışımıza çıkardı. Davutlar ve Güzelçamlı’ya da çok zor gidilirdi. Bugünkü Kadınlar Denizi'ne bile yol yoktu. Zeytin ağaçları arasından zar zor geçerdik.

Çevremizdeki güzellikleri görme açısında da çok şanssızdık. Soğucak'da arada bir yerde kalmış, ulaşılması zor bir dağ köyü idi bizim için. Fakat şimdi modern yollar var, ulaşım kolaylaştı, taşıtlar da dolu ve bu güzel bölge artık ulaşılır, gezilir, görülür, oturulur oldu.

Enteresandır, ne zaman Soğucak’a çıksam aklıma İzmir İkiçeşmelik gelir. Kadifekale gelir. Zekiye Teyzemler gelir. Mumcu Fırını, Mumcu Açıkhava Sineması, Mumcu Kahvehanesi. Evlerinin balkonundan, penceresinden karşıya,uzaklara baktığımda İzmir Karşıyaka. Hele geceleri ışıl ışıl, rengârenk. İzmir, Fuar, körfez ayaklarımızın altında.

Soğucak’tan da baktığımda sahil siteleri, Ege Denizi, Davutlar, Güzelçamlı ayaklarımızın altında. Ve tertemiz bir hava. İçinize çekiyorsunuz. Ohh!.Mis gibi. Denizden gelen harika bir esinti. Belki de ülkemizin en temiz havaya sahip yeri Soğucak.

Gündüzleyin yüksekten yemyeşil ağaçları, bahçeleri, tarlaları, sahili, denizi seyretmek ne güzel. Sıkıntınız varsa, baktıkça bunalımdan çıkıyorsunuz. Dünyanın üzüntülere dalmaya değecek kadar dar olmadığını anlıyorsunuz. Geceleyin ise altınızda ışıl ışıl parlayan evler, yollar. Huzur veren bir sessizlik.

Soğucak belki de hem ıssızlığı sevenlerin, hem de şehre çok da fazla uzak olmak istemeyenlerin tercih ettiği yerleşim yeri. Yani elinizi ister uzattığınızda sessizlik, elinizi ister uzattığınızda şehir, deniz ve insanlar. Yazın arabaya atlar denizinize girersiniz, sonra yine bir çırpıda dağınıza dönersiniz.

Soğucak…Manzaralı bir tepe. Ağaçlık bir bölge. Mis gibi tertemiz bir hava.  Derin bir sessizlik. Şahane bir güneş ve doğa…

Adeta, gizli bir merkez.Kuşadası’nın merkezi, Söke’nin merkezi, sahil sitelerinin merkezi, Davutlar’ın merkezi, Güzelçamlı’nın merkezi.Buradan her tarafa gidebilirsiniz.

Kıymeti yeni yeni anlaşılan bir cennet köşesi. Geleceği parlak bir dinlenme alanı.Yerlisiyle yabancısıyla ülkemizin saklı hazinesi…

Burada şair de olursunuz, yazar da olursunuz. Resim de yaparsınız, şarkı da söylersiniz, dans da edersiniz. Felsefe de yaparsınız, spor da yaparsınız, kafayı da çekersiniz

Yaşlıysanız gençleşir, gençseniz neşelenirsiniz.

Hayatı Soğucak’ta yaşayanlara ne mutlu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 153
Kayıt tarihi
: 09.03.14
 
 

1958 yılında Söke'de doğdum. Esnaf çocuğu olarak ilk, orta ve lise eğitimimi Aydın ili Söke ilçes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster