Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
3016
 

Son Gazi: Mustafa Şekip Birgöl

Son Gazi: Mustafa Şekip Birgöl
 

"İstiklal Savaşı'nın son gazisi vefat etti. İstiklal Savaşı'nın son gazisi Mustafa Şekip Birgöl tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Askeri Hastanesi'nde bu sabah saat 03.00 sıralarında vefat etti. Mustafa Kemal Atatürk'le birlikte Çanakkale ve Sakarya savaşlarına katılan Birgöl, 106 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kadıköy Kozyatağı'ndaki evinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan 12 yıllık eşi Ayşe Birgöl, Şekip Birgöl'ün uzun süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğünü ve eşinin sabah saatlerinde hayatını kaybettiğini söyledi. Ayşe Birgöl, "Atatürk'le birlikte birçok cephede savaşmışlar.Çanakkale, Sakarya savaşlarına katılmışlar. Sağlığında o günlerle ilgili anılarını anlatıyordu. O günleri hatırlayınca bazen heyecanlanıp konuşamıyordu" dedi.

Şekip Birgöl'ün zaman zaman yanına gelen devlet büyüklerine de anılarını anlattığını ifade eden Ayşe Birgöl, "İlker Başbuğ ve subaylar da onu ziyarete gelmişti. Onlara da anılarını anlatmıştı" şeklinde konuştu.

Üvey oğlu Hasan Erdoğan ise Şekip Birgöl'ün Atatürk'ün yakın silah arkadaşlarından biri olduğunu ve son yıllarda sık sık rahatsızlanarak hastanede tedaviye alındığını söyledi. Birgöl'ün odasını, resimlerini ve elbiselerini gazetecilere gösteren üvey oğul Hasan Erdoğan, "Türk milletinin başı sağolsun" diye konuştu.

Mustafa Şekip Birgöl 14 Kasım Cuma günü Selimiye Camisi'nde öğle vakti düzenlenecek cenaze töreninin ardından, Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedilecek." (ZAMAN; 11.11.2008)

"Son Gazi!.."

Bu iki sözcük ne kadar büyük bir anlam ifade ediyor. Rahmetli Gazi'miz Yakup Satar son gazi olarak biliniyordu. Biri son Gazi Nefer; biri son Gazi Subay!.. Gazilerimizi anlatan kaç kitap var ki?!.. Herşeyimizi borçlu olduğumuz bu kahramanları arada bir ziyaret etmişse birileri ve son deminde de iyi bir hastahaneye yatırılmışlarsa ve bir de Hakk'ın rahmetine erdiklerinde görkemli bir tören yapılmışsa görev yapılmış sayılıyor. Ancak bunun dışında çok şey yapılmalıydı. Bir kere hayatları yazılmalıydı. Hayatlarının ve kahramanlıklarının özeti ders kitaplarına konulmalıydı. Yetişen nesiller bu kutsal mücadele kahramanlarını tanımalıydı.

Rahmetli son Gazi Nefer Yakup Satar'ın, kendisini ziyarete gelenlere söylediklerini hiç unutamıyorum. Gazi Yakup Satar, şunları söylüyordu son nefesine kadar: "Kurtuluş Savaşı çok zor şartlar altında kazanıldı. Atatürk'ün askeri imkanı yoktu. Ordu, çocuk denecek yaşta insanlarla kuruluydu. Vatanı çok zor şartlar altında kurtarıp, tertemiz size emanet ettik. Kıymetini bilin. Atatürk, bize "Herkesle dost olun. Herkese "Merhaba" deyin." derdi. Bunu size iletiyorum. Düşmanlar dost gibi görünüp sürekli Türkiye'yi bölmeye çalıştı. Özellikle siz gençler düşmanın oyununa gelip birbirinize düşmeyin. Gençler ülkeye dört elle sarılın!.."

Daha başka ne desin Rahmetli Gazi?

Kurtuluş Savaşı'mızın son Gazi'si Mustafa Şekip Birgöl 106 yaşında Hakk'ın rahmetine erdi. O mübarek hayatı ve kutsal anısı rehberimiz olsun!

Hep ön cephede savaşarak, bu kutsal vatanı bizlere ve yetişecek nesillere bırakıp gitti o da; diğer silah arkadaşları gibi...

"Gençler ülkeye dört elle sarılın!" Bundan daha büyük nasihat olabilir mi?

Hem birbirimize sevgiyle, merhametle, çalışkanlıkla dört elle sarılalım; hem de bu kutsal vatanımıza!

fot.bugünkü Zaman Gazetesi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gerçekten biraz şaşırdım.her kesimden (hemen hemen)kalburüstü ,kalburaltı ..rahmetli gaziyi sahiplenmişti..ama büyük bir çoğunluk da televizyon haberlerinden öğrendi..neyin mesajı verilmeye çalışıldı ,kendime pek açıklayamadım.Yeni bir Kuvva-i Milliye hareketinin mi..? Bu biraz ütopik ..bakalım..bakalım..

zovna 
 16.11.2008 13:06
Cevap :
Sevgili zovna; İstiklal Harbi öncesinde milletimiz bir ve bütündü. Müslüman Osmanlı harp yorgunu ve ezginiydi; ama tüm zor koşullarına rağmen vatanı için yeniden yeniden binbir güçlüğe katlanmaya hazırdı. Müslüman Osmanlı-Türkleri; o kıtlık, yokluk içinde dini imanı, vatanı, namusu ve şerefi ile istiklali için savaşmaya, ölmeye hazırdı. Milletimiz; şimdi, ne acı ki karışık kafalı ve parçalı. Bir birlik oluşturmak imkansız değil ama daha zor. Piyer Loti'nin hayran kaldığı o topyekun dosdoğru Müslüman Osmanlı topluluğu gibi değiliz.Gazetelerdeki utanç verici suç türlerine bakar mısınız?!.İstiklal Harbi'mizin rahmetli son gazisi Mustafa Şekip Birgöl'ün maneviyatına topyekun sahip çıktığımız da söylenemez.Kuvvayi Milliye'den sözedilebilir; ama milletin tam bir milli birlik ve beraberlik içinde olduğu söylenemez. Borç-harç içinde; işsiz ne çok insanımız var; bir eli yağda bir eli balda olanlar ne yapıyor?!.Biz bize benzemez olduk.Dilerim gelecek güzel olsun.Çok teşekkür ederim.Sevgilerimle.  16.11.2008 22:21
 

Bu değerleri ölünce gündeme getiriyor yazılı ve görsel basın..az önce izledim bir tv programında..unutulmamaları gerektiğini dile getiriyordu..Yaşarken unutulmadığını görmesi daha önemli değil miydi..Gündeme getirdiğiniz için paylaşımınıza teşekkürler.''Allah rahmet eylesin..nur içinde yatsın.Allah onlardan razı olsun.''

Gülden Işık 
 12.11.2008 19:13
Cevap :
Sevgili Gülden ışık; "Hürriyet Muhabiri Ersin Kalkan'ın "Son Gaziler" kitabında tanıtılan ve söyleşi yapılan bütün gaziler hayatını kaybetti. İstiklal Savaşı'nın son dört gazisi üç yıl içinde teker teker aramızdan ayrıldı. İstiklal Savaşı Gazisi Yakup Satar da 02 Nisan 2008'de 110 yaşında Eskişehir'de; Veysel Turan ise 25 Mart 2007'de 107 yaşında Konya'da; Ömer Küyük de 12 Ocak 2006'da Çorum'da vefat etmişti.(Hürriyet 12.11.2008)Kurtuluş Savaşı'nın son gazisi Mustafa Şekip Birgöl de 11.12.2008 Salı günü İstanbul'da Hakk'ın rahmetine erdi.Büyük insanların büyük fedakarlıklarıyla kurulan devletimiz ve cumhuriyetimiz için bizler de büyük fedakarlıklar yapmalıyız.Ancak o zaman görevimizi yapmanın huzuru içinde oluruz.Dünkü gazetelerde Türkiye için 100 milyon nüfus hayal manşetleri vardı.Şu an için 72 milyonuz.Bu milletin her ferdine birinci sınıf muamelesi yapmalıyız.Vatanımızı ve birbirimizi çok sevmeyi;çok okuyup,çok çalışkan olmayı başarmalıyız.Sağolun.Teşekkür ederim.Sevgilerimle...  12.11.2008 21:52
 

Walla ben sizin watan anlayışınızı anlayamadım belki de dünyada sadece amerika we türkiyede wardır bu watan we şehit kawramları. Ewet bu insanlar watanları için sawaştılar we gazi oldular. Tamam da sadece watanları için mi sawaştılar başka nedenler yok mu? Yüzbinlerce insan öldü bu sawaşlarda birçok ırktan insan sawaşıp öldü; ama nedense bu insanlar sadece türk ve bu kutsal watanları için sawaştılar sonuncusu dün öldü ewet olabilir ölebilir hepimiz öleceğiz siz de öleceksiniz.

MetalKurm 
 11.11.2008 22:50
Cevap :
Sevgili Metalkurm; Ülkeler binbir güçlükle kurulur; milletlerin büyük özverileri ile yaşarlar. En büyük fedakarlığı da askerler yapar. Ülkemiz Türkiye barışçıdır. "Yurtta barış, dünyada barış." sözü Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün insanlığa barış armağanıdır; kutsal bir mesajıdır. "Savaşlar zaruri olmadıkça cinayettir." diyen de Atatürk'tür. Atatürk ve O'nun kahraman askerleri ülkelerini işgal edenlerle savaştılar. İstiklal Harbi'miz dünyanın en haklı ve en kutsal savaşıdır. Amerika'da askerlik paralıdır; biz de kutsal bir vatan görevidir. Bizim Mehmetçikler'imiz dünyanın hiçbir askeriyle kıyaslanamaz. İnsan; askerlik dışında da kahraman olabilir. iyi bir yazar da kahramandır. Örneğin Victor Hugo. Bir doktor, bir öğretmen, bir işçi de kahraman olabilir. Dünyada insanlığın geliştirdiği güzel düşünceler var; ama hepsi kıyamet rüyası olarak kalıyor.Ateş gücü yüksek silahlara ve paraya sahip olanlar insanlığa huzur vermiyor.Sağolun.Teşekkürler.Sevgilerimle...  12.11.2008 21:15
 

Üzücü bir haber bu.Gazimize Allahtan rahmet dilemekten başka elimizden gelen birşeyler olabilse keşke.Teker teker eksildiler.Vatanı bizlere emanet edip en sonunda bittiler.Sanırım onlara yapılabilecek en önemli iyilik emanetlerine gözümüz gibi bakmaktır.saygılarımla.

daldabir 
 11.11.2008 22:15
Cevap :
Sevgili daldabir; şehit ve gazilerimizin emaneti bu güzel vatan; bu çalışkan yetmiş iki milyonluk millet ile milli ve manevi değerlerimizdir. Bunların yanında ailemiz ile maddi ve manevi tüm değerler ile varlığımızdır. Bugünkü gazetelerde en güzel manşet de Hürriyet'indi:"SON 'MUSTAFA'YA ÖZEL TÖREN"45.Alay'dan Piyade Asteğmen rütbesi ile Afyon Cephesi'nde Kurtuluş Savaşı'na katılan Mustafa Şekip Birgöl, 105 yaşında öldü.1952'de albay rütbesinden emekli olan Birgöl, Kurtulış Savaşı'nda imkansız sayılacak koşullardan zafer ve vatan yaratan 'Çilgın Türkler'in hayatta kalan son ismiydi.Birgöl,14 Kasım Cuma günü Selimiye Camisi'nde öğle vakti düzenlenecek cenaze töreninin ardından, Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.İstiklal Savaşı'nın son 4 gazisi 3 yıl içinde teker teker aramızdan ayrıldı."(Hürriyet 12.11.2008)14 Kasım 2008 Cuma günü rahmetli gazimizin cenaze törenine katılmak İstanbul ve çevresinde oturanlar için bir görevdir. Sağolun.Teşekkürler. Selam ve sevgilerimle...  12.11.2008 21:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 323
Toplam yorum
: 584
Toplam mesaj
: 319
Ort. okunma sayısı
: 2018
Kayıt tarihi
: 04.09.06
 
 

Yaşanan her hayat en iyi hayattır; yeter ki içinde kötülük olmasın!.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster