Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
255
 

Sürgün....

Sürgün....
 

Her sevdadan sonra dağılır taraflar. Biri gider diğeri kalır ya da tam tersi. Giden giderken sandığın aksine kalan, kalansa gidendir bazen….

Hesap tutmazlıkların bir ileri iki geri kendi içinde sürgüne çıkar…

İçindeki yolculuğa kesilen biletin köşeleri içini kesmeye başlar, organlarını parçalar, damarlarını, sesini, nefesini keser….

Yalnız çıkılan yolculukların çok da keyfi yoktur, düşmez kalkmaz bir o kalır içinde, ne düşer ne kalkar, gidemez, kalamaz içindeki yangınlara körükle yaklaşır.

Her gülüş bir cinayete çıkar, kanlar içinde kalırsında bir dirhem sevda konmaz yüreğine…

Kızarsın, küsersin hem kendine hem de gidenlere, gidemeyenlere…

Boş bir dünyaya savurursun umutlarını, çarpa çarpa yenilenir, en olmadıkları getirir koyar önüne. Kabul edersin devam edersin yoluna. Umut da senden vazgeçmiştir ya, sözünün hükmü kalmamıştır dünyana. İsyanına sus, sevdana sus, varlığına sus ekler, devam edersin yolculuğuna. Nereye varır, kime varır bilmeden, bilinmezliğe çıkan yollarda bulursun kendini.

Vazgeçemezsin nedense yaşamaktan, seversin bu melankolik hali, dününe de yarınına da pek bir yakışır inadın. Zaten insanda en saf kalmış duygulardan biri de inat değil midir? Değişmez, sarsılmaz, tutundurur, inandırır tüm dünyaya gücünün tek başına yeteceğine.

Kalansan da, gidensen de değişirsin. Hiç kimse, hiçbir an da olduğu gibi kalmayı başaramaz. İnsansın, değişirsin. Eyvallah dediğine göz süzmez, canını vereceğine eyvallah demezsin. Değişirsin, istemeden, kontrolsüzce.

Zaman geçer, bazen mekanlar değişir, bazen de ruhun. Her şeyi yeniden değerlendirirsin, olamamış bir susuş eklenmiştir hanene, sustuklarını dinlersin, kimin kimsenin anlayamayacağı bir boşluğuna bırakırsın birikmişlerini…

Dönersin yüzünü tüm geçtiklerine, şarkılar biriktirir, yarınlara yine de umut bağlarsın, değişir dünya bir gün, herkes gibi, herkes kadar….

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bazen gidemediğin zaman GİDERSİN aslında. bazen de kaldığın zaman orada yoksundur. sürgün yiyen ayakların olsa da yüreğin özgürdür bir bakıma. sevgilerle.

Sokrates 
 28.02.2012 16:34
Cevap :
Ah bu bazenlerde olmasa....Yürek severken özgürdür aslında hele de yaşarken daha da.... Sürgün, yürekten de sevginden de kovulursan başlıyor bir bakıma :) Teşekkür ederim, sevgimle....   28.02.2012 23:57
 

...ve güzel imajlarla oluşmuş bir şiir aslında...eyvallah...

nedim üstün 
 26.02.2012 19:57
Cevap :
Eyvallah üstadım, saygılar....  26.02.2012 21:23
 

sen de birilerinin içinden, yüzünden geçiyorsun dağçiçeğim..benim yüzümün bir çizgisinde de sen varsın mesela..yüreğindeki çizikleri at gitsin der de dışım, içerimden ben bile inanmam..ama içtenlikle dileğim "acele et!" sımsıcak öpüyorum arkadaşım seni..

mis-tress 
 25.02.2012 12:06
Cevap :
Hep bir yetişme telaşı, acele etme hissi ama sonunda boşluk.... Yakalanmıyor hayat, bıraktım onun için bende, iz bırakanlarımla, iz bıraktıklarımla devam nefes almaya... Öpüyorum imbatım....  26.02.2012 19:04
 

Aslında okurken ne çok şey yazdım, geçirdim içimden sana da, yazıya dökmeye gelince öyle kalakaldım. Bir zamanlar bir blog yazmıştım yakınlarda çok uzak değil başlığı "bazıları sonsuz neşeye doğar, bazıları sonsuz geceye" o cümle düştü, gezindi durdu hayatın özeti gibi..her ne koşulda olursa olsun geceyi neşeye dönüştürebilme gayretini bulabilmeli sanırım bu da dediğin gibi inatla mümkün olabilecek birşey...insan kendine yapılmış en büyük haksızlık gibi görüyor, senin beklediğin istediğin özlemini çektiğin şeyleri başkalarının yaşadığını görünce...elbet herkes yaşasın ama bende yaşayayım neden yaşayamayayım diye isyan edesi tutuyor...velhasıl yazacaklarım çok aklımdan geçenlerin çok azını yazabildim...o yüzden belki çok net anlaşılmıyor şuan dediklerim..neyse uzatmayayım Özgecim, annem hep der "allah kıymet bilen ellerle karşılaştırsın"..bunu senin için canı gönülden diliyorum Özgem..

ümitümit 
 22.02.2012 13:47
Cevap :
Sen kelimelerim arasında kalmış gizleri çözüyorsun ümidim, bir yerden dinliyorsun yüreğimi, biliyorum... Bahsettiğin yazını yeniden okudum 'Adam' şarkısı çaldı durdu içimde yine... Özettir hayata o yazın aynen dediğin gibi.Tüm dileklerin için teşekkür ederim ümidim, hayatın torpil geçtiklerinden oluruz bizde belki birgün... Sevgimle öpüyorum seni...  23.02.2012 11:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 127
Toplam yorum
: 448
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 22.09.07
 
 

Sıcağıyla bilinen memleketimde bir kış gününde geldim dünyaya. Bütün tezatlıklar hayatımda farklı r..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster