Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '10

 
Kategori
Deneme
 

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır :)

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır :)
 

Yüreği sevgi dolu olanlar, tatlı dillidirler ve onlar hep mutludurlar :)


Her gün onlarca insan yüzüyle karşılaşıyoruz. Bu insanların ilk bakışta yüzleri dikkatimizi çekiyor. Daha sonra gözleri... Eğer güzel bakan bir gözse gördüğümüz, iyi bir insana benziyor diye anlamlandırıyoruz, tabii çirkin bir bakan gözse de tam tersi :)

Karşılaştığımız bu insanlardan bazılarıyla kısa, bazılarıyla da uzun süreli ilişkilerimiz oluyor. Bu böyle yaşam boyunca devam edip gidiyor.

Şunu fark ediyoruz; kısa süreliğine gördüğümüz insanlarla eğer bir ilişki içinde olmazsak ister çirkin, ister güzel bir insan olarak adlandıralım, sadece silik bir iz olarak kalıyorlar ya da tamamen yok olup gidiyorlar.

Kalıcı olan sözler oluyor. Kısa bir an için bile olsa, ilişkide bulunduğumuz bir insanın acı sözü yıllar geçse de içimizden çıkmazken, tatlı bir söz bizi tebessüm ettirebiliyor. Sanki o anı şimdi yaşamış gibi hissettirebiliyor.

Her yara kapanırmış da, dil yarası kapanmazmış.. ne kadar doğru bir söz.

Çünkü acı söz kalp kırar. Kalp de bir kere kırılmaya görsün, ne yaparsanız yapın tamiri mümkün değil… En azından benim için öyle..

Bir insan eğer dünya güzeli olsa, ( güzellik Allah vergisi o ayrı :) dili çirkinse, hani derler ya beş para etmez, işte aynen öyle değersizdir. Çünkü böyle insanlarla ilişki kurmak çok zordur.

Tatlı dilli olmak gibisi yok. Tıpkı sihirli bir anahtar gibidir, her kapıyı açar. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır diye boşuna mı demişler :) Yılanın dilden anlayacağından değil tabii ki, tatlı dilin gücünü anlatmak için söylenmiş bir sözdür.

Tatlı dilli konuşmalarıyla tanınmış insanlar vardır. Hani ağzından bal damlıyor diye tarif ettiklerimiz. İşte bu insanlar güzel konuşmasını bilenlerdir. Kalp kırmazlar, kıramazlar daha doğrusu..böyle bir şey olursa da istemeyerek hatayla olmuştur.. Hatasız insan olmaz tabii ki, ancak güzel konuşmasını bilen, konuşmalarına dikkat eden insanların hata yapma olasılığı çok azdır. Çünkü onlar konuşurken, lafın nereye gideceğini düşünüp, tartarak konuşurlar.

Aslında şunu da ifade etmeden geçmek istemiyorum;

Tatlı dil, güzel söz diyoruz da, neden bazıları aklına her geleni söylerken, bazıları çeşmeden dökülen su gibi ifşa ediyor kelimeleri biliyor musunuz?

Gönlü güzel olanın dili de güzel olur. Çünkü dil gücünü gönülden alır. Bu da merhametli, yüreği Alah sevgi dolu insanlarda olur. Onlar konuşurken ölçüp biçerler ancak, inanın tatlı dilli olmak için hiçbir çaba sarf etmezler. Kalplerinin güzelliği dillerine yansır, belki bazıları yadırgayabilir ama gerçekler böyle, tabii benim penceremden bakınca :)

Yüreğinizdeki sevgi daim olsun, hep sevgi ile kalın, güler yüzlü olun olur mu :) ?

Sevgi ve ışıkla.

 
Toplam blog
: 287
: 13046
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..