Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
 

Termik santraller ve çevre

Termik santraller ve çevre
 

Dünyamız ve Türkiye küresel ısınmanın yarattığı tehlikeyi iyiden iyiye hisediyor.Bunun nedenleri çok olmakla beraber bunlardan bir tanesi de Termik santraller ve yaymış oldukları sera gazları.

Ülkemiz aslında yenilenebilir enerlji konusunda çok şanslı olmasına rağmen bunları yeterince iyi kullanamamaktadır.Bunun yerine Nükleer enerji, Termik santraller gibi çevre dostu olmayan enerji üretim imkanlarına yönelinmeye çalışılmaktadır.

Halbuki Türkiye su kaynakları, termal kaynaklar, rüzgar ve güneş enerjisi bakımından çok şanslı durumda olmasına rağmen bunlar çok fazla itibar görmemektedir.Akarsulardan sadece yüzde 40 oranında faydalanılırken diğer imkanlar neredeyse yok denecek kadardır.

Özellikle güneş enerjisi bakımından Türkiye neredeyse 4 mevsim şanslı konumdadır.Güneş alma oranı hayli yüksek olmasına rağmen Güneş enejisi yeterince kullanılmamaktadır.Yine ülkemiz yeterince rüzgar almaktadır.
Tüm bu imkanlar elimizde olmasına rağmen hala Nükleer Santral kurulması için elimizden geleni yapıyoruz.

Çernobili herhalde çabuk unuttuk.Orada meydana gelen patlama Japonyaya atılan atom bombasından daha büyüktü.Japonyada bunun etkileri hala devam etmekteyken bizler elimizle bomba koymaya çalışmayalım.
Zira Termik Santrallerde aynı.Bulunduğu yerdeki havayı ve suyu zehirleyerek orada ki yaşama yavaş yavaş son veren bir yapı.

İşte böyle bir ortamda Bartın/Amasraya Termik santral kurulması gündemde.Bartın ve Amasra Türkiyede parmakla gösterilebilecek nadir yerlerden.Bartından başlayıp Kastamonuya kadar uzanan ve milli park ilan edilen çok değerli bir bölge.Yabanıl hayat devam etmekte ve müthiş bir yeşil cennet.
Amasra ve Bartın yerli ve yabancı turizme büyük katkı sağlamakta, tur firmalarının güzergah olarak seçtiği bölge konumundadır.Böylesine güzel bir yere Termik santral kurulması Türkiyeye ve bölge insanına yapılan en büyük ihanettir.

Termik santralle beraber deniz yaşamı sona erecek, bölge yeşilliği yerini çorak topraklara bırakacaktır.Bunun için burada ve Türkiyenin herhangi bir yerinde daha çevreci enerji kaynakları için elimizden gelen çabayı sarf edelim.

Daha yaşanılası bir Dünya ve Türkiye için.....

Sevgilerimle
 
Toplam blog
: 40
: 1056
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Odyometri Bölümünün ilk mezunlarından sayılırım.Daha sonra İktisat Fakültesi,Acil Yardım ve Afet ..