Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1121
 

Trabzonspor, Fenerbahçe maçı öncesi ortamı geriyor! Amaç ne?

Trabzonspor, Fenerbahçe maçı öncesi ortamı geriyor! Amaç ne?
 

Trabzonspor cephesinden gelen açıklamalar/ demeçler, çoğuz kez, fıkra tadı veriyor.

Gündelik yaşamda karşılaşılan kimi ilginç olaylar da, Karadeniz fıkrası gibi görülür. Çalıştığım bir lisede, Trabzonlu bir okul müdürümden dinlediğim bir “durum”da olduğu gibi...

Bir Trabzon milletvekili, eş dost ziyaretine gider. Zamanı gelince Ankara uçar, hanımı Trabzonda kalır. Kadın eve varınca, anahtarı olmadığını anlar.

Anahtar kocasında, kendisi kapıda kalmıştır.

Kocasını arar, ulaşınca, durumu anlatır; kocası yol gösterir:

“Git otelde yat, ben anahtarı ilk uçakla gönderirim.”

Milletvekilinin bir adamı ilk uçakla evin anahtarını Trabzon’a götürür, Ankara'ya döner.

(Siz, milletvekilinden ne demesini beklerdiniz?

“Çağır bir çilingir, açtır kapıyı, değiştir kilidi.”)*****

Trabzonspor cephesinden gelen açıklamalar/ demeçler, çoğuz kez, fıkra tadı veriyor.

Trabzonspor’un dünkü girişimini de, başvurunun özünü oluşturan kimi cümleleri de “fıkra” tadında okudum, gördüm.

Trabzonspor, TFFye ültimatom havasında bir yazı gönderiyor; emrediyor:

Şike ve teşvik delillerine ilişkin kararı ver, haklı şampiyonluğumuzu ilan et!

(Bu ne demek?
Bizim “şike ve teşvik”le ilgimiz yok.
Trabzonspor ne zaman aklandı?
Şike iddianamesinde, küme düşeceği söylenen 8 takım arasında Trabzonspor’un adı yok muydu?)


“Kuvvetli delillere ulaşılması nedeniyle 3 Temmuz 2011 tarihinde İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Emniyeti’nce soruşturma başlatılmıştır.”

(Soruşturmada/ iddianamede/ mahkemede Trabzonspor ve kimi yöneticileri yok muydu? Trabzonspor ne zaman aklandı?)

“Özerk bir kurum olan Türkiye Futbol Federasyonu, 3 Temmuz 2011‘den beri geçen 9 aylık sürede henüz bir yaptırım uygulamamıştır.”

(Bu ne demek?
Boşver araştırmayı, suçlananları dinlemeyi, onların savunmalarını, iddialar yeter, bizi ayır, onları/ Fenerbahçe’yi ve yöneticilerini cezalandır)

“TFF şike ve teşvikle ilgili karar vermemekle Anayasa’yı da ihlal etmektedir.”

(Bari kararı kendileri versinler; TFF de, TFF’nin kararı olarak ilan etsin.)

“Etik Kurul tarafından hazırlanan rapora göre Trabzonspor Kulübü temsilcileri herhangi bir şike ve teşvik faaliyetinde bulunmamıştır ve Trabzonspor Kulübü temsilcilerinin şike ve teşvikle ilgisinin bulunmadığı UEFA tarafından teyit edilmiştir”

(“Etik Kurul”, “şike ve teşvik faaliyetinde bulunmamıştır” tespitini neye dayanarak vermiş, bilen, kararı verdiği söyleyenlerin “Evet” dedikleri bir durum var mı?)

“Şike ve teşvikle ilgisinin bulunmadığı”nı UEFA mı teyit etti, yoksa TFF’den özellikle 2 kişinin UEFA’yı dolduruşu mu söz konusu?

Ne isteniyor?

“Etik Kurul raporu ve UEFA değerlendirmesine göre, fair-play’e aykırı herhangi bir faaliyete girişmediği açık ve kanıtlanmış olan Trabzonspor Kulübü’nün hakkı olan 2010-2011 futbol sezonu şampiyonluğunun gecikmeksizin Trabzonspor Kulübü adına tescil edilmesini talep ediyoruz.”

(Trabzonspor, kendine UEFA Şampiyonlar Ligi yolunu açan eski TFF’den (Mehmet Ali Aydınlar, Lutfi Arıboğan ve İlhan Helvacı) bir “kupa” istesin.)

“TFF’nin “talebe konu kararları açıklanmaması halinde” yapılacaklar ne?

UEFA ve FIFA nezdinde resmi başvurmak!

Kararın gecikmesinden veya soruşturmadaki usulsüzlüklerden dolayı UEFA veya FIFA’nın tüm takımlarımızı ve/veya milli takımımızı uluslararası futbol organizasyonlarından men etmesi halinde, bundan sorumlu olan kurul ve şahıslara karşı ilgili talimat, düzenleme ve mevzuattan doğan tazminat hakkımızı ve diğer yasal haklarımızı saklı tutmak!

*****

Aslında, Trabzonspor’un UEFA Şampiyonlar Ligi’ne alınması, yöneticileri/ taraftarları “ucuz”dan bir şeyler elde etmenin sürüp gitmesini bekler duruma soktu.

Emek vermeden bir şeyler elde etmek!

Bu sezon “boş”ta kalmış Trabzonsporun, UEFA Şampiyonlar Liginin tadı da damağında kalmış!

Bu sezon “tutunacak bir dal” aranıyor.

Demeç üstüne demeç veriliyor.

Pazar günü Kadıköy’de oynanacak Süper Final maçından önce böyle bir girişimde bulunması da anlamlıdır. Bu anlamlı olma, Fenerbahçe taraftarını kışkırtmaya yönelik olduğu biçiminde algılanmaz mı?

Kıştırtma amacına varırsa, “beleşten” 3 puana konma olur mu?

Puan gelsin de nereden, nasıl gelirse gelsin!

Son söz:

Fenerbahçe tribünleri, oyuna gelmemeli; futbolcular, o eski günlerdeki gibi oynamalı, “masa başı”nda bir şeyler elde etme ardında koşanların hevesleri kursaklarda kalmalı.


TURGUT ÇELİK/ Mersin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Canlı Maç Anlatımı sayfamızda da yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özgün Azapoğlu adlı yorumcuya. Adınız güzel sözcüklerimizden biri. Bilmem, "özgün"sözcüğünü Nurallah Ataç'ın bulduğunu bilir misiniz? Siz bilmezseniz bile,size bu adın veren büyük bir olasılıkla biliyordum. Çünkü bu adı, çocuklarına verenlerin "kültür birikimi" vardır. Neyse, bunları geçelim. 11 Aralık 2008 yazıdığım Fenerbahçe, gözünü "iki kupa"ya dikti başlıklı yazımı http://blog.milliyet.com.tr/fenerbahce--gozunu---iki-kupa-ya-dikti-/Blog/?BlogNo=149313 okuduktan sonra değil, gördükten sonra yorum yazmanızı beklerim. Selamlar.

TURGUT ÇELİK 
 19.04.2012 15:48
 

YAZ KALEMİM: Sayın Turgut Çelik Hocamın Fenerbahçe-Trabzon Spor ile ilgili yazıları bir Fenerbahçe taraftarı gibi değil Vicdan,Hukuk,kural ve kaideler dikkate alınarak yazılmıştır,Yazıları haricinde de kendisine saygım daimdir Sayın Hocamız bu davanın başladığı tarihlerden beri bu konuyu çeşitli zamanlarda yazılarıyla iğneyle iplikle nakış yaparcasına birilerine bazı doğruları tarif ediyor ancak Trabzon Spor yöneticileri mevki ve makamlarını koruma uğruna Trabzon spor taraftarını ve Trabzon halkını doğruya değil eğriye yöneltiler,bilemediler eğri hedefe varsada isabet doğru olmaz,Mevki ve Makamlar kirli ürünler ve haksız menfaatler için Feda edilmez, Trabzon spor kulübü başkanı siyasetten gelme ve İstanbulda İkamet eden biridir,İstanbul dan Trabzon spor kulübü böyle beyanlarla, siyasilere mektup yazmakla inceayar açıklamaları ile yönetilirmi ? Doğrular artı olmalı Yanlışlar eksi olmalı,lakin karadeniz halkı inattır inat onlar için bir murattır,bunu da böyle bilmemiz lazım..!

Mehmet Burakgazi 
 16.04.2012 12:12
Cevap :
Mehmet Bey... Teşekkür ederim. Demek ki, "Vicdan,Hukuk,kural ve kaideler dikkate" alınarak yazıldığını görenler de var. Umalım, görmeyenler de görür. Trabzonspor yönetimi, futboldaki başarsızlığı, futbol dışı yollarla gzilemeye çalışıyorlar. Para pul getiren o yol bir daha açılır mı?.Saygılar, selamlar.  18.04.2012 13:56
 

Turgut Bey, herkes bir "masabaşı oyunları" diye tutturmuş gidiyor. Fenerbahçe geçen yıl ne tür bir şike yapmış ki maçlarını zar-zor kazandı. Trabzon ise, Fenerbahçe'nin can havliyle kazandığı Gaziantep, Buca, Karabük gibi takımlar karşısında 3-0, 4-0 gibi skorlarla kazanmış. Hatta bu maçlarda 3 puanı neredeyse ilk yarı sonunda garantilemiş. Kimse bunlardan bahsetmiyor. Biz buna aile arasında "hatır şikesi" deriz. Saygılar.

Engin ALTUNISIK 
 15.04.2012 0:02
Cevap :
Engin Bey... Onlar, kolay kazanılan, rakibin mücadele etmediği maçları unutsunlar, gizlesinler bir bakıma. Bakanı/bakmayanı, büyüğü/küçüğü, büyük takım taraftarı/ yöneticisi Trabzonspor'un şampiyon olmasını istemediler mi? Bursaspor'a yaptıkları gibi... Zeytinyağı gibi üste çıkmak istiyorlar. Saygılar, selamlar.  15.04.2012 12:36
 

Bunlar bir fanerlinin son çırpınışları bence.... biz en başından beri bu işlerde yokuz,bizimkiler masa başı oyunlarla maç kazanmayı kendilerine hakaret sayar, yapma girişiminde bulunmuşlarsa bile sizinkilerin pisliği yüzündendir..her zaman söylüyorum yine söyleyeceğim fenerbahçe türk futbolunun büyüyememesinin tek sorumlusudur.bir kaç gün önceki kupa maçında bile gördük hakemin taraflı tutumunu ..bu tür oyunlarla hiçbir zaman saygı göremezsinin.. sadece trabzonsporlu değil tüm takım taraftarları fenerbahçeden nefret ediyor bu kadar millet hasta bi sizmi sağlamsınız...kafanızı kumdan çıkarın takımınızın yöneticileri,medyadaki ayakçılarınız,size itibar sağlamaz sadece nefreti çoğaltır...MURAT ÇEBİ/2012

murat çebi 
 14.04.2012 10:09
Cevap :
Murat Bey... Aynı davadan yargılananlardan birinin kendini mahkeme yerine koyması, ötekilerini yargılaması, bu da yetmiyormuş gibi hüküm vermesi doğru mu? Bu sorunun yanıtı verilmedikten sonra söylenenler boştur. Saygılar, selamlar.  14.04.2012 17:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2387
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster