Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '11

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
412
 

Türk Sanat Musikisi ve gerilim tedavisi

Türk Sanat Musikisi ve gerilim tedavisi
 

Geçen akşam saat 17.00 sularında eski bir çalışma arkadaşım, değerli dostum ve yeni komşum Mustafa Bülbül aradı. Üsküdar Belediyesi’nin Altunizade Kültür Merkezi’nde verilecek Türk Sanat Müziği Konserine davet etti beni. Kartal Musiki Derneği’nin ünlü bestekârları yaşarken onurlandırmak programı kapsamında düzenlediği bir konserdi bu. Dernek Başkanı’nın Mustafa Beyin arkadaşı Sayın Dr. Arif Şanlı Bey olması, katılma kararıma etkili olmuştu. Konser programı hakkında henüz hiç bir bilgim yoktu, fakat gizemli bir güç beni konsere katılmaya özendiriyordu sanki.

Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız terör olayları sonucu kaybedilen insanların toplum üzerine bıraktığı silinmez izler, Van Depremlerinde felaket sonrası yaşanan psikolojik travma, herkes gibi beni de derinden etkilemişti. Bütün bunlara büyük şehirde yaşamanın getirdiği sıkıntıları, medya gündeminden yansıyan gerilim yaratan haberleri, toplumda öfke yaratan fiziksel ve duygusal tacizleri, siyasetçilerin sert ve moral bozucu demeçlerini, dövülme ve gasp olaylarını da ekleyince, toplumun çıldırma noktasına gelindiğini söylemekte abartı yapmış olmayız. Bizler de bu toplumun bir parçası olduğumuza göre, yaşananlara kayıtsız kalmamız düşünülemez. Yaşananlar yetmiyormuş gibi, bir de yakın çevremizden gelen sataşmalar, kıskançlıklar var ya, bunlar da duygu dünyamızı yakıp-yıkıp paralıyor. Ortada hiçbir sorun yokken, birbirimizi boşu boşuna yiyip tüketiyoruz.

Güncel yaşamın rutin sorunlarının duyarlı kesimlere yarattığı stres ve gerilim, medyanın topa tutar gibi sunduğu reklâm bombardımanı ve diğer ailevi ve özel sorunlarımız bir yerlere kaçışa zorluyor hepimizi. Bu kaçış toplumsal gerçeklerden, hatta biraz da kendimizden kaçıştır aslında. Böyle durumlarda kendi toplumsal gerçeğimizi bilerek ve ruh sağlığımızı kontrol altına alacak şekilde tedavi yöntemlerine başvurmamız gerekir. Her birimizin basit fakat etkin yöntemlerle tedaviye ihtiyacımız var.

İyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş. Doktor çoktan gelmiş de biz farkında değilmişiz. Demek ki beni konsere çeken belirsiz güç, bütün bu yaşanmışlıklardan etkilenen ve yorgun düşen ruhumu, müzikle tedavi ettirmem gerekiyormuş. Eski Osmanlı şifahanelerinde de hastalıkların tedavisinde uygulanan müzikli terapi, bizi gerilimli ruh halinden çıkaracak en uygun tedavi yöntemi.

Saat 19.00’dan önce konser salonunda yerimizi aldık. Altunizade Kültür Merkezi, sahne ile içi içe, küçük fakat samimi bir mekân. Salon kısa sürede dolunca, kulisten sahneye giren bir bayan mikrofon başına geçti. Her hal ve tavrından çok heyecanlı olduğu anlaşılıyordu. Sunucu bayanın Dernek Başkanı Dr. Arif Şanlının eşi Emine Şanlı olduğunu sonradan öğreniyoruz. Sözlerine heyecandan titreyen bir ses tonuyla, Kartal Musiki Derneği’nin ünlü bestekârları yaşarken ödüllendirme programını geleneksel bir ilkeye dönüştürdüğünü söyleyerek, başladı. Bu geceyi onurlandıracak bestekârın meslek yaşamı ve eserleri hakkında bilgi verdikten sonra, dinleyicilerle sahne arasında sıcak ve samimi bir iletişim yaratmaya çalıştı. Onur konuğuyla söyleşisine sahnede devam etmek üzere, udi bestekâr efsane sanatçı Erol Sayan Beyi sahneye davet etti. Besteleriyle ünü Türkiye sınırlarını çoktan aşmış bir sanatçıyla Emine Hanımın mülakat yapması, heyecandan titremesine yeterli bir nedendi. Bu gece Erol Sayanın dillerden hiç düşmeyen o muhteşem eserleri ve hiçbir yerde duyulmayan yeni besteleri okunacaktı.

Şarkıların, derneğin üyesi olan sanatçılar tarafından çalınması ve seslendirilmesi, Kartal Musiki Derneği’nin övünebileceği ilgi çekici bir başarı göstergesiydi. Şarkılar seslendirilmeye başlayınca, sanatçılar ve dinleyiciler de ortama yavaş yavaş ısınmaya başladı. Bir süre sonra kulaklara küpe olmuş, o aşına olduğumuz dillere destan besteler seslendirilmeye başlayınca, seyirci korosu kendiliğinden oluştu. Solist şarkıyı bir yerde kesiyor, dinleyici korosu bırakılan yerden devam ediyordu. Bitmesini hiç istemediğim müzik şöleni, Erol Sayanın kendi seslendirdiği şarkılarından öte, paylaştığı ilginç anılarıyla geceye bir başka renk kattı.

Final şarkısını hep birlikte seslendirdikten sonra, bir önceki programın onur sanatçısı Amir Ateş, Erol Sayanın onur plâketini takdim etti. Erol Beyi keşke davet etmeseydiniz diyerek, ününün gölgesinde kaldığı ve amirim ama emredemiyorum esprileriyle gülüşmelere neden oldu. Çekilen resimlerle bu muhteşem gece ölümsüzleştirildi.

Dinleyicilerin şarkılara eşlik ederek deşarj olduğu müzikli bir gece geçirdik. Salondan ayrıldığımızda, gerilimi attığımızı, daha dingin ve mutlu olduğumuzu gördüm. Geçici de olsa yaşadığımız yoğun ruhsal bunalımı üzerimizden atmıştık. Demek ki, Türk Sanat Musikisi dinlemek ve solistlere eşlik etmek, sorunları geçici bir süre ertelemenin ve stresi azaltmanın en ucuz ve basit tedavi yolu.

Sayın Bülbül beni bu konsere davet ettiniz için önce size, Kartal Musiki Derneği Başkanı Dr. Arif Şanlı yönetimindeki saz ve ses sanatçılarına başarılarının sürekliliği dileğiyle şükranlarımı sunuyorum. Erol Sayan gibi bir Türk Sanat Müziği bestecisiyle çağdaş olduğum ve kendisiyle aynı koroda şarkı söylediğim için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. İyi ki varsınız, ruhumuzu yıkayan ve bedenimizi kötülüklerden arındıran, sevgiye yönelten şarkıları ne iyi etmiş de bestelemişsiniz. Şarkılarınızdan aldığımız doping etkisiyle bir süre daha idare ederiz. Hayırlı ve sağlıklı ömürler diliyorum.

İstanbul, 16 Kasım 2011Çarşamba

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okurken gecenin atmosferini tıpkı oradaymışcasına yaşadım,teşekkür ederim.

Kerim Korkut 
 18.11.2011 11:14
Cevap :
Ben de size teşekkür ediyorum. Kerim Bey. Bazan bir şarkı, alacağınız bir güzel haber, etkileyici bir söz, bir iltifat, bir mısra, canlara can katar. Bunalımlı ruh halinden çıkarıp, yaşama sevincinizi tazeler. Uzun ömürlü olmanın sırrı bana göre, yaşama sevicini sürekli canlı tutmaya bağlıdır. Ama maalesef yaşam hep tek düze gitmiyor. Çevrenin etkisiyle inişler ve çıkışlar oluyor.Size hayırlı , sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.  18.11.2011 13:04
 

Hızır Bey, yazınızın 2nci ve 3ncü paragrafları, benim ve ihtimâldir ki birçok insanımızın-geniş bir kitlenin duygusuna hissiyatına, halet-i ruhiyesine tercüman olmuştur. Bu cihetiyle anlamlıdır, mânidârdır. Selâm ve saygı ile.

Baver Ergun 
 16.11.2011 22:03
Cevap :
Sayın Ergün, yazımı o bakış açısıyla değerlendirmeniz, dünya görüşünüzün bir yansımasıdır. Ben de aynen sizin düşündüğünüz bakış açısından, dikkati Türkiye gündemine ve yaşan olaylara çekmek istedim. Konseri tedavi unsuru olarak değil,olayları anlatma bir araç olarak gördüm.. Böyle gerçekçi ve benim hissiyaetima tercüman olan bir yorum getirdiğiniz için sizi gönülden kutluyor ve çok teşekkür ediyorum. Selam ve sevgilerle.  16.11.2011 22:22
 

İmrendim size... Dilerim çoğalır böyle güzellik dolu akşamlarınız. Saygılar.

KUYUCAK 
 16.11.2011 19:52
Cevap :
Sayın Kuyucak, imrenmenizi ancak size özgü çok nezih bir övgü olarak görüyor ve teşekkür ediyorum. Seyahat etmeyi geçen gün okuduğum dost ziyareleri yazınızdan biliyorum. Gelecek konserleri sizinle birlikte seyretmek, benim için onur vesilesi olur. Eğer gelebilirseniz davet benden..Başımın üstende yeriniz var.Teşekkür ediyor, selam ve saygılarımı yolluyorum.  16.11.2011 21:17
 

Sanat müziği, duygulandırır, hüzünlendirir ama derinden dinlendirir. Selamlar

Kadri KANPAK 
 16.11.2011 19:00
Cevap :
Sn. Kanpak, aynen öyle oldu. Dinleyici bütünleşmesi, herkesin şarkılara katılarak stres boşaltmasına yaradı. Dinlenmenin yanısıra,yaşanan bunca gerilimli olaydan etkilenip kirlenen ruhumuzu yıkadı şarkılar.Pir pak olduk bir süre. Çok teşekkür ediyor ve size de Türk Sanat Müziği konserlerine katılmanızı öneriyorum.   16.11.2011 21:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 179
Toplam mesaj
: 65
Ort. okunma sayısı
: 1130
Kayıt tarihi
: 09.12.07
 
 

Rize merkez ilçeye bağlı Yiğitler Köyünde doğdum. Lise bitinceye kadar ilk gençlik yıllarımı geçird..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster