Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖNAY BARIŞ KÖROĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/onayca

01 Eylül '08

 
Kategori
Genel Sağlık
 

Unutkanlık için bir öneri

Unutkanlık için bir öneri
 

Gün içinde zaman zaman bir isim, telefon numarası ya da adresi hatırlamadığımız olur. Benim başıma sık sık gelir bu unutkanlık. Buna da kafamız takılır, inatla anımsamaya çalışırız. Bazen sabah yeni uyandığımda, yemek yerken, yürürken vs. birden aklıma gelir unuttuğum şey. Dr. Murat Kınıkoğlu, İngiltere'de Manchester Metropolitan Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir çalışmadan bahsetmiş yazısında..
Muayeneye gelen hastalarının unutkanlıktan şikayet edenlerin çoğunlukta olduğundan bahsederek, ilaç yazmasını istediklerini söylüyor Dr Kınıkoğlu. Mucize bir ilaç olmadığını, olsa önce kendisinin içeceğinden bahsediyor.
Sözü edilen çalışmada önerilen, gözün sağdan sola horizantal planda hareket ettirilmesinin hafızayı %10 güçlendirdiğinin belirlendiğini anlatıyor.
Ben denemesini yaptım bile..
Bir film ismini anımsamakta zorlandım. Kanapeye oturup, anlatıldığı şekilde önce karşıya baktım. Sonra başımı çevirmeden tam olarak sağa, sonra tam olarak sola baktım. Göz kürelerimi iyice sağa ve sola döndürdüm.
Bu işi 30 saniye kadar yaptığımda unuttuğum film ismini mucize bir şekşlde anımsadım. Tabii bunu yabancı çevrede ve
uygun olmayan yerlerde yaparsak, sanırım deli derler bize. Araştırmacılar bu hareketin beynin iki yarımküresi arasında bir iletişim başlattığını ve hatırlamayı kolaylaştırdığını söylüyorlar. Ben denedim, olumlu oldu.
Benden söylemesi, sizden denemesi.
Sevgiyle kalın.

 
Toplam blog
: 50
: 1016
Kayıt tarihi
: 26.08.08
 
 

Anadolu Üniversitesi Ekonomi mezunuyum. Bir Kamu kuruluşundan yönetici olarak emekli oldum. Evliy..